Další díl kultovní hororové série osmdesátých let. Rozsekali ho mačetou na malé kousky. Jason Voorhees, legendární hororová postava, tedy definitivně zaklepal svou pracovní obuví se kterou si již třikrát vyšlápl na procházku spojenou s brutální zabíjačkou. Zemřel však doopravdy??? V okolí Křišťálového jezera totiž opět začíná obcházet brutální zabiják s hokejovou maskou, která nemilosrdně likviduje vše co se mu postaví do cesty. Tentokrát si vzal na paškál rehabilitační ústav pro problematickou mládež. Chlapci a děvčata se zde snaží relaxovat, aby se mohli vrátit do normálního světa. Zabiják s maskou jim v relaxaci rád pomůže. Ozbrojen vším co mu přijde pod ruku jim mlčenlivě ukáže cestu do normálního hrobu. Takovou terapii svět psychologie pro mladistvé ještě nezažil. (Magic Box)

AGAMENON

Jason se již dávno zařadil po bok takových kultovních postav, jakými bezi sporu jsou Michael Myers, Fredy Krueger či James Bond, s tím má více společného, než by se na první pohled zdálo, neboť právě tento, již v pořadí pátý díl, bude mít v Jasonove krvavé sérii stejné postavení, jako u Jamesa film Nikdy neříkej nikdy, je totiž jiný, dokonce i porušuje stanovené pravidla hry a to málo kdo odpouští, věrní diváci tedy určitě ne. Je vždycky zajímavé, s jakým fíglem tůrci přijdou, aby mohli Jasona opětovně vzkřísit z hrobu, tady v podstatě žádné není, i když to není uplně pravda, jen je trochu jiné, než by si běžný divák představil a závěrečné rozuzlení, ke které celý film směřuje, se dalo očekávat, byť se nás tvůrci snaží trochu zmást. Hodně lidí to určitě nasralo, já byl na rozpacích, ale neodstřelím film jen kvůli tomu, pokud bych se na to podíval nezaujatě, byla to dobrá, krvavá vyvražďovačka, s moji oblíbenou postavou v hlavní roli, jen je trochu jiná, než jak ji známe a milujeme. Herce bych rozhodně nenechal hrát Aischylovi tragédie (či cokoliv jiného) a ta místy až moc na pilu tlačící Manfredini hudba, ubírá filmu na lesku, ale berte to tak, přece něco musím zkritizovat. ()

Xmilden

Nepovedený díl, kterému zcela chybí atmosféra. Navíc zde ani nevraždí Jason, ale nějaký Roy, který zvládne 17, což je opravdu hodně, takže vraždy jsou úplně bez nápadu. Jason zvládne jen dva, ale je to ve snu, takže nevím jestli se to počítá. A jeden tlustý pitomec si o smrt prakticky řekne sám. Takže to máme celkem 20 obětí. Tommy je navíc pěkně zvláštní hlavní postavou. Jediné plus vidím, v tom že se kolem náhodou potloukaly 3 holky, které studem rozhodně netrpěly. 40% ()

mzss1

(48%) Pátý PÁTEK TŘINÁCTÉHO je docela slabota, ale o malý ždibec lepší jak předchozí, čtvrtý díl. Velkým plusem jsou tu dobře napsané postavy, kterým jsem rozhodně fandil, včetně psychopatického Tommyho, kterému jsem věřil snad každou vteřinu. Jenže to je asi tak úplně vše co bych mohl pochválit. Pojetím je to takové nadlehčené, takže jsem nevěděl, jestli se mám v některých pasážích smát nebo se cítit trapně. Vražd bylo docela dost ale do ½ mě vůbec nebavily. Technicky byly natočeny o fous lépe než ve čtyřce. Finále je už možná trochu víc, napínavější, ale to je asi tak všechno. Úplné finále mi přijde naprosto debilní až zbytečné. To, že !!!!!SPOILER!!!! Jason v tomto snímku není Jason, mě až tak moc nerozhodilo, jen zvolení onoho vraha mi moc smysl nedávalo – i mě to nijak nešokovalo. A scéna, kdy Tommy popadne masku a asi se chystá zabít v nemocničním pokoji tu holku, mi přišla úplně pitomá. !!!!!KONEC SPOILERU!!!! Dal bych aspoň slabší 3*, ale za ty nesmysly okolo toho dát nemůžu. Takže slabý průměr. ()

Anderton

Tvorcovia "nového začiatku" série museli ísť na to inak, pričom nutne museli sklamať určitú časť fanúšikov. Viac menej každý hneď chápe, že Jason je mŕtvy, takže vraha sa snaží vydedukovať z prítomných postáv. No a je chvályhodné, že pointa nie je tak prvoplánová, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Inak ale nič nové pod slnkom, vysoký bodycount, krátke vraždy, masku vidíme v podstate až v záverečných minútach a trochu slabšia atmosféra ako doposiaľ. Pre mňa určite slabšie ako štvorka. 50% ()

S.Quentin QUALE

Zde přichází série ze stádia zbytečnosti do stádia přiblblosti. Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem. ()

• Roli Tomyho Jarvise měl opět ztvárnit Corey Feldman, pro kterého byla role napsána, ale herec mezitím začal natáčet snímek Buráci (1985). Scénář byl tedy poupraven a Feldman se ve filmu objeví jen na chvíli jako 12letý Tommy na začátku filmu. Staršího Tommyho hraje John Shepherd. (Stocki)
  • Když Demon (Miguel A. Núñez Jr.) sedí v kadibudce, nad jeho pravým ramenem visící provázek, který mizí a zase se objevuje. (Stocki)