Starnúcemu spisovateľovi Karolovi Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vyliezajú na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby urobil zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie nechať a konečne sa venovať jej. (Magic Box)

krasohled

Tohle neni  film pro 90ky, l fanoušky  akčních  filmů,  lidi kterí nemají nic odžitého nebo jim chybí empatie.... běžte na Batmana. Mnohé příspěvky zde nevypovídají o filmu samotném  ale  o svem "stvořiteli " ,i. Záleží na tom, co divák od filmu čeká, já dostala, to co jsem čekala; komedii bez primitvnívh  aprvosignálníh  vtipů,  osobní výpověď a kromě jiného i odkaz na střet generací, ten je poznat i  zde v recenzích a komentářích. Pro mně je tohle 1. nežná , jemná až dojemná komedie o stáří a  2.  epitaf  pro případ, že by pro tvůrčí tandem byl už filmem posledním. ()

sonyrx

Laskavé a vtipné. Jak to mám od Svěráků ráda. Trochu jiné, ale kreativní a bavilo mě to celé. Nostalgie pochopitelná. Zdejší čmáranice neřešte, kdyby natočili stejně, jako jindy, vyčítalo vy se, že je to stejné, jako jindy. Je to jiné a je to fajn. ()

Slepejsek

Vlídné a laskavé, ale jaksi bezradné... Čekal jsem rozhodně víc než rozblemcané nic, dějově rozvleklé jakoby samo nevědělo, co chce říci. (Povídka "o Ludmile" se jaksi vytrácí, "Fotograf" popírá nereálností sám sebe, "Betlémské světlo" spěje do překřesťanštělé agitky a průvodní příběh spisovatele je jen variací na "Vratné lahve" = poněkud smutný večírek) ()

veronelka20

Poslední dobou chodím do kina jenom proto, že můžu a nic moc zásadního od toho nečekám, takže mohu být jenom překvapená nebo ne. Kritiky nebyly nic moc, četla jsem něco o vyčpělém Svěrákovi, vykrádajícím sebe sama a celkově prý žádná sláva. Pro mě je ale pořád Zdeněk Svěrák záruka kvality a jakkoli už jsme asi všechno viděli, takže opakování se zabránit asi úplně nedá, film to byl příjemný i s mnoha momenty k zasmání. S Danielou Kolářovou jim to funguje (jo jasně, ve Vratných lahvích to už bylo) a když už nic jiného, Kotek je minimálně hodně hezký herec (už se prosím tě nehol, Vojto) a poslední dobou mi přijde, že i herecky začíná být na úrovni. Solidní tři hvězdičky. ()

charles3

Vysílání rozhlasu při ranní toaletě a medvěd v kuchyni nemají chybu, jinak jsem ale z filmu na rozpacích. Námět a styl vyprávění jsou oproti jiným Svěrákovým filmům dost nezvyklé, podobně jako před 28 lety u Akumulátoru 1 (což je na druhou stranu dobře). Tento film asi potřebuje dozrát, stejně jako jeho diváci... ()

pan_Bily

Takovej normální pěknej film. Nic zásadně světobornýho, ale dobře se na to kouká, pobaví. Kolářová se Svěrákem výborní, díky nim a jejich postavám by možná tomu slušela i jedna hvězda navíc... uvidíme... zatím na první dobrou lepší 3*. ()

Nerdik

Podle mého od Láhví nejlepší Svěráci. Upřímně nechápu kritiku ani malou návštěvnost. Zábavné, hezky natočené a jiné…možná TO někomu může vadit. Já to vnímám jako plus. 🙂 ()

Jara69

Přemýšlel jsem mezi dvěma a třema hvězdičkami. Nakonec jsem dal tři. Nebylo to tak špatný jak to avizovali kritiky....Ani Svěrák nebyl takový prasák jak ho líčili recenze.... Připadalo mi to něco mezi Akumulátorem a Vratnými lahvemi..Ty se mi zpočátku taky moc nelíbily, ale teď se na ně podívám rád. I když nejlepší už má Svěrák přeci jen asi za sebou..... . ()

TondaCer

Film o ničem. Mám Svěráka moc rád a o to víc mě mrzí, jak se filmařsky propadl. Ze světového režiséra se stal (pod?)průměrný český filmař. Předchozí filmy (Tři bratři, Po strništi bos) byli ještě docela fajn, ale tohle bohužel vůbec nevyšlo. Spisovatel má rozepsané tři povídky, ta o Fotografovi je hloupá, o Bohumilovi je o ničem a tu o Bakaláři moc nejsem schopen popsat. Kromě psaní povídek ještě chodí Šejnoha nakupovat a to je vlastně všechno! V podstatě je to taková "rekapitulace" (co se týče obsazení) Svěrákovi kariéry, natočil si to, aby měl na co vzpomínat a tak nějak zapomněl na tu uměleckou stránku. Jediné co stojí za pochvalu je kamera a hudba (slavní herci moc nazaváleli, především proto, že neměli co hrát), to je ale zatraceně málo. 20% ()

Annaroz

Po všech těch špatných recenzích mi film nepřišel tak špatný, jak jsem se obávala. Akorát jsou to vlastně Vratné lahve v jiném kabátě. Taky jde o starý manželský pár, kde žena řeší, že si jí manžel nevšímá a on má vize. Ve Vratných lahvích představy hlavně sexuálního rázu, zde se mu v představách promítají do života jeho literární postavy. Schéma je ovšem úplně stejné.  On má své zájmy, ona jen trpí jeho nezájmem. Ona buzeruje, on jí téměř nevnímá. Pak se objeví nápadník, jemu dojde, že mu na ní stále záleží....Musím uznat, že právě jejich konverzace byla chvílemi docela zábavná. Je vidět, že Jan Svěrák má svá nejlepší tvůrčí léta daleko za sebou, když po pěti letech pauzy dokáže vyplodit jen slabší odvar už dříve natočeného. Ale na druhou stranu na zabití nudného sobotního odpoledne to docela šlo. ()

