Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

Recenzie používateľa Gelaos k tomuto seriálu (11)

Ochranca (2021)

Zcela bezkonkurenčně jeden z nejlepších, nejpropracovanějších a nejpůsobivějších českých seriálů za dlouhou dobu. Nadhazování témat (byť s příklonem k senzacechtivosti), která jsou zpracována víceméně nečernobíle a nestranně, s cílem nastartovat diskuzi. Dobře napsané postavy (mimo ombudsmana zejména Řezníčkův mudrující řidič a Pleslova ministerská šedá eminence) a dialogy, režie, střih, herecké výkony, hudba - vše super. Místy se seriál uchylí ke klišé či zkratkovitosti, nicméně celkově jde o dílo kvalitativně srovnatelné se západní seriálovou tvorbou. ()

Slabý kus (2021) (E01)

Silný pilot seriálu. Postavy jsou sice především šablony, ale scénář se nebojí tnout do palčivých míst a z diváckého hlediska bylo skvělé sledovat, jak se škola rve zenvitř, k neradosti ministerstva a naopak k velké radosti bulváru. Akorát mi trochu vadil ten chladný modrý filtr obrazu, který se zbytečně snažil navodit depresivní atmosféru, přitom příběh to dokázal i sám o sobě. ()

Vražda vychovávateľky (2021) (E02)

Scénář se sice motá kolem velmi tragického tématu, ale jeho průběh je značně kostrbatý a vyústění možná zbytečně vsadilo na "shock-value". Ale cením si syrového vykreslení ústavu a nevděčnosti práce vychovatelů. Finální konfrontace Vaculíka a Plesla naprosto výtečně napsaná a zahraná. Řezníčkův řidič top! ()

Anjelik (2021) (E03)

Na jednu stranu malý spratek, na druhou stranu výsledek nevhodného rodinného zázemí a nefunkčních vztahů matka-dítě, matka-rodiče, matka-škola či rodiče-škola. Závěr kýčovitý, nicméně třeba noční telefonní rozhovor matky a ombudsmanna pěkně napsaný a natočený. Především oceňuji, že díl nasvítil komplikované téma školní inkluze a nevydal se při tom cestou nejmenšího odporu. ()

Mužská záležitosť (2021) (E04)

Povedený detektivní díl. Řezníček si každou scénu krade pro sebe, Vaculík standardní a Čenský v poloze mačistického prasáka excelentní. Příběh bohužel tentokrát nedokázal vyplnit stopáž, ale to se podařilo částečně zpestřit Řezníčkem a pnutím mezi manžely Pelánovými. Rychlé záblesky z lyžáku mě navnadily a jsem zvědav, kam se to vyvine. Pokec ředitele - "vesničana" - a ombudsmana - "Pražáka" - před ministerstvem peckovní. ()

Džungľa pred tabuľou (2021) (E05)

Čekal jsem hloubavé zpracování velmi ožehavého tématu rasismu, Romů, atp., ale tvůrci se, možná zbaběle, odklonili směrem k nepříliš zajímavé detektivce. Škoda. Ombudsman hrající si na policajta působí, no, absurdně. Hodně bavil bohémsky cynický Havlík v podání skvělého Plesla. A na zamyšlení a pobavní je závěrečný kontrast idealistické ministryně a zkušeného ředitele. ()

Verejný nepriateľ (2021) (E06)

Fantastický díl po všech stránkách! Začíná drsně, pokračuje postupným gradováním a končí velmi intenzivním a celkově suprově vypointovaným finále. Kvituji, že scénáristé se nezalekli a příběh dovedli do tragického konce, snad jen toho echt zlýho policajta si mohli odpustit. Vynikající herecké výkony od všech zúčastněných a konkrétně závěrečné scény dam v nemocnici mě dokázaly emočně semlít. Ombudsman mi v tomto díle přišel poněkud nahrubo vmontovaný, avšak propojení případu s jeho osobní tragédií se povedlo - záběry z lyžáku velmi působivé. ()

Vrabčiak (2021) (E07)

Takový standardní díl, tentokrát zaměřený na zkostnatělost školního systému, který nutně v nějakých specifických případech prostě nevyhovuje. Naštěstí ale bylo poukázáno i na nevhodnost opačného extrému (zde v podobě Anežčiných rodičů). Dorota Šlajerová se projevila jako nadaná herečka a Anežka mi byla v rámci mezí vcelku sympatická. Nepotěšilo mě však, jak scénáristé udělali z Pelána paličatého konzervativce, jen aby si vynutili prostor pro z palce vycucaný konflikt mezi ním a manželkou. ()

Ahoj oci (2021) (E08)

Pominu-li absurdní prvky v podobě ombudsmana-vyšetřovatele na komínech a ajťačku Žilkovou, tak se jedná o díl atraktivně (byť poněkud šablonovitě) upozorňující na poměrně opomíjené téma výjimečně nadaných dětí. Na můj vkus zde bylo příliš tlačeno na pilu při snaze ukázat, jak jsou takové děti "jiné". Nicméně režijně, herecky (zejména Hoffmann a Žáčková) i vizuálně (motiv mozaiky) dílu vlastně není co vytknout. ()

Hidžáb (2021) (E09)

V 60 minutách se daří ústřední téma nahlédnout vrstevnatě. Je zde umanutá individualistická muslimka, "sluníčkově" naivní nezkušená mládež, pragmatický tělocvikář, lidová chemikářka, ředitelka ve složité pozici, bázlivé ministerstvo, "obyčejní" Češi, muslimové integrovaní (rodiče) i problémoví (arabští turisti), lačný bulvár i uřvaní islamofobové. Nakonec mi bylo nejvíc líto rodičů, kteří narozdíl od své dcery ví, co obnáší adaptace do jiné kultury. Snaha pojmout problém fundovaněji způsobuje, že postavy jsou až nerealisticky argumentačně zdatné, nicméně toto lze epizodě odpustit. Je super, že se ani jedné ze stran nenadržuje. Ale zdejší udatní vlastenci (a nejen oni) s černobílým viděním světa - nepřekvapivě - komplexnost epizody nedocenili/nepochopili a ve svém svatém zápalu Hidžáb sestřelili. ()

Tichá dohoda (2021) (E10)

Důstojné a s přehledem vygradované finále mísící všechny roviny seriálu: Pelánův osobní i profesní život, problémy školství, institucionálně-politickou rovinu (MŠMT) a mediální pokřivování reality. Skvělé herecké výkony, režie, hudba. Škoda že případ sexuálního obtěžování a Pelánova milenka nedostaly více prostoru, obdobně velmi silné téma sexuálního zneužívání by si zasloužilo hlubší rozpracování. Naopak rozhovor mezi Pelánem a jeho ženou je ryze realistický, lidský a především velmi smutný a finální monolog paní Pelánové je síla. Tichá dohoda je povedenou tečkou a já vřele doufám, že tvůrci připraví i druhou řadu, jelikož obdobně propracovaný a celkově kvalitní seriál jsem u nás fakt dlouho neviděl. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD