Hrdiny dobrodružného příběhu je klukovská parta z malého přímořského městečka Astorie, která zcela náhodou přijde na stopu starému pirátskému pokladu a vydá se ho hledat do labyrintu podzemních jeskyní. Nejenže je to dobrodružství, které kluky vzrušuje, ale také jediná možnost, jak získat finanční prostředky potřebné k záchraně jejich domovů před zbouráním.
A tak se iniciátor celé akce Mickey, jeho starší bratr Brand, Číňan Data, který má plné kapsy svých geniálních podomácku spíchnutých vynálezů, tlouštík Cvalda a Kecka vydávají do podzemí, kde na ně čeká nejen řada důmyslných pastí, nastražených tu opatrnými piráty (tou nejlepší jsou bezpochyby varhany postavené z kostí, kde správně zahrané tóny otevírají další cestu, ty špatné znamenají smrt), ale také hejna netopýrů, padající kameny a hlavně zločinná matka Fratelli se svými povedenými syny Francisem a Jakem, připravená zmocnit se pokladu za každou cenu, tedy i za cenu života jednoho nebo třeba i všech kluků.
Naštěstí kluci v podzemí narazí na nečekané spojence. Nejprve se k nim přidají Andy se svou kamarádkou Stefi a brzy nato si získají přízeň Tupoňě, třetího syna matky Frattelliové, který se narodil jako zrůda, proto ho tu zamkli a celá léta trápili. Nakonec se parta po překonání celé řady překážek dostane do obrovské jeskyně, kde není ukryta jen truhla se zlatem, ale celá pirátská loď plná zlata a drahých kamenů. Bohužel jsou tu také Fratelliovi. (oficiálny text distribútora)

bubun odpad!

Další z nepochopitelných kultů, ke kterému odkazují dodnes některé filmy a seriály. Minulo mě to podobně jako jiný USA kult, Breakfast Club, a pokud je to možné, vytáčelo mě to ještě víc. Neustálé ječení skupiny mladých nesympatických kluků a dementní trojice záporáků + "roztomile" debilní ušaté monstrum, k tomu připitomělá zápletka a rádoby mysteriózní prostředí, na konci umělé dojetí. To je to, co dostanete. To mnou zmíněné ječení je tam opravdu pořád. Fakt pořád. ()

MM_Ramone

V roku 1985 natočil režisér Richard Donner, podľa scenára Chrisa Columbusa a pod patronátom Stevena Spielberga, snímok "Rošťáci" (The Goonies). Je to detský dobrodružný film, ktorý tu mnohí užívatelia vynášajú do nebies a stavajú do pozície kultového titulu. Uznávam, že pre niekoho to môže mať neodolateľné nostalgické kúzlo. Ja som však tento titul prvý krát videl až teraz, vo veku štyridsať štyri rokov. Takže evidentne nie som cieľovou diváckou skupinou. Pripadalo mi to prestarnuté, naivné, zdĺhavé a neznesiteľné ukričané. Vôbec sa mi to nezdalo napínavé, ani vtipné. Nebavilo ma to. Výprava partie nesympatických, uziapaných sopliakov za pirátskym pokladom ma takmer k smrti unudila. Ak ste to videli ako deti, tak to mohlo byť super dobrodružstvo. Ak si to však pozriete až ako dospelý, tak žiadny zázrak nečakajte. ** ()

Dado

Z času na čas sa mi pri výbere filmov, z ktorých mám pocit, že by ma mohli baviť, podarí šliapnuť úplne mimo, a toto je jeden z tých prípadov. Respektíve, možno to bol správny krok, ibaže s oneskorením prinajmenšom jednej dekády. Byť totiž v ich veku, tak by ma pirátske dobrodružstvo násťročných sopliakov zrejme dokázalo spoľahlivo vtiahnuť. Dnes už však vidím predovšetkým rozpačitú snahu natočiť Indyho pre deti, ktorej akékoľvek pozitíva (hudobná stránka, príjemná dobová atmosféra a občas i nejaký ten zábavný okamih) dokázali u mňa bezpečne udupať nesmierne uškriekaní hlavní hrdinovia, nevtipne ťarbaví záporní hrdinovia a putovanie oboch týchto skupín, ktoré vo mne nezanechalo žiaden výraznejší dojem. Asi to teda nebol práve najlepší spôsob, ako sa zoznámiť so scenáristickými schopnosťami Chrisa Columbusa, ktorého som doteraz poznal len ako mimoriadne zručného režiséra. (40%) ()

ARI50

Rodinný dětský film, ztraceny poklad a jeho dobrodružství, co mi vadilo ta uřvanost děti, takový ukřičený film. Nakonec ti zlodějové, no někdy po pár desítkách minut film přestal vzbuzovat dětství a začal sv,m příběhem celkem nudit škoda. Herecké tváře které dnes známe jako skvěle herce měli přesto slušný zážitek. ()

ancientone

Ako veľmi malý som bol fanatikom do čohokoľvek dotýkajúceho sa pirátskej tematiky (Hook bol mojou modlou) a vidieť Goonies v cca. 6-tich rokoch by bolo míľnikom môjho detstva. Pri dnešnom sledovaní som si užil vlnu spomínania kombinovanú s pochutnávaním si na vysokokalorickej 80s estetike a postupoch. ()

• Cvalda (Jeff Cohen) při výslechu vypovídá, že jednou shodil svou sestru Edie ze schodů a svedl to na psa. Sestra Jeffa Cohena se jmenuje Edie. (mi-ib)
  • Celé jméno Jednookého Willyho bylo ve skutečnosti William B. Pordobell. (mi-ib)

Oscaroví režiséři u Star Wars seriálu

Oscaroví režiséři u Star Wars seriálu

22.03.2023

Je to teprve pár dní, co se režijní duo známé jako The Daniels (Daniel Kwan a Daniel Scheinert) zasloužilo o Oscara za nejlepší režii a vlastně i nejlepší film na 95. ročníku udílení cen Akademie.… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (viac)