Inspirace

• angličtina Inspiration (festivalový názov)
Krátkometrážny / Animovaný / Bábkový / Poetický
Československo, 1949, 11 min

Umělec nemůže dostat nápad a tak se zakouká do deště, kde ho náhle políbí múza. (oficiálny text distribútora)

gjjm

Tentokrát vynikající vizuální stránka, která plně vyvažuje alespoň mně nesympatický námět o tom, jak kapky deště inspirují k milostnému dopisu. Docela dobré, trochu surrealistické, trochu reklama na um českých sklářů. Neočekával jsem od toho mnoho, ale asi právě proto mi to přišlo docela zajímavé a kvalitní. ()

Una111

Mám ke sklu osobní, důvěrný vztah, který se v naší rodině předává z generace na generaci, a tohle křehké a něžné téma mne skutečně vzalo za srdce. Námět křehký jako sklo. Jenže v rukách tohoto zlínského čaroděje je sklo ohebné a tvárné jako nejměkčí dětská plastelína. Nemám slov. Mám jen po ruce pět hvězdiček. Škoda že nejsou z křišťálového skla a že jich není víc! ()

monolog

vypadá to celkem zajímavě. postavičky ze skla jsou krásné a všechno je moc pěkné, ale nějak mě to nezaujalo. nejsem bohužel sklářem, abych to docenil. je špatný, že u nás byl animovaný film brán podle státních orgánů jen jako zábavička pro dětičky. a naopak z pohledu tvůrců animáků byl brán jako umělecké dílo. a tady je to vidět ještě mnohem víc. tohle není pohádka pro děti, i když jim to pořád někdo v telce vnucoval. tohle se podle mě ani dětem líbit nemohlo. jen kvůli Zemanovi 3 *. ()

bratr.Milan

Kdo má alespoň trochu fantazie, musí toto dílo docenit. O jeho kvalitě svědčí i to jak moc se mi líbil a jak hluboce se do mě vtiskl, když jsem ho jako malé dítě viděl v televizi a to jsem ještě o nějakých uměleckých a technických kvalitách neměl ani ponětí, prostě mě to fascinovalo. Sám jsem rád kreslil a film začíná záběrem na muže, který kreslí návrhy na skleněné figurky a nedaří se mu, tak hledá inspiraci v přírodě. Sklo jako voda, voda jako sklo a odrazy světla, skleněné rybičky ve skleněné vodě, dočasný, pomíjivý tajemný svět ve vodní kapce stékající z listu, vše se rozplívá a muž usedá ke své tvořivé práci. Když jsem se na to nyní víc než po třiceti letech znova podíval, překvapilo mě, když jsem si uvědomil, jak moc mě Karel Zeman ovlivnil a nasměroval v mém tvořivém životě a jak kultivoval moji představivost a fantazii, a tímto dílem to začalo. Je až neuvěřitelné co dokázal vytvořit s kýčovitými skleněnými figurkami. Osobitost Karla Zemana nemá na celém světě obdoby, animační postupy se učil sám „na koleně“ se svým týmem často v nepříznivých podmínkách, zdlouhavě vytvářel neuvěřitelná umělecká díla, obdivován ve světě a často nepochopen od soudruhů v Československu. ()

vypravěč

Slovy Maurice Maeterlincka: „Proč by to, co jsme zapomněli, nebylo právě tak důležité jako to, na co si vzpomínáme? Jaký je to zákon, který uchovává nebo vylučuje naše vzpomínky? Proč jedna umírá, zatímco přetrvává druhá, jež neměla větší ceny? Jaký má vliv mrtvá vzpomínka na náš život? Není to ona, co nás v jistých chvílích přiměje učinit některá rozhodnutí, vykonat skutky, jichž nechápeme, jež nás matou, jež nám připadají cizí? Není-li to jedna z velkých neznámých našeho osudu?“ ()

• Film byl vysílán v Bruselu na Světové výstavě v roce 1958. (M.B)