Hombre8

Recenze na film, který raději ani nechci vidět. Napadají mne jen slova Miloše Kopeckého na sjezdu dramatických umělců 1987. Je to jako jet se podívat na někoho, koho máte rád, těsně před smrtí, zničeného chemoterapií. Raději si Svěráka uchovám v paměti takového, jakého jsem ho miloval před tou proměnou. ()

Oldass_

[Hlavní hrdina usedá na toaletu z rozhlasu se ozve: "Jsme rádi, že začínáte svůj den s ranním radiožurnálem."] :-) Až jiný scénárista napíše v 85 letech lepší scénář, pak můžeme kritizovat. Betlémské světlo je příjemný film, nenásilný, plný drobných a milých detailů a Svěrákovského humoru. Duo má za sebou samozřejmě i lepší díla, ale Betlémské světlo i tak hodnotím vysoko. 80% Děkuji Zdeňku, za vše! ()

codyak

Omlouvám se, ale nemohu jinak... 3* max. Na české poměry krásný film, ale od Svěráků zkrátka člověk čeká přece jen něco víc. ()

jerisno

Tvorbu obou pánů Svěráků sleduji po celou dobu a tak jsem si nemohl nechat ujít ani jejich (pravděpodobně) poslední spolupráci. Na základě názorů, ohlasů, diskuzí a hodnocení jsem očekával spíše průser. Ten se naštěstí nekonal, ale žádný mistrovský kus to také není. Několikrát jsem se s chutí zasmál a s filmem strávil docela příjemný večer. Téma je zajímavé a docela přitažlivé, herci zvoleni dobře. Potěšilo lidské herectví pana Javorského i nenápadnost paní Čvančarové. Tereza R. Voříšková je stále pěkná dívka a i její minimalistická herecká stylizace mi sedí a kupodivu mě překvapil i "mladý" Kotek, kterého jsem měl doposud zařazeného v jiné herecké kategorii. Menší problém vidím v ústřední herecké dvojici Kolářová / Svěrák, kde mi jejich manželské špílce a šťouchance připadají již poněkud vyšeptalé, vyžilé, neživotné a bez jiskry, což mi, bohužel, nedovoluje naložit víc jak 3 hvězdy. Ale koneckonců, co by za ně jiní dali ! ()

ghoston

Povídky Z. Svěráka, z kterých film vychází jsou vynikající. Jeho syn na sebe vzal extrémní zodpovědnost, když se jich pár pokusil napěchovat do filmu a to ještě jen 100 minutového. Podařilo se mu sice zabránit katastrofě, ale do psaní scénářů by neměl fušovat, jde mu to né špatně, ale ve srovnání s tátou, celkem mizerně. Film mohl mít klidně 120 minut nebo i více, dalo by se pak hodně věcí zachránit, bylo by více času na příběhy postav a já bych se s nimi mohl více identifikovat. Taky mi ten film chvílemi přišel jako Vratné láhve 2. Svěrákovský humor se dost vytratil a místo něj do filmu proniká jakýsi existencionalismus, který tam nepatří. Interakce spisovatele s jeho postavami mi přišla na filmu nejzábavnější. Všichni herci byli skvělí a Tereza Ramba opravdu sexy. Obecně bych řekl, že nejde vůbec o špatný film, ikdyž to z mého hodnocení tak nevypadá. ()

vinducha

Vzhledem k tomu , že jsem nečekal těžkou řachandu , ale decentní intelektuálský humor 84 letého kmeta , tak jsem velice spokojen. Asi stárnu a nebo je to tou smrtelnou rýmičkou , bo sem to sledoval z postele. Nicméně za mě velice kvalitní a milý počin. ()

ssarka

není to tak hruzostrašné jako Tři bratři nebo Po strništi bos, ale je to nemastné neslané...pár vtipků na usměv tam bylo a vždy se zdálo, že to diváka probudí z letargie a začne mu proudit krev v žilách,ale hned to zase spadlo a oči se zase zavřeli ()

PoprockCZ

Škoda, že jednotlivé linie neměly v závěru žádné propojení - něco, co by celý příběh více ucelilo. Na jednu stranu jsem ráda za snahu o jiný přístup autorů k vizuálu, nicméně utrpěl na tom scénář. Místy se hlášky povedly, ale často jsou použity dost na sílu a celý film pak působí příliš karikaturně a ztrácí právě "svěrákovsky" typickou přirozenost. Doma jsme se shodli, že nejlepší scény z celého filmu jsou stejně domácí rozhovory mezi manželkou a spisovatelem - všednodennost, která je však psána s lehkým nadhledem. Taky scény Macháčka byly super. Jednotlivé povídky pak mají náběh na zajímavé příběhy, ale např. opravář nemá ani začátek, ani konec, sestřička s Máriem se utrhli ze řetězu až moc a příběhu Vojty úplně chybí vygradování. Takže i když bych tento film úplně nezatracovala, musím uznat, že je to rozhodně slabší výtvor a to zejména pro své rozvláčné tempo a chybějící vyznění. Mimochodem spisovatel a jeho žena mi jednáním i stylem humoru až nebezpečně připomínají moje prarodiče, zejména dědu. ()

mia.com

Mne se film tedy moc libil. Mam rada Sverakuv humor, takze jsem se docela nasmala. Zaroven to bylo tak akorat bizarni a nenudila jsem se. Takze za me super. ()