Přišel z Afriky a v krvavém a brutálním Japonsku 16. století bojoval po boku mocného pána. Říkali mu Černý samuraj a stal se legendou. (Netflix)

Hudobný videoklip

UncleMorty

Tohle mohla být tak skvělá jednohubka nebýt těch sci-fi gundam kokotin, které jsou součástí celé miniserie a kazí tak celkový dojem. Magie? Ano. Fantasy? Ano. Ohýbání skutečných událostí k zajímavému námětu? Taky ano. Ale sakra co tam dělá v 16. století robot??? To scénáristi skutečně hulili a šňupali s takovým elánem, že jim do archivu napadly stránky z Gundamu? Co to je proboha za blbost. Sledovat miniserii o afroamerickém samurajovi, který přežívá v době stylizované do 47 ronin by byla neskutečná zábava, ale některé nápady cely ten koncept shazují natolik, že se neubráníte úsměvu a následně facepalmu. Je to škoda. ()

Scalpelexis

Heh. Yasuke mi velmi blízce připomnělo mé kreativní, velmi často až zoufalé kuchařské kreace alá co dům dá. Otevřu lednici, šup to a to, ze špajzu tamto a ono, zaliju to tímhle, vyštrachám z poličky poslední kus přílohy, zasypu to 3 druhy koření, co jsou nejvíc po ruce a ta-dá, veledílo je na světě! Na první pohled bych si totiž myslel, že scénář k tomuto anime psal americký teenager na kolenou s japonským spiritualistou v důchodu. Bohové, démoni, to přijmu, ale těžko se jinak vysvětluje, že takto zobrazený feudální Nippon v 16. století je sídlem pro samuraje černé pleti, katolické kněze, vlkodlaky, vodku prosící Rusáky, astrální kouzelníky, JoJovsky nastandanování šamani, ba dokonce létající mechy! Několikrát za díl je nám profesorsky připomínáno, že tradice, čest a minulost jsou základem, ale bylo to podáno v tak opatrném a respektujícím způsobu, že se mi celé to následné boření těchto aspektů například v rasovém nebo genderovém pokroku zamlouvalo. Úsměvnější byl naopak pokus o duchaplnější převypravování a seznamování s minulostí v podobě několikatero flashbacků rozesetých po všech čertech, když seriál na jakýkoliv jiný druh hloubky upřímně kašlal a přimočaře tlačil postavy po ceste necestě, k cíli necíli, z důvodu takového a makového. První 3 díly měly v rámci jistých mezích smysl; pomalejší vývoj, putování, líčení prvních příběhů bylo fajn. Jenže ty další 3 byly už jen takový dodatečný encore a radovánka tvůrců, že už se nemusí věnovat představování postav a nechají to tam jen nelogicky se mydlit, bez jakýchkoliv pravidel a hranic. Na vykreslení postav vyjma Yasua není čas (tleskám "skvělému" nápadu vrazit 2 arcy do 6 dílů), záporáci jsou banda amatérských kejklířů a naopak klaďasové jsou tak nudně superpozitivní, že jim nešlo ani fandit! Vzhledově to nevypadá špatně, MAPPA se poslední dobou činí a drží laťku vysoko, jenže kýžené nekompromisní sečné souboje neuvěřitelně často sabotovala všudypřítomná magie, jež otravně neznala jakékoliv meze, takže pokud bylo třeba něco odklidit, zbrzdit nebo prostě provést, simsalabim, magicky se tak bez okolků a problémů uskutečnilo. Anime plné kontrastů bylo podrtžené výběrem moderní hudby jako zvukový doprovod, ze kterého jsem celkově měl rozpačité pocity: Místy super, ale mnohokrát mi přišlo, že je to laciná hra na povrchní "cool" faktor. Nezlobím se, zábava je to decentní, ale zařadil bych ji do šuplíků "blbost", které chybí pevnější organizace, rozhodnější směrování a znatelně kvalitnější scénář. Lepší 2* ()

