Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Komédia
  • Akčný
  • Dráma
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Posledné recenzie (605)

plagát

Zóna záujmu (2023) 

Zrejme najartovejšia záležitosť v rámci tohtoročných oscarových nominácií v hlavnej kategórií. No zároveň je Zóna záujmu snímkou, ktorá má potenciál osloviť aj bežného diváka, ak ten aspoň do istej miery dokáže akceptovať neobvyklé spôsoby rozprávania a oplýva prinajmenšom priemernými znalosťami kontextu celého diania. Nie je to film, pri ktorom by človek sedel ako na ihlách a s napätím očakával, čo prinesie do osudov hrdinov na plátne nasledujúce okamihy. Glazer osobitým spôsobom navrstvil sled udalostí, v ktorom majú jednotlivé výjavy svoje presné miesto, hoci význam každého z nich zrejme len málokto dokáže identifikovať už v priebehu úvodnej projekcie. To je i dôvodom, prečo sa – aspoň zatiaľ – zdržím najvyššieho hodnotenia. Aj z tej časti, ktorej tvorivý zámer sa mi podarilo úspešne dešifrovať (alebo si ho prinajmenšom uspokojivo vyložiť po svojom), však na mňa film pôsobil každou scénou čoraz odpudivejšie, a predsa nesmierne sugestívne. Každým zvukom, ktorý sa preniesol spoza múrov tábora smrti, vo mne narastala hrôza. A každým vizuálnym náznakom, či každou omrvinkou podhodenou v rámci zdanlivo bežného rozhovoru, ktorú som dokázal objaviť, vo mne silnelo znechutenie ľuďmi, ktorí boli schopní vybudovať si svoj kúsok falošného raja uprostred pekla na zemi. (85%)

plagát

Čakaj, kým sa zotmie (1967) 

Po Vražde na objednávku druhá filmová adaptácia divadelnej hry Fredericka Knotta, s ktorou som mal tú česť. Na rozdiel od Hitchcockovho trileru mi však v prípade Čakaj, kým sa zotmie práve neprehliadnuteľná divadelnosť spočiatku bránila v úplnom ponore do diania; v počiatočnej fáze realizácie prekombinovaného plánu trojice kriminálnikov, postavenom na opakovaných príchodoch „na scénu“ a odchodoch z nej, mi párkrát zišlo na um, že takto konštruovaný príbeh by som si v plnej miere užil až v ozajstnom prítmí divadelnej sály. Popri vynikajúcich výkonoch hercov (pozornosť si pochopiteľne kradnú predovšetkým skvostná Audrey Hepburn v úlohe nevidiacej hlavnej hrdinky a Alan Arkin ako mimoriadne odpudivý antagonista) a kvalitných dialógoch sa však v druhej polovici do boja proti mojim prvotným výhradám našťastie úspešne púšťa aj stupňujúce sa napätie, ktoré napokon graduje až do nezabudnuteľného finále, funkčne pracujúceho s prvkami hororu. (80%)

plagát

Stratené v preklade (2003) 

Pozvoľna plynúci, avšak nesmierne podmanivý príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorí jeden v druhom aspoň na krátku chvíľu v ich životoch nájdu spriaznenú dušu. Stratené v preklade nestojí ani tak na tradičnej narácii, skôr sa necháva unášať na vlnách omamnej melancholickej nálady, ktorá sprevádza postupné spoznávanie dvojice zručne napísaných a vynikajúco zahraných postáv (predovšetkým to, akým suverénnym spôsobom zvláda náročnú úlohu ústrednej protagonistky iba 17-ročná Scarlett Johansson, je vskutku pôsobivé). Výsledný dojem sa u mňa napokon nezaobišiel bez šrámov. Neprekážalo mi rozvláčne tempo, ktoré je zrejme dôvodom, prečo má snímka medzi mnou sledovanými používateľmi až nečakane rozporuplné hodnotenia. Rozhodne by som sa však zaobišiel bez istej dejovej odbočky zo záverečnej polhodiny, týkajúcej sa mužského hrdinu príbehu. Napriek tomu sa ale bez okolkov pridávam k väčšine spokojných divákov a k zrejme najznámejšiemu filmu Sofie Coppoly sa v budúcnosti nepochybne rád vrátim. (80%)

Posledné hodnotenia (1 982)

Představa o tobě (2024)

25.05.2024

Na linke je vrah (2022)

25.05.2024

Mechanický pomaranč (1971)

15.05.2024

Noc živých mŕtvych (1968)

15.05.2024

Už zase skáčem cez kaluže (1970)

15.05.2024

Lesné jahody (1957)

09.04.2024

Frigo na mašine (1926)

09.04.2024

Svetlá veľkomesta (1931)

09.04.2024

Kid (1921)

09.04.2024

Reklama