Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Rodin

Tady se nedá, než zatleskat. Tohle je pro mě rodinný film. Děti zírají s otevřenými papulami, teenageři čučí na hororózní stránku věci s němým (aspoň pro tu chvíli) úžasem, přičemž pro tentokrát jsou schopni zapomenout i na tu jindy a jinde vysmívanou love story, a dospělí se kochají tím, co si mysleli, že už nezažijí, totiž dávno zapomenutým opojením z pohádkovosti na kvadrát, kterou jim režisérova obrazotvornost (a schopnost ji převést na plátno) osvěží v míře opravdu nečekané. ()

Euchrid

Výborná a pěkně temná pohádka, která nezklamala moje očekávání, ale ty pětky jsou tady podle mě spíše z nostalgických a patriotických důvodů ()

giaruj

Koľkými celovečernými animovanými filmami sa môžu Česi pochváliť? Obdobne by som túto otázku nasmeroval aj na Slovákov. Krabat je niečo ako slovenský Zbojník Jurko. Sedemdesiate roky, krásna animácia, osobitá téma i spôsob vyrozprávania. Azda len s tým rozdielom, že Krabat je koprodukčný, kým náš Zbojník viac-menej dielo jedného autora... Azda preto chápem nostalgiu a citovosť naviazanú k dielu, miestne vysoké hodnotenie a oslavné komentáre . Samozrejme, film je úžasný. Má čaro nestarnúceho. Tajomný príbeh s prvkami hororu, dáva rozprávkovej snímke punc jedinečnosti, kultovosti. ()

Knor

Opravdu krásná podívaná, Karel Zeman je právoplatně mistrem svého řemesla. Temný příběh s ponurou atmosférou působí pohádkově i mrazivě zároveň. Úžasná věc... ()

Nufa

Je pravdou, že žánr horor není zrovna na místě, koukáme-li na film z pohledů dospělých. I tak ale velice zajímavé, promyšlené a naučné. Nejvíce ovšem kazí film konec, který je absolutně nezvládnutý. Je to opravdu škoda, protože jsem si zbytek filmu moc užíval Hlavně jsem moc rád, že mi film unikal dlouhých 21 let, protože si myslím, že narazit na něj v dětství, nejeden den bych strávil ve společnosti rodičů, neznám podobně depresivní pohádku s tak ponurou náladou. ()

Bigfuckman

Pohádková nostalgie a čarodějná vzpomínka na dětství. jako malý jsem se v této strašidelné laděné pohádce opravdu bál. Dokonce jsem si pár věcí z filmu pamatoval velmi dobře jako bych to včera viděl. Vyprávěné to je velmi sugestivně což je jen a jen dobře. Tak krá krá Krabate máš u mě 95%. Mlýn zase jede!! Ha ha ha :) ()

Prankster

Čekal jsem od toho teda hodně a taky mě to hodně zklamalo. Trošku přesycený film všelijakými dlouhými a nudnými záběry a ani ta story není bůh ví co... ()

valkil

Úžasně zpracované, překoná mnohé draze vyvedené horory. Navíc ale jako správná pohádka končí dobře (nerovná se kýčovitě). Z dětství pamatuju tu směsici nedočkavosti a obavy, když se objevilo v tv. Věděla jsem, že se budu bát a spánek bude následnující noc bezesný, ale koukat jsem se musela. Bojíte se, ale nutno vidět znova a znova. Protože "mlýn zase mele!". ()

Toustovač

Čekal bych, že si z toho sednu na zadek krapet víc. Atmosféra vynikající, to bezpochyby, ale nějak jsem se nemohl srovnat s téměř naprostou absencí dialogů. Hlas vypravěče, monolog mistra a ještě vzácnějších pár slov od ostatních charakterů - to je mi trochu málo. Že je to krátké a příběhově nepříliš komplikované, zamrzí ovšem ještě víc. ()

maoc

Dost jsem o tomhle slyšel a čekal hodně. Nakonec jsem byl trochu zklamaný. Rozhodně to není špatné, ale představoval bych si ještě syrovější pojetí více pro dospělé. Toto dílo je jakýmsi kompromisem mezi pohádkou pro děti a fantastickým hororovým příběhem pro dospělé. A já kompromisy nerad (když nemusím). ()

Yuri69

Excelentní pohádka/horor. Rozhodně nelze její sledování doporučit pro každé malé dítko. Také totiž patřím k těm, co měli v dětství z jejího sledování problém usnout :) Originální animace, hudba a hlavně výkon pana Moučky ("mlýn zase mele!") jsou nezapomenutelné. ()

AnnaMae

Zdejší vysoké hodnocení mě navnadilo, ale z filmu se nakonec vyklubala trochu ponurá jednoduchá pohádka, místy rozvleklá, k čemuž asi přispěla i ne příliš rozpohybovaná animace, ačkoliv "nakreslené" to bylo pěkně. ()

Veniss

Když jsem ho viděla jako malá, bála jsem se, ale chtěla jsem se bát znova a znova. Příběh o Krabatovi v nejlepším zpracování, které jsem kdy viděla a které nikdo nepřekoná. ()

Ocelotr

O takovýhle horor člověk v roce 2012 nezavadí. Mistrovské dílo, které zbožňuji a jak tak koukám dozrál čas zhlédnout si ho znovu. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011