Dedinský chlapec Matěj sa usiluje o ruku princeznej Pavlínky. Kým ju získa, musí zviesť mnoho súbojov s nesmrteľnou tetou Závisťou, ktorá ovládne takmer všetkých na zámku. Rozprávka je na motívy rozprávky Karla L. Erbena Rozum a štěstí. (STV)

martinicon

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, ve které nechybí pohádkovské segmenty tak jako mají být. Řada hereckých hvězd a místy i humorný a napínavý děj, který má spád. Nenudí, i když se na pohádku díváte x krát. Jedna z mála věcí, abych byl upřímný, co se mi od režiséra Zdeňka Zelenky líbí. Dlouho jsem neměl FIlipa Blažka rád, ale pak jsem jeho stylu hraní nějak přišel na chuť. Jinak před výkonem Jiřiny Bohdalové smekám i po tolika letech! ()

milos.bradik

Film je slabý, ale není to úplná hrůza, takže u mne 35 %. Je od rozumu naprosto nerozumné to, jak nechá celé království napospas závisti a jen se hloupě soustředí na soupeření se štěstím. Tu tetu Bohdalka nehraje, je cítit, že jí to jde ze srdce, ta zloba a závist v ní je. Setkal jsem se s ní osobně a je to fakt taková nesmrtelná teta. ()

suchol

Přesný předobraz naší české nátury (povahy), se všemi podlostmi a intrikami, jeíchž je člověk schopen. Poznávám tam docela všechno, co tu dnes kolem nás  vládne. Jen ještě najít nějakého spasitele, prince--osvoboditele, který nás z toho marazmu vyvede. Snad se tu někdy někdo takový najde a pohádka se promění ve skutečnost.  Je to veliceš chytře udělaná pohádka, která chce ukázat, že dobro a láska jsou nesmrtelné. A že závist a zlo nesmí nikdy zvítězit. Kéž by se to někdy i ve skutečnosti tak naplnilo ... ()