Reklama

Reklama

Władysław Szpilman

Władysław Szpilman

nar. 05.12.1911
Sosnowiec, Slezské vojvodství, Poľsko

zom. 06.07.2000 (88 rokov)
Varšava, Mazovské vojvodství, Poľsko

Zaujímavosti (28)

  • Je pohřben na Vojenském hřbitově ve Varšavě. (Duoscop)

Pianista (2002)

  • Osud kapitána Wilhelma Hosenfelda, ktorého stvárnil Thomas Kretschmann, je na konci filmu popísaný len stroho. Skutočnosť bola taká, že naozaj počas vojny pomáhal ukryť alebo zachrániť niekoľko Poliakov, vrátane Židov. Po vojne bol zajatý sovietskou armádou a odsúdený na 25 rokov ťažkých prác za údajné vojnové zločiny. V roku 1946 napísal svojej manželke do západného Nemecka zoznam Židov, ktorých pomáhal zachrániť a prosil ju, aby sa niekto z nich za neho prihovoril. Szpilman (Adrien Brody) sa o ňom dozvedel až v roku 1950, vyhľadal šéfa poľskej tajnej polície, stalinistu Bermana, a prosil ho o Hosenfeldovu záchranu. Ten však tvrdil, že je bezmocný a že súdruhovia v Sovietskom zväze ho nepustia. Hosenfeld nakoniec zomrel v sovietskom zajateckom tábore 13. augusta 1952 na prasknutie hrudnej aorty, ktoré pravdepodobne utrpel počas mučenia. V júni 2009 dostal Hosenfeld posmrtne izraelskú poctu "Spravodlivý medzi národmi". 4. decembra 2011 bola na ulici Niepodległości 223 vo Varšave, na mieste, kde Hosenfeld objavil Szpilmana, za prítomnosti Hosenfeldovej dcéry Jorinde odhalená pamätná tabuľa v poľštine a angličtine. (Arsenal83)

Pianista (2002)

  • Scéna, v ktorej je Wladyslaw Szpilman zachránený pred odvedením do koncentračného tábora a je mu povedané: "Neutekaj!", je inšpirovaná podobnou udalosťou v živote režiséra Romana Polanského. Pôvodne bolo Szpilmanovi povedané „Utekaj!“, čo aj nakoniec urobil, ale Polanski tento prvok zámerne zmenil, aby odrážal jeho vlastnú skúsenosť. (Arsenal83)

Pianista (2002)

  • Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody) se při odchodu z ghetta zeptá bratra, co čte, ten mu přečte pasáž: "Když do nás píchnete, neteče z nás krev? Když nás lechtáte, nesmějeme se? Když nám dáte jed, neumřeme snad? Když nám ubližujete, nemáme se mstít?" Jedná se o slavný monolog Žida Shylocka z hry Williama Shakespeara "Kupec benátský". (Ganka)

Pianista (2002)

  • Kapitán Wilhelm Adalbert Hosenfeld (Thomas Kretschmann), který zachrání na konci filmu Szpilmana (Adrien Brody), není neznámou osobou, jak se tvrdí na konci filmu. Ve skutečnosti byl válečným veteránem první světové války a v průběhu té druhé v Polsku využíval svého postavení kapitána Wehrmachtu k pomoci s ukrýváním jak Poláků, tak Židů. Díky tomu je od roku 1998 umístěna upomínka na jeho osobu v Yad Vashem, což je památník obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě. On sám zemřel v roce 1952 v sovětském zajateckém táboře. (Chufu)

Pianista (2002)

  • Celá Szpilmanova (Adrien Brody) rodina bola pravdepodobne odvedená do koncentračného tábora Treblinka, kde boli asi povraždení, avšak žiadny doklad ani záznam sa nikdy nenašiel. (Raccoon.city)

Pianista (2002)

  • Postava tancujúceho starčeka s malými deťmi nazývaná Rubenstein (Popeck), ktorému Nemci dávali cigarety, je založená na skutočnosti. Wladyslaw Szpilman o ňom povedal, že sa nikdy nedozvedel, či bol naozaj blázon alebo toho blázna len hral. (Raccoon.city)

Pianista (2002)

  • Adrien Brody (Władysław Szpilman) strávil veľa času cvičením na klavíri. Neučil sa hrať "poctivo", ale cieľom jeho cvičenia bolo, aby jeho stláčanie klávesov vyzeralo tak, že naozaj hrá na klavíri. Po pár mesiacoch mu to išlo tak dobre, že dokázal hrať sám. (Greenpeacak)

Pianista (2002)

  • Autobiografie, kterou Władysław Szpilman napsal už v roce 1945, vyšla pod názvem "Smrt města" a byla brzy stažena. Jednak tehdejším orgánům nevyhovoval pohled na německého důstojníka, který se zachoval jinak, než by se na "nelidské" Němce slušelo, jednak byla nevyhovující kritika kolaborantů jiných národností. Znovu vyšla až v roce 1998, nejprve v němčině pod názvem "Zázračné přežití" a posléze v angličtině pod názvem "Pianista". (Jirka_Šč)

Spisovateľská filmografia

Filmy
2002

Pianista - kniha

Skladateľ

Reklama

Reklama