Česká veselohra o veselej rekreácii odborárov v zotavovni Jezerka. Postupne sa zoznámime s revízorom pražských elektrických dráh Andělom, energickým Slovákom Pálkom, šoférkou autobusov Marienkou, údržbárom Mašekom a ďalšími. Rekreanti sa popri svojej slnečnej dovolenke tajne pustia do rekonštrukcie miestnej detskej škôlky - a to všetko s nadčasovým i keď 50-tymi rokmi poznačeným humorom. Faktom je, že postava Anděla v podaní Jaroslava Marvana je podľa výsledkov českej ankety Hrdina filmového úsmevu najpopulárnejšou postavou histórie českej filmovej komédie. (RTVS)

Thomash

Já mám tuhle komedii rád...Všichni tu píšete něco o propagandě a nevím o čem dalším. Jinde se od toho oprostíte a zrovna tady ne... Prostě to tak bylo, ROH bylo, rekreace byly a nic na tom nezměníte. A mimochodem, když jsem byl jednou na vandru, tak jsme s partou dalších kluků dělali na jednom přírodním divadle... To je taky špatně? ()

homer20

I když se dá u tohoto filmu celkem slušně vypnout a jen se bavit vždy mě neskutečně vytočí ta socialistická propaganda... Profil ,,SuperSoudruhů,, kteří vždy místo rekreace ochotně vezmou za vděk prací je směšná a nechutně přehnaná. Jinak ovšem skvělí výkon Marvana dělá z filmu celkem koukatelnou podívanou. ()

Pettte69

Tak tento film znám už nazpaměť již z mého dětství, ale teď jsem se u něj po několika letech (co jsem ho neviděl) opravdu nasmál. Kromě klasických komických scén, které perfektně ztvárňuje Jaroslav Marvan mě baví ty komunistické prvky. Jak se všechno dělá společně, vše je řízené, každému se chce pracovat, budovatelské písně... Prostě klasická propaganda tehdejšího režimu, v dnešní době to působí velmi komicky a vždy se u Anděla skvěle pobavím. ()

luuvhaat

Představte si, jak by byl tento film zpracován dnes, když už víme jak to dopadlo: Gustav Anděl všechny nakazí svým kverulantstvím a do celého kolektivu se vkrade atmosféra napětí, podezíravosti, strachu a nejistoty. Ale tehdy byla jiná doba-bylo možné lecčemu rozumět, protože manžel byl kapelník. :-/ ()

Groower13

Ti co zde soudí film jako agitku si nevidí do huby. Jistě agitka je to,ale který film z těchto let není? Moc jich nebude. Já se u toho filmu vždycky dobře pobavím,herecké výkony útočí na můj vkus. Soudím dle herců,ne dle obsahu!!Dobrý komentář: Hermi14-souhlas :) ()

samurraj

Naprosto dokonalá Česká komedie s ještě lepším obsazením. Jóo to tenkrát byli ještě herci...Pan Marvan je legenda a vždycky bude. DOkonalééé ()

KiR0

Nádherná ilustrace toho, jak bychom se měli, kdyby... a děkuji, to nemusím, ale na druhou stranu se musí uznat, že pan Bořivoj Zeman s panem Marvanem dokázali, jak říkala moje babička "z hovna bič uplést a ještě zapráskat".... ()

Tomrou

Film není na tu dobu vůbec špatný a pěkně ukazuje jak se lidi dřív družili, ale ta propagace komunismu . . to prostě nedávám. [60%] ()

StarFsh

"Ten dělá to a ten zas ono a všichni dohromdy jedou na dovolenou ROH..." Budovateľská komédia plná socialistickej morálky, poplatná dobe, kedy vznikol tento film. ()

Udet

..Jaroslav Marvan skvělý jako vždy.. ..jinak trapná komoušská agitka na to, že i o dovolené by měli uvědomělí občané socialistické vlasti ze všech sil pracovat na jejím dalším rozkvětu, ku prospěchu všeho pracujícího lidu.. ()

bohus75

Snad si o sobě nemyslím moc, když říkám, že si agitky dokážu odfiltrovat...a proto je pro mě první Anděl celkem ještě stravitelné dílo... ()

Sadova302b50

Celkově beztvará agitka, která by normálně upadla v prach zapomnění, ale dvojice Marvan - Kemr je kouzelná, dokonce tak, že musím vylézt na 52%. ()

Jirkacek

Dovolená s andělem je první částí dvoudílného filmu, na který velmi volně navázalo pokračování Anděl na horách. A v tomto případě platí výjimka - druhý díl je jednoznačně lepší ! V této letní části jsme se seznámili s bručivým revizorem Andělem, který vyrazí na letní dovolenou v podání skvělého Jaroslava Marvana. Další herci mu ve filmu sekundují, ale téma je poplatné době horlivého budování naší republiky v padesátých letech 20.století. Já bych v tom viděli to pozitivní nadšení lidí, kteří pomáhají neznámým dětem a učitelce a odmyslil bych si to socialistické agitátorství. Pak se na film dá skutečně podívat. Dovolená s Andělem u mně získává slabé tři hvězdy ***. ()

TomQ

Ano, je to propagandistický film socialismu. Ze všech stran čiší neuvěřitelný optimismus, všichni se nadšeně rekreují, ale přitom v nich neusíná nezvladatelná touha pracovat pro svůj milovaný národ i ve volnu a zadarmo. Uctívaní jsou především řemeslníci a dělnická třída obecně (parta havířů, huráááá). A děj by se vlastně dal shrnout do jedné krátké věty (napravení nerudného Anděla). Ale pokud se člověk od toho všeho dokáže oprostit a nevnímá tu politiku (nebo to dokáže vnímat i jako satiru, protože chvílemi to opravdu až přehnané je), jedná se vlastně o příjemný film na relaxování. Člověk si při sledování vyčistí hlavu, skvěle se pobaví a 76 minut krásně uplyne. Jaroslav Marvan svou roli zahrál famózně. Jen kvůli politické situaci v zemi během natáčení filmu, což film bohužel ovlivnilo – jakožto i drtivou většinu ostatních filmů, je škoda zbytečně snižovat hodnocení. Mimochodem, zajímalo by mě, co je pravdy na tom, že námět tohoto filmu vymyslel původně Vlasta Burian a Marvan mu jej vlastně „ukradl". ()

LoneGunman

Již to tu bylo řečeno - na první pohled milý, laskavý film s happy endem, pohodový na koukání. Dovolená s Andělem ale trpí tím, že její příběh nelze odpárat od účelu, za kterým byl natočen. A pokud tento kontext vezmeme v potaz, místo laskavého a pohodového filmu vidíme brutální propagandu, jejíž účel vůbec nebyl bohulibý. ()