Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Dráma
  • Animovaný
  • Dobrodružný
  • Komédia

Obľúbené filmy (10)

Master & Commander: Odvrátená strana sveta

Master & Commander: Odvrátená strana sveta (2003)

Môj najobľúbenejší film. Rýdze námorné a rýdzo mužské - ale možno preto sa páči aj ženám (teda, mojej manželke určite :-)) - historicky do posledného vypiplaného detailu verné, parádne výpravné, príbehovo napínavé (smrtiaci duel dvoch lodí v ďalekých vodách - na odvrátenej strane sveta, vojensko-vedecký "súboj" dvoch priateľov), gradujúce do poslednej minúty filmu a s bombasticky akčnými scénami (námorné bitky ešte nikdy neboli tak cool), hudobne nádherne podfarbené a herecky absolútne excelentné dobrodružstvo, natočené podľa rovnako výbornej literárnej predlohy (inak všeobecne považovanej za to najlepšie, čo v danom žánri vzniklo). Btw., toto bolo úplne prvé DVD, čo som si kúpil, a to napriek tomu, že som si ho v tom čase ešte ani nemal na čom prehrať :-)

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa (2001)

Na žiadny iný film som sa toľko netešil, žiadny iný film som toľkokrát v kine nevidel. Hodnotiac spolu celú trilógiu (inak sa nedá) ide pravdepodobne o najvýraznejší, najoceňovanejší a najmilovanejší počin v celej filmovej histórii. Rozšírená verzia je nutnosť.

Barbar Conan

Barbar Conan (1982)

Ultimatívna fantasy klasika, Arnieho životná úloha, nesmrteľný Poledourisov soundtrack.

Votrelec 2

Votrelec 2 (1986)

Prvý Votrelec je ten najlepší sci-fi horor, čo poznám, ale nemôžem si pomôcť, Cameronovi Votrelci natrieskaný akciou a bandou typovo geniálne charakterizovaných a hláškujúcich mariňákov sú z celej votrelčej ságy moji najobľúbenejší. Záverečná "záchranná misia" Ripleyovej vrcholiaca súbojom s votrelčou kráľovnou, to je niečo, čo vždy sledujem takmer bez dychu.

Na hrane zajtrajška

Na hrane zajtrajška (2014)

Pamätáte si ešte na skvelú komédiu s Billom Murrayom ako rosničkou zobúdzajúcim sa stále do toho istého dňa? Tak teraz si to predstavte ako nadupanú vojnovú sci-fi o boji ľudstva proti mimozemskej invázii, kde si (pôvodne) zbabelý dôstojník Tom Cruise opakuje útok proti emzákom, až...kým nepríde ku klasickému hollywoodskemu koncu. Ale medzitým je množstvo naozaj výbornej akcie, miestami brutálne odľahčenej, podobne vymakaný postupný tréning a dolaďovanie bojovej taktiky a stratégie. To všetko by možno bolo dosť dobré aj tak, ale celé to funguje na výbornú najmä vďaka Cruisovej (pôvodne) podobne postihnutej parťáčke (Emily Blunt) a stopercentne fungujúcej vzájomnej chémii medzi nimi dvoma. U Toma ten prerod až tak celkom neberiete, ale keď sa pozriete do tváre Emily Blunt, a že je tam tých pohľadov pár, tak jej jednoducho veríte, že 300x prežila vlastnú smrť. Cruise je mimochodom asi posledný akčný dinosaurus z uplynulého storočia, ktorý nepotrebuje paberkovať v n-tých Expendables, ale utiahne sám veľkorozpočtový film tohto typu. Z ostatných hercov nezapadnú B. Gleeson ako skeptický generál a s chuťou si svoju úlohu seržanta užívajúci Bill Paxton (spomínate na Votrelcov?). Takisto musím kvitovať, že sa tentokrát nebojuje o Ameriku, ale o Európu, s celkom jednoznačnými narážkami na obe svetové vojny - inváziu na francúzsku pláž netreba asi bližšie rozoberať, spomínaná bitka o Verdun zase odkazuje k jednej z najväčších a najkrvavejších bitiek 1. svetovej vojny.

Zulu

Zulu (1964)

Brilantný vojnový film o asi najslávnejšej epizóde britských vojenských dejín. V dňoch 22. a 23. januára 1879 zviedla pri Rorkovom prúde (v dnešnej JAR) malá jednotka britskej armády (niečo cez stovka mužov) zúfalý boj s mnohonásobnou presilou (cca 4000) zulských bojovníkov , ktorý pár hodín predtým rozprášili takmer dvojtisícovú britskú armádu pri Isandhlwane (jedna z najhanebnejších porážok v britských dejinách a námet ďalšieho, neskoršieho filmu Zulu Dawn). Briti odrazili celkom 6 zulských útokov a to len s pomocou narýchlo postavených valov z obilných vriec a vozov, v poslednej fáze bojovali len na bodáky proti kopijám domorodých bojovníkov. Na úsvite 23., po desiatych hodinách ľútych bojov, sa Zuluovia nakoniec stiahli. Mali vyše 500 padlých, Briti mali 17 mŕtvych a 10 ťažko ranených. Za tento výnimočný boj (zvlášť v svetle predchádzajúcej trpkej porážky) bolo udelených až 11 Viktóriiných krížov (najvyššie britské vojenské vyznamenanie, veľmi často udeľované až po smrti), čo je najväčší počet za akýkoľvek jednotlivý bojový stret.

Súboj titanov

Súboj titanov (1981)

Doposiaľ najlepší film o gréckej mytológii, s dokonalými a nádherne oldschoolovými trikmi (jedno vyplýva z druhého) Raya Harryhausena - scéna z Medúzinho doupete má stále neskutočné grády, podobne súboj s Kerberom, megaškorpiónmi, o Krakenovi ani nehovoriac, Bubo je maximálne neodolateľná "sova" a olympský bohovia na čele s Diom (L. Olivier) konečne zobrazený tak ako náleží.

Hviezdny prach

Hviezdny prach (2007)

Krásny film s krásnou a nežnou dušou. Pôvabná romantická fantasy, ktorá má šmrnc i vtip, ktorú aj v slabších chvíľkach ťahá burácajúca hudba a najmä excelujúci (a evidentne sa pritom baviaci) herci na čele s neodolateľným kapitánom Shakespearom Roberta de Nira, uhrančivou čarodejnicou Lamiou Michelle Pfeiffer, nesmierne pôvabnou "Hviezdou" Claire Danes a sympatickým hlavným hrdinom Charlieho Coxa v rade neposlednom. Hovoril tu niekto niečo o milovanej klasike?

Rodinka úžasných

Rodinka úžasných (2004)

Pre mňa najlepší a najzábavnejší Pixar, ktrorý má inak všetky filmy výborné - či už krátke, či dlhé. Je to (brutálne) akčné, je to (poctivo superhrdinsky aj ako pocta superhrdinskému žánru) komiksové, je to (nenásilne) dojímavé, je to (neskutočne) zábavné, je to (dokonale) rodinné, je to......JE TO DOKONALÉ.