Bláznova kronika

• Československo Bláznova kronika (viac)
Československo, 1964, 82 min

Vizuálně experimentující film, prolínající dávné rytiny do filmového obrazu, zasadil Karel Zeman do vichrů třicetileté války. Protagonisty učinil čerstvého odvedence a jeho na válečných polích zkušenějšího kamaráda, kteří pak spolu táhnou do dalších bojů i milostných dobrodružství. Dva kamarádi táhnou společně po bojištích třicetileté války. Píše se rok 1625. Oráče Petra odvedli k vojsku přímo od jeho pluhu. Matěj byl už značně ostřílený voják... Náhoda ty dva spojila, a tak společně táhnou slavnými i těmi zapomenutými bojišti třicetileté války v osobitém zpracování kouzelníka filmového plátna Karla Zemana. (oficiálny text distribútora)

A_Shearer

Moc pěkný film, který mě nebaví ani tak pověstnou Zemanovskou záběrovou hravostí, jako spíš tou otevřenou scénáristickou fantaziií. A celkovým satirickým a protiválečným vyzněním díla, ze kterého je hodně cítit Juráčkův ironický vklad. Filmy, co nebyly založeby na (marné) snaze co nejvíc napodobit realitu, ale naopak si hrály s fantazií a vytvářely svá pravidla hry, mají tu výhodu, že stárnou nesrovnatelně pomaleji. Bláznova kronika je toho důkazem. ()

milos.bradik

Tento film je trochu jiný než ostatní filmy Karla Zemana, ale je to výborná alegorie války a lidí v ní. Navíc tomu nechybí humor například "Služebnictvo popletlo pokoje". Výborný Petr Kostka a Miloslav Holub a krásná Emília Vášáryová. ()