Věčný žid

• Nemecká ríša Der ewige Jude (viac)
všetky plagáty
Nemecká ríša, 1940, 62 min

Réžia:

Fritz Hippler

Scenár:

Eberhard Taubert

Kamera:

Erich Stoll

Harry Giese (a.z.), Rosa Luxemburg (a.z.), Max Reinhardt (a.z.), Rosa Valetti (a.z.), Curt Bois (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Albert Einstein (a.z.) (viac)

Produkce pověstného filmu „Der Ewige Jude“ je dnes zakázána a tento film může být promítán pouze za splnění předem stanovených podmínek. Film Věčný Žid je jedním z názorných prostředků, na kterých lze demonstrovat přípravu holocaustu nacistickým režimem. Protože tento film má silný propagandistický obsah, může být uváděn pouze na uzavřených vědeckých seminářích a musí být doprovázen vysvětlujícím komentářem. V Německu se toto omezení týká asi 40 filmů vzniklých v období 1933 – 1945. Režisér Fritz Hippler označil tento film po skončení války jako „Negaci všeho lidského a humánního“. Při jeho premiéře dne 28. 11. 1940 hovořil však v této souvislosti o „symfonii odporu a hrůzy“.

Věčný Žid je druhem štvavé propagandy proti příslušníkům židovského národa, který nebyl jiným filmem nikdy překonán. Je považován historiky jako část propagandistické přípravy na tzv. řešení židovské otázky. Velký podíl na vzniku tohoto filmu měl ministr propagandy Joseph Goebbels, který v říjnu 1939 nařídil zhotovit tento antisemitský propagandistický film.

Der ewige Jude se v období Třetí říše promítal ve dvou verzích: 1. verzi pro dospělé, 2. verzi pro děti (byla promítána od 16 hodin a neobsahovala scény rituálního podřezávání dobytka). Taktika snahy o „odlidštění“ nepřítele: „znázornění lidí, kteří už nejsou lidmi, nýbrž zvířata nebo obtížní hmyz, který může být a musí být zničen.“ (Hans Jürgen Brandt)

Peter Bucher označuje tento film jako „osvětový film, s jehož pomocí měly být připraveny a provedeny plánované deportace.“ Film sám sebe nazývá dokumentárním, o dokumentární film se ale nejedná, nýbrž pouze o krajně tendenční kompilaci, která byla vytvořena z různých materiálů:

1. Filmový materiál z polských ghett, který byl pořízen v říjnu 1939 – zobrazení chudoby panující v lidmi přeplněných ghettech
2. Prosionistické filmové záběry z Palestiny, které ale byly použity v jejich protikladném smyslu
3. Ukázky z hraných filmů (Německo, USA), původní komentář se stal objektem manipulace
4. Trikové záběry – které měly znázornit diasporu Židů
5. Fotografie – z archivu Institutu pro studium židovské otázky (4daPeace)

Conriocht

Nedalo mi tak trochu okomentovať i túto haluz. Podľa obsahu komentárov by som rozdelil komentátorov do troch kategórií: (i) židia, (ii) "pokrytci korektnosti", ktorí apriori film odsudzujú (i keď ho možno ani nevideli), nemajú žiaden vlastný názor a tvária sa ako najväčší odborníci na propagandu a manipulácie, a napokon (iii) odvážni, ktorí si dovolili vyjadriť trochu objektívnejší a otvorenejší názor (pre žida automaticky náckovia). Der Ewige Jude nie je žiadne plnohodnotné dielo, v princípe je to úplná pičovina (podobne ako Mein Kampf), ale nie je to zase až tak zbytočný film, ktorý v konečnom dôsledku vychádza aj z faktov (i keď účelovo interpretovaných). Skôr ho vnímam ako protiváhu dnešnej sionistickej kinematografickej loby a propagande, ktorá len tak úplne nenápadne každý rok vyprodukuje a vydistribujuje cca 1 až 3 filmy, ktoré majú nás nežidov donútiť k tomu, aby sme sa morálne kajali za hriechy minulosti voči židovskému národu, resp. aby sme si uvedomili význam a prínos židovskej entity v spoločnosti ... Ono relevantnou otázkou nie je prečo je film taký aký je, ale prečo vlastne musel vzniknúť. Židia sa veľmi radi tvária ako obete nežidovskej agresie, ktorá je tu už hádam od 13. storočia p. n. l. (mnoho ľudí si myslí, že antisemitizmus vznikol v Nemecku a že koncentračné tábory vymysleli Nemci), avšak mnohí z nich si pri svojej sebevlastnej arogancii a neschopnosti sa poučiť a akceptovať fakty nevedia priznať, že antisemitizmus je často reakciou na bezočivé a antisociálne správanie židovských ekonomických a politických elít (čo už uznáva aj Soros), rovnako aj vystupovanie sionistických médií, ktoré sú poplatné angloamerickej vojnovej mašinérii a globálnemu terorizmu USA. A napokon, kde je istota, že podobný film nevznikne raz aj v USA. Fakty sú fakty, história sa často opakuje a ak nejaká ekonomická a politická elita, ktorá je súčasne menšinou ovláda a riadi bohatstvo väčšiny, ovláda média a správa sa pritom ešte aj alibisticky, tak časom na to musí doplatiť (aj keď tými čo na to doplatia sú spravidla tí nevinní). Ono vážne si tu niekto myslí, že k nenávisti židov bol potrebný tento alebo podobné filmy, ignorujúc fakt, že tá nenávisť mala a má podstatne hlbšie kultúrno-sociálne pozadie a vychádza z historickej skúsenosti? ... Oproti dnešnej vysoko rafinovanej, podvedomej (plazivej) a nenásilnej mediálnej manipulácii je film vlastne len slabým odvarom, takže tie prehnané a pokrytecké reakcie o hrôzostrašnosti nacistickej propagandy prezentovanej v tomto filme nie sú na mieste. ()

CreepyJoe

Umělecké dílo, které patří do kategorie "must see". Každý umělec se snaží svým dílem měnit svět Fritzovi Hipplerovi a Eberhardovi Taubertovi se to povedlo, jejich umělecké dílo v hlavičkách těch méně bystrý žije v nepozměněné podobě dodnes, nebudu lhát královsky jsem se bavil a smál, nejčernější komedie. ()