Pohádky tisíce a jedné noci

• angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Rozprávka
Československo, 1974, 90 min

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiálny text distribútora)

Desmi

Zajímavě natočená pohádka, která byla asi finančně velice nenáročná a přesto koukatelná. Byla by ale tak vysoko, kdyby ji nedělal Zeman ? Pevně věřím, že ne. Podle mě má už totiž dávno po sezóně. Taky bych chtěl zdůraznit, že jakmile vynecháte 5 minut, vůbec netušíte kde se hlavní hrdina nachází a co tam dělá.. Pohádka si vyžaduje skoro absolutní pozornost.. ()

p.a.douch

V tomto dílku spojil Karel Zeman všechny cesty námořníka Sindibáda do jednoho filmu. Je to hroznej nářez a tohle je jeden z filmů, který si těch 100 % zaslouží. Tady sedí všechno, ale přeci jen bych vyzdvihl Jana Třísku - úžasný výkon. ()

kolly13

Tyto pohádky mi přišly spíše depresivní a hrůzunahánějící a proto průměrné hodnocení, přestože Tříska, provedení a nápad je to skvělý. Dětem to pouštět nebudu. ()

Salvator

Věci s podpisem Karla Zemana mají jedinečné kouzlo. A ani v případě Sindbádových dobrodružství tomu není jinak. Vše pak podtrhuje hlas Jana Třísky. ()

J. K. Lister

Asi jeden z mála dobrodružných animovaných filmů, který se mi jako malému klukovi líbil a těšil se, až ho budou opět opakovat. Dal bych si prosím ještě jednou repete. ()

Dixie_Cara

Příběh jenž všichni již dávno známe z mnoha a mnoha verzí a přesto jsou Pohádky tisíce a jedné noci u Zemana naprostým unikátem. A to nejen díky nepřekonatelné animaci či charakteristickému hlasu Jana Třísky. ()

kodwin

Originální Zemanova animace a podmanivý hlas Třísky dodávají této orientální pohádce nezapomenutelný ráz. I když poslepovaný scénář se stopadesáti sultány a stodvaceti priceznami sráží hodnotu filmu pod geniálního Krabata, stále se jedná o nadprůměrné dílo. ()

JRun

Nádherný příběh, zpracován v báječné animaci, která určila v dětství i moje hobby a práci nyní. Nádherné kreslené animace propojené i se skutečným světem byla předností mistra Karla Zemana. Hlas Jana Třísky byl skvěle hodící i pěkná orient hudba, měnící se dle děje filmu. 90% ()

bratr_jezek

Jen tak schopný režisér, jakým byl Karel Zeman, dokázal převést arabské pohádky do filmového světa bez toho, aby ztratily své kouzlo a nasákly nějakým západním stylem vyprávění. ()

drkaldj

Animovaný cestovatel Sindibád podle Karla Zemana. Děj se víceméně opakuje a neustále se přesouvá na další místa, kde se odehraje skoro to samé a potom zase o dům nebo ostrov dál. Občas příběhově nevynalézavé a moc rychlé. Očekávání jsem měl vyšší. ()