Yoshitsune

Tohle je tedy netradiční mix, na jedné straně je to historické anime o Yasukem - první černý samuraj a zároveň sou tady fantasy a sci-fi prvky. Ale popořadě, jak moc je to historicky přesné ? A odpověď je, docela dost ať už jde o samotného Yasukeho, Nobunogu, či jejich vztah a Yasukeho zapojení do války. V tomhle směru se tvůrci, snaží držet historických faktů a kdyby seriál, byl čistě o tomhle, tak bych byl spokojený, jenže BUM tvůrci sem nacpali magii, magické bytosti a kdyby to někomu přišlo málo tak i nějaké ty mechy a kaidžú. Ale i v tomhle směru je seriál překvapivě dobrý, jasně je to úder na solar, pro tu historickou část anime, ale všechny ty fantasy a sci-fi věci, nejsou úplně špatný. Z toho co tady je, by šli udělat dva plnohodnotné seriály, místo to je tady tenhle guláš, který přesto neni špatný. Postavy mají nějakou hloubku, příběh taky neni vyloženě špatný a záporáci sou slušný, hlavně tedy pedofilní démonický kněz, ten byl fakt něco. Po akční stránce je to slušná řežba, celé to slušně vygraduje v páté epizodě, kde se to všechno semele do jednoho velkého masakru. Opening je slušně halucinogenní, ending zase příjemně melencholický a tak jediným problémem celého seriálu je to, že je to uspěchané a šest epizod je prostě málo. A i když přistoupím na to, že se tady mixuje historie, fantasy a sci-fi, tak v šesti epizodách se to nedá decetně odvyprávět, obzvlášť když si uvědomím, že tenhle seriál měl určitý potenciál být novější věrzí Afro Samuraie a nebo Ninja Scrolle, takhle Yasuke zůstává ve stínu těchto dvou anime a to je škoda. ()

