O tom, že soľ je nad zlato a drahé kamene sa presvedčil aj kráľ "Já Prvý" a všetci jeho poddaní. Po tom, ako vyhnal zo zámku svoju najmladšiu dcéru Marušku, zakázal zároveň používať soľ. Čoskoro však zistil, že soľ a pravá láska sú skutočne nad všetky poklady zeme... Rozprávková komédia Byl jednou jeden král sa stala jedným z najpopulárnejších českých filmov všetkých dôb. (TV Markíza)

Kontryhelka

Pěkná pohádka velmi oblíbená v mém dětství. Léty už trochu lesku ztratila,ale pořád se drží na vysokém žebříčku v mých oblíbených. Akorát mi byla děsně protivná Dvorská. Ta mi tam prostě neseděla. Ale ostatní vynikající herci jí hravě přehráli, takže za mně ****. ()

oli9

Werich je prostě typický král , jeho humor a herectví je něco neuvěřitelného navíc Burian . Tu prostě nejde dát nic jiného než 5 ()

Kozlowski8

Nestárnoucí a nadčasová pohádka s nezapomenutelnou dvojicí Jan Werich - Vlasta burian a nádhernou Milenou Dvorskou v roli princezny Marušky. Pohádka, která nesmazatelně patří mezi ty legendární, avšak moje úplně srdeční záležitost to není. 75 %. ()

PTuranyi

Vynikajúca verzie rozprávky Soľ nad zlato v skvelej klasickej produkcii s vynikajúcim Janom Werichom v úlohe kráľa. Skvelý scenár nabitý humornými dialógmi povyšuje naviac Werichove herecké umenie , ktorému ešte sekunduje Vlasta Burian. Herci tu hrajú so šarmom a pôvabom bez veľkého pátosu či už ide o princov, alebo babku korenárku. Aj Milena Dvorská, ktorá tu debutuje zvládla úlohu Marušky výborne. Na rozdiel od Pekárovho cisára sa podarilo zabrániť väčšej kontaminácii socialistickými ideami, ale určitá tendencia uprednostňovať ľud tu je. Veď aj princezné si nakoniec vezmú šuhajov z ľudu a kráľ sa ožení s gazdinou. ()

llollita

Příjemně zpracovaná klasika. Mám pocit, že ve filmech s Werichem tomu nikdy není jinak. Je dobře, že se Werichovi podařilo prosadit si Vlastu Buriana. Jediné co mi na filmu vadí je ten každoroční vánoční masokombinát - ale za to ten "jeden král" nemůže... ()

jcall2bad

Nejlepší česká pohádka, kterou jsem kdy viděl. Zábavná, vtipná, inteligentní, Werich a Burian jako vždy a všude excelují a jako v každé pohádce, i zde je nakonec moralizující výrok. Je to srdcová záležitost, kterou jsem pustím vždycky, když mám chuť na pořádný český dílo. ()

zawa

Každý rok na Vánoce se rád podívám :). Genialita sama. Burian - Werich, prostě paráda. "Tajtrlíku? zaprvé nevím, co to je a zadruhé mě to uráží !" ()

maarr

Klasická česká pohádka Bořivoje Zemana, otce české pohádky. Je zajímavé, že většinu dodnes legendárních a stále v období vánočním reprízovaných pohádek natočil práve Bořivoj Zeman. Tato pohádka je vynikající především díky hereckému duetu Werich-Burian. Bez nich by byla sotva poloviční. Ano Burian není tak živelný jak jsme u něj byli zvyklí v jeho nejslavnějším filmovém období. Avšak přesto všechno čím si musel po válce projít přes vězení, ponižování, zneuctění jeho jména i jeho samého jak po stránce fyzické tak především duševní, přesto všechno je to stále ten král komiků, který umí pobavit např. scéna s levandulovou solí, kdy ji Burian s ní, je typickým příkladem jeho stále výborné improvizace, nebo scéna kdy předvádí jak by oplakával zemřelého krále je také vynikající, tohle uměl zkrátka jenom Burian. ()

Tomulka

Jedna z nejlepších pohádek u nás. Řekl bych asi ta nejlepší. Jestli, že je v televizi nikdy si jí nenechám utést. Dokonalé herecké výkony spolčené s nádherným a vtipně pojatým příběhem a nejlepší jsou hlašky Buriana a Wericha. ()

Eve Lyn

Jedna z prvních videokazet, kterou nám naši koupili, pohádka mého dětství, nezapomenutelné herecké výkony Jana Wericha, Miloše Kopeckého a dalších, krásný příběh, inteligentní humor...to všechno dělá z tohohle filmu kultovní záležitost. ()

petrce

Jedna z nejkrásnějších pohádek, jaká kdy byla natočena. Navíc to obsazení, komické i nezapomenutelné scény a nádherná atmosféra. Je to opravdu skvost a klasika, která nikdy neomrzí. ()

sibal

Tohle je nejlepší čeká pohádková komedie.Dnes už můžeme jen se smutkem i radostí vzpomínat na všechny ty Pány herce,kteří se zde sešli! ()