Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Jeer

Jedno z vrcholých děl českého animovaného filmu. Krásná, ale temná pohádka o Krabatovi, který dal přednost lásce před černou magií. Dokonce mi přijde temnější, než samotná kniha. Jako dítě jsem byla ze zhlédnutí tohoto díla pochopitelně velmi vystrašená. Dnes jsem nadšená. ()

giacobbe

Moučka naprosto excelentní.! Nejlepší animovaný film K.Zemana.Jen hudební podkres romantických scén tvořený improvizací na lidovku Lásko bože lásko je ke konci už ubíjející. ()

kpt.Marťas

Kouzelná pohádka pro zlobivé děti. Nechápu, jak jsem to jako dítě rozdejchal. Ale má to šťávu! Zemanovi se skvěle podařilo spojit českou pohádkovost a hororovou krutost (německou pohádkovost). A to způsobem, jaký se už dávno nevidí a nedělá. "Kra-kra-krabate...!" ()

Nečák

Co se týče animovaných a loutkových filmů, může nám celý svět pana Zemana navždy závidět! Kdyby se tenhle člověk narodil v Americe, zemřel by díky svému abnormálnímu talentu asi jako nechutně bohatý a slavný autor nějaké komerčně profláklé postavičky s copyrightem. Nestalo se tak a jeho jméno snes vzývají pouze fajnšmekři. Karel Zeman byl opravdu frajer! ()

Montana

Klasika. Jako malej jsem se u toho bál a "trhaná placatá" grafika-animace mně dost vadila. V dnešní době 3d ale člověk ocení poctivé řemeslo a vnímá příběh. ()

Mrtvobog

Čarodejov učeň – áno (nie však ten s Nicolasom Cageom – to bol fakt odpad)! Karel Zeman – áno (zase raz vynikajúci)! Hororová atmosféra – áno! Animovaná rozprávka – áno i nie! A to je presne to, čo robí tento počin originálnym – rozprávkový horor. Aspoň tak na mňa zapôsobil prvýkrát, keď som bol ešte malým faganom. Po dlhom čase sa ku mne Krabat dostal opäť a ja som bol rád, že som tomuto filmu venoval svoj čas. V dnešnej dobe môže animácia a prevedenie vyznieť dosť zastaralo, ale podľa mňa niektoré súčasné animáky tomuto snímku nesiahajú ani po päty. Dejovo ide o pochmúrny príbeh, plný snehu, lesov, havranov, jedného temného černokňažníka, čiernej mágie, ale aj vrúcnej lásky (nie tej gýčovej, ktorej je dnes všade plno). Cesta do praveku, Baron Prášil a Krabat – vrchol Zemanovej tvorby, u mňa je však Krabat úplným víťazom. ()

Troglodytes

Opravdu nechápu některé příspěvky. Mám na mysli ty, co snímku vytýkají primitivní ploškovou animaci a vůbec technickou nedokonalost. Ne, nebudu omlouvat tento snímek dobou vzniku, neboť už v té době, se točily animáky na špičkové technické úrovni (např. disneyovky). Myslíte si však, že by tomuto temnému příběhu prospělo disneyovské zpracování? Technika není všechno! Myslím že ten dřevorytový minimalismus je záměrný a má své opodstatnění. Má i svou poetiku, v jednoduchosti je totiž krása. ()

Andy.222

Neříkal bych tomu horor, spíš temná poetická pohádka pro dospělé. Čarodějovo počínání, přestože se zdá pro obyčejného člověka nesmyslné (proč by riskoval každoročně svůj život?) má vlastně i svou logiku, sice nevyslovenou, ale pro věci znalého člověka snadno nalezitelnou. Kupříkladu postavit proti sobě přátele není kvůli tomu, že by byl "zlý", ale protože srdce zasažené temnotou je oslabené a láska kterou ho mohl porazit by už nebyla křišťálově čistá. Smysl pro podobné detaily, ať už náhodné nebo úmyslné jsou jednou z věcí, které tomuto příběhu dávají jedinečné kouzlo a filosofickou i lyrickou hodnotu. Nelze tomu nedat plný počet. ()

DrobnohledX

Krásně hororová a napínavá záležitost. Je to jeden z mála filmů který si naprosto perfektně pamatuji z dětství. Dysneyovky nebo Pixarovky jsou vedle takového filmu pouze pitoreskní bezobsažné a sterilní. ()

pikinek

Opravdu skvěle natočená pohádka v podání Pana Zemana, ještě více zvidítelnila skvělou předlohu. Hlavní v čem tkví úspěch tohoto depresivního a citově emotivního díla, je osobitý a vytříbený styl pana režiséra. Čarodějův učeň v sobě kombinuje určité spektrum a odstíny barev s jednoduchostí a strohostí animace a celkového výjevu různých lokací, což je jedině dobře, protože díky tomu působí jedinečným, temným dojmem a nepůsobí přeplácaně, což by mu jenom škodilo. Luděk Munzar a Jaroslav Moučka svým umným vypravěčstvím umocňují toto dílo na rovných pět hvězdiček. Kráá, Kráá, Krabate!! ()

Ivuska71

Čarodějova učně jsem viděla, coby malý capart (kolik mi bylo nemám potuchy) a dodnes ve mně zanechal nesmazatelný dojem. Dojem hrůzný. Až v současné době dovedu ocenit originalitu a zvláštní zpracování a moc se mi to líbí. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011