Jeoffrey

Yasukemu se nedá upřít jedna věc, ten seriál rozhodně nenudí! Je to kombinace nečekaných věcí, bláznivých zvratů - prostě něco co překvapuje v každém díle něčím novým, až vám po tváři několikrát přeběhne pobavený, jindy až ironický úsměv a hlavou myšlenka "Na co to tu sakra koukám?". Je to skoro jako kdyby Netflix dal autorům neomezenou svobodu nad svým dílem a tak do scénáře prošla naprosto každá kravina, která může někoho v souvislosti s Japonskem a fantasy napadnout a to vše ve vší vážnosti. Po pravdě by mě ani nepřekvapilo, kdyby se tu ještě z nenadání třeba objevili němečtí zombíci jedoucí na dinousaurech, nebo se ukázalo, že za vším vlastně stojí mimozemšťané, kteří chtějí ovládnout svět skrze prodej sojové omáčky, ale i tak tu bylo toho zvláštního dost... Občas je to hodně šílené, příběh letí dost svižným tempem a mnohé se prostě děje, protože ve světě fantasy se to dít může a když si podvědomě říkáte, že byste třeba něco chtěli vysvětlit, tak vás v lepším případě odbydou jednou strohou větou, kde vám sdělí, co že se jako právě stalo, nebo proč je zrovna toto tady. Je to divné, je to šílené, občas je to i dost cringe, ale světe div se, nějak to drží pohromadě. Yasuke je zvláštní kombinací tradic a neortodoxního moderního pohledu na ně, což by mělo už ze samé podstaty věci jít proti sobě a z části tu to proti sobě jde, ale zároveň se to i zvláštně kombinuje a nečekaně funguje až tak, že to přináší hodně nových a svěžích myšlenek a nápadů. Jako kdyby mě tu chtěli přesvědčit, že v tomto odvětví v kombinaci s animovaným prostředím je vlastně dovolené vše a já jim to z části věřím, ale zároveň si někdy říkám, že větší snůšku kravin a špatné dějové expozice jsem v životě neviděl. Po pravdě ani nevím, jestli anime mělo dostat pro svou první část víc dílů, na jednu stranu bych si přál, aby některé věci byly lépe vysvětlené, některé linky lépe propracované a postavy dostaly víc času (protože jsem během seriálu poznal opravdu dobře a tedy si dokázal oblíbit pouze hlavního hrdinu), ale na druhou stranu takhle to tempo prostě jelo a tak díly utekly jak voda, což bylo svěží (a znovu zopakuji - nenudilo to ani minutu). Stejně tak si nejsem jistý, jak moc se mi to všechno líbilo. Střídali se u mě pobavené a překvapené "Cože?" s těmi, které značili jen nedůvěru a ironii - někdy jsem chtěl jásat nad tím co vidím, jindy si zase dát hlavou o stůl. A nebyly to jen zvraty, ale i dialogy, které byly někdy hodně dobré a jindy takové, no prostě divné... Co dokážu říct je, že studio MAPPA odvádí na poli animace nadstandartní výkon. Souboje jsou příjemně plynulé, krvavé a grafické. Bitvy umí působit dostatečně epicky. Magie je barevná, intenzivní a kouzelná, prostě působí opravdu tak mocně a poutavě (někdy sice až přehnaně, ale budiž), jak by ve fantasy měla. No a pak je tu hudba. O elektronické hudbě toho osobně moc nevím a o jejím využití jsem měl vždy docela jasné přesvědčení - primárně se hodí do sci-fi her (třeba Mass Effect) a filmů (Blade Runner). Ale dát jí jako základ pro soundtrack k fantasy situované do feudálního Japonska? Se asi někdo zbláznil! Jenže zase, ono to výborně funguje... Soundtrack je skvělý. Openning je nádherná skladba, kterou si mám chuť stáhnout a poslechnout celou, ending ušel. Zbytek doprovodné hudby je kombinace různých klasických motivů (třeba bubny) a elektronické hudby, která do soubojů s katanami krásně pasuje a její beaty jsou častokrát sladěné s pohyby postav, takže je vidět, že ten, kdo dělal bojové scény s hudbou počítal, nebo možná autor hudby viděl během její kompozice bojové scény, zkrátka dost dobře to sedí. Stejně tak ta hudba trefuje a doplňuje atmosféru, je znát, je slyšet... Vypadá to, že Flying Lotus ví co dělá a mě si tady dost získal! Ve výsledku jde u mě o zajímavé anime s vysokými produkčními hodnotami, které je po stránce děje buď něčím naprosto neotřelým, nebo jde o totální haluz a dost možná je to od obojího trochu. Je to cool, nebo je to kravina? Na tohle byste si fakt měli přijít sami, ovšem doporučuji se podívat... Také asi chápu jakékoli hodnocení, já sám končím rozpolcený někde uprostřed s tím, že animace a hudba to pro mě zvedají na celkově slabší nadprůměr. 6/10 () (menej) (viac)

mm13

Škoda, že namiesto do temnoty sa to celé epizódu po epizóde ponára dobre nie do detinskosti. Asi nemali veľmi jasno, pre koho to točia alebo im do toho na poslednú chvíľu začal niekto krajne nevhodne rýpať. Hlavne tie vysvetľujúce repliky, pomenúvajúce čo a prečo sa práve stalo alebo chystá stať, tak tie mi išli riadne na nervy. Pritom príbeh sám aj animácia sú fajn, len ten scenár... ten scenár! ()

• Scéna, kdy Oda Nobunaga donutí svléknout Yasukeho do naha, se stala dle dochovaných archivů i ve skutečnosti. Tehdější japonský lord nedokázal uvěřit tomu, že se může někdo narodit s tak tmavou pletí a nutil své poddané, aby z něj špínu smyli. (UncleMorty)
  • Seriál je inspirován skutečnou postavou Yasukeho, jediného afroamerického samuraje. Yasuke do Japonska připlul v roce 1579 jako součást misionářské mise itala Alessandra Valignaniho. Oda Nobunaga o něj projevil tak velký zájem, že ho nakonec přijal do svých služeb. (UncleMorty)