Jak vedly tajné aktivity, kódované rozhovory, nesourodá přátelství a tichá hrdinství norského páru a angažované izraelsko-palestinské skupiny k mírové dohodě v Oslu v roce 1993? Film, který je adaptací stejnojmenného divadelního dramatu ověnčeného cenou Tony, je inspirován skutečným příběhem o vyjednávání mezi nesmiřitelnými nepřáteli. (HBO GO)

Morholt

Ačkoliv dohody z Osla ve finále nikam nevedly a konflikty prakticky nikdy neustaly, tak si rozhovory pod nortskou patronací své místo v dějinách zaslouží už proto, že se podařilo dostat špičky znepřátelených stran ke stolu. A právě jednání, které tvořilo středobod celého filmu, mě dokázalo maximálně bavit od nesmělých krůčků přes nástup težích vah až po konečnou podobu dohody. A byť se jedná primárně o fabulaci, člověk si uvědomí, jak moc je složité nastolit v daném regionu klid. Už tady zaznělo, že bezbolestně to nejde a nepůjde. Našlo se ale i pár chvil pro usmání jako když Palestinci mluví o svobodě a míru, zatímco izraelský právník chce řešit odvoz odpadků. Herecky perfektní a Wilbusch coby izraelský ministerský pověřenec byl naprosto perfektní. Česká stopa potěší vždy. Nebude to asi pro každého a někdo, kdo o dané tématice nemá větší přehled, to může připadnout suchopárné, ale mě se to líbilo. 80% ()

Fr

„VYŘIĎTE MU, ŽE TEN DOKUMENT SPÁLÍME A POVEDEME PROTI NIM VÁLKU AŽ DO SKONÁNÍ SVĚTA! ALE ŽE JSME ZÁROVEŇ OTEVŘENÍ PROTINABÍDCE…“   Politickej film plnej lidskýho přístupu, při vyjednávání mírový dohody mezi Izrealem a Palestinou. Konverzačka o vynaloženým úsilí, vedoucí k překonání (jisté) nevraživosti mezi nesmiřitelnými národy. Jedním z producentů Spielberg, za kamerou Janusz Kamiński, mezi několika herci Karel Dobrý, Jana Plodková, Rosťa Novák (ml)… Hodně mě to bavílo!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou napsal dramatik JT Rogers, neznám.  2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 3.) Zajímalo by mě. jak by vypadalo jednání mezi skíny a Romy.  ///  Thx za titule „Jiří Kobělka“.                PŘÍBĚH  ****  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Johnny.ARN

Trošku účelovka, ale nevadí. Keby som bol človek, čo má info len zo správ a z tohto filmu, neporozumel by som konfliktu o nič viac. Veľa podstatných vecí, hlavne z histórie nebolo spomenutých. Rovnako tak vojny medzi nimi. K prvej intifáde chýbal jeden dialóg, ktorý by ju lepšie vysvetlil. A takto by sa dalo pokračovať. Ale. Toto mal byť exkurz do konkrétneho obdobia, konkrétnych rokovaní a ich priebehu. Možno trochu poukázať, prečo im to toľko trvalo, prečo sa nechceli a nevedeli dohodnúť a hlavne ako búrlivo to prebiehalo. Patrí to do kategórie kecačiek presunutých z divadla na plátno. Práve tie hádky a vypäté diskusie tomu dodali taký šmrnc. Takže fajn snímok, keď už máte background a hlavne názor. Konverzačka, ktorá nenudí. 3 z 5 ()

M.i.k.e

mám rád tyhle historicko-politický dramata a tohle byl do jisté míry inspirativní příběh,ale zpracování ho bohužel sráží dolu.Nijak extra nevadí televizní vzezření,protože jde primárně o televizní film,ale skoro dvouhodinová stopáž je vražedná a většinu času je to nuda (ač nuda s dobrým úmyslem).Stejnou službu by s přehledem udělal hodinový kousek (ať už dokument,nebo klasický TV film)...40% ()

Arsenal83

Jedna z mála politických drám, ktorá ma skutočne bavila. Možno aj preto, že konečne nebola o americkom velikášstve, ale riešila skutočný problém. Problém, ktorý sa vlastne doteraz nevyriešil, naopak, práve dnes eskaluje. Vďaka tomuto filmu človek dostane možnosť aspoň kúsok nahliadnuť do zákulisia rokovaní medzi Židmi a Palestínčanmi a nestíha sa diviť, aká to nenávisť medzi nimi panuje, ako starí páni na seba vybľakujú div, že nedostanú infarkt, ako majú problém, čo si len podať ruku. A pritom na nich z diaľky pozriete a podobajú sa ako by ich jedna mater mala. Veď vlastne aj mala, že? Židia rovnako ako Arabi patria medzi semitské národy, a tak je veľmi smiešne, že Arabi sú v súčasnosti považovaní za najväčších antisemitov na svete. Jediné, čo treba filmu vytknúť je nerovnomerné poukázanie na nenávisť. Palestínčania sú vnímaní ako tí zlí, rozhorčení, vojny chtiví a u Židov také nebadať – tí sú ukázaní ako zmierliví a skoro v úlohe obetí. Avšak nezabúdajme, čo si Židia o svojich arabských bratoch v skutočnosti myslia a nezabúdajme na ich pocit nadradenosti a reči o gójoch ako podradnej rase – vraj všetci Nežidia majú slúžiť Židom, tak tvrdia rabíni. Žiadny holocaust to v nich nevymazal. ()

• Film se natáčel v Praze, Dubrovníku a Londýně. (Yardak)