Žena za pultom

• Československo Žena za pultem
Komédia / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Réžia:

Jaroslav Dudek

Scenár:

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (viac)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

Chlo0opek

Jistě, bylo to místy takové dost nepravděpodobné, ale já se u tohoto seriálu dobře bavil a ani herecké výkony nebyly vůbec špatné. Sice slabší, ale dám 5*, navzdory ostatním, ať to zde trochu rozohním:). Dietl vytvořil z ne moc atraktivního prostředí v rámci možností celkem slušný příběh. ()

Fracek

Postavy bravurně prokreslené, děj stále táhne oko divákovo a politická zaangažovanost mě nezajímá ... dá se na to koukat znovu i po čase a to se zvláště u seriálu tohoto typu (pracovní prostředí prodejny potravin) bezesporu počítá. Nebudu přeci dávat na pranýř skvělého režiséra a vynikající herce v dobrém seriálu za to, že tu vládli komunisti. Prostě si jen připomenu známý Belmondův výrok: doba je zlá, Kamile. No a manželka je ze sídiště Krč v Praze, kde takovýto sortiment byl a já si pamatuji též, že kromě tropického ovoce a svíčkové pod pultem byly všechny základní potraviny včetně těch chlebíčků, které stály kolem tří korun. A musím dodat že chleba chutnal jako chleba a šunka se v hubě jen rozsypala. Jo a samotný rohlík byl pochoutka, dnes to jen tahá blomby ...někde se stala chyba pánové v Bruselu ... a nejsem a nebyl jsem nikdy v žádné straně. ()

cist

Odhlédneme-li od propagandistického pozadí seriálu, odpoutáme-li se od emocionálního hodnocení a budeme-li brát seriál se špetkou nadhledu a jako vhled do tehdejšího myšlení "šedé zóny" (klasouvsky řečeno), a jako další příspěvek k dokumentaci období ryzí normalizace, pak je možno připustit, že Dietl je opravdu skvělý scénárista, že i Vladimír Menšík vypouštějící bláboly o socialistickém kolektivismu je pořád vynikající herec a příjemným překvapením je i tolik démonizovaná Jiřina Švorcová. Ano - film slouží lživé propagandě. Ano - obchody tehdy jistě nebyly plné ementálů a pomerančů. Ano - ty drdoly a čapky a brýle jako obrazovky jsou opravdu příšerné. Ano - doba byla zlá. Ale přes všechny tyto úkory si myslím, že seriál má vlastní svébytnou hodnotu - výpovědní i uměleckou. Otázkou je, zda-li umělecké dílo sloužící lži má právo na existenci. Východiskem by mohlo být posunutí vnímání tohoto druhu tvorby pouze do dokumentárního měřítka - jak psát dobrý dramatický scénář (i s hloupým politickým podtextem) a jak se tehdejší vláda chtěla prezentovat navenek. ()

tvojemamaspi

Tácek s chlebíčky a příchutí komunismu..drahej chlast a pomeranče, majonézový saláty a dorty..hvězda za haircut a projev soudružky Švorcové. ()

iwee23

Tenhle seriál se mi nikdy moc nelíbil. Důvodem ale není všemi odsuzovaná komunistická propaganda, jen strašně nesympatická hlavní hrdinka. Na druhou stranu nehraje Švorcová o nic hůř než dnešní seriálové "hvězdy" z Ordinace atd. Když si člověk odmyslí ty agitátorský řeči (např. Menšík odsuzující kapitalismus, zarytá svazačka Boušková), najde se zde i pár poměrně slušných dialogů a dobrých herců, i když jako celek je to dost nuda. Přesto mi to Žena za pulte připadá relativně koukatelná na rozdíl od výše zmiňované Ordinace plné přehrávajích (ne)herců. ()

per strepo

Jirka s knírkem a rodinou, kterou by nikdo nechtěl... V době ne tak úplně minulé... Coby vize dokonalé socialistické samoobsluhy, rodiny, systému... Samoobsluha snů, kde je všechno, ale není to tak snadné. Neumíte si představit, co to je, když vám pošlou místo dvou set čokoládových zajíců celých pět set a je na vás, co s tím uděláte. Pokud máte za vedoucího Láďu Menšíka, pusťte to klidně z hlavy. A pokud je zrovna za pultem lahůdek Jirka, tak se neděste ani osmdesáti kilo včerejšího vlašáku, protože tohle je socialistická samoobsluha, kde se o dobrý výsledek poperou tak nějak společně. Rodinka samotná by se, podobně jako válka, mohla stát exponentem pro vývoj zbraní hromadného mučení. Dcera Michala je případ sám pro sebe, její myšlenkové pochody mi několikrát málem přivodily epileptický záchvat.. Syn je bezvýrazný smrad, co buď škemrá, nebo fňuká. Manžel zralý na plivanec do tváře a podbíjecí palici zaraženou v rozkroku, a nesmělý padesátitelý romeo zase tak nevýrazný, že už si ani nejsem jistý, kdo ho hrál. Jirka není chlap, ale má knír a někdy se jako chlap chová. A chlapy ji žerou. Což ale nemění nic na faktu, že má Jirka větší koule, než všichni chlapi ze seriálu dohromady. Ať už to byl propagační seriál nebo ne, ty recitace si mohli odpustit. Balada o očích topičových... "No, to si troufáš..." 2 hvězdy za Láďu Menšíka a Hanku Maciuchovou, která je to nejvíc sexy, co může tenhle komunistický seriál nabídnout a zároveň jediný omluvitelný důvod pro to, shlédnout tento klenot socialistické produkce i podruhé. ()

Dr.dogous

Souhlasím s Ninadel, Maciuchová excelovala. Jiřina Švorcová prvoplánově byla ta křištálově čistá, víc než nejčistší křištál. Když pominem přizdobené dobové kulisy, např. vylhané regály plné zboží apod, tak se jedná o zajímavé reálie. Neskutečně ošuntělé fasády, ponuré ulice, zaostalá auta, víc popelnice, než skutečná auta. Kdo tu dobu nezažil, tak by snad i uvěřil té servírované idylce. Na dnešní poměry přesto neskutečně chudoučký výběr zboží, dnes opravdu k smíchu, prostý lid se raduje, že "přišly banány", jak málo stačilo k radosti. Mačkanice davů v prodejně, jako by měl být konec světa, lidi se rvou, předbíhají, hádají ve frontě o kubanské mandarinky, neuvěřitelné. Na každém kroku prosakuje socialistický šlendrián, rozkrádání, šmelina, nedodržování pracovní doby, to vše, kdo chce, zaznamená. Protekce, protěžování, kšeftování, realný socialismus z idylky vyčuhoval, jak sláma z bot, mnohdy spíš podprahově, nenápadně, autocenzura asi fungovala. Cenný dobový dokument o ponuré historii. Je možné vidět hodně, stejně jako v majorovi Zemanovi, ale jen pro ty, kdo se umí dívat. Někoho možná i chytne nostalgie, zamáčkne slzičku, jak byl život jednoduchý, prostoučky. Stát vzal, stát občas i dal. Fronta na maso, na byt, na auto na všechno. Držte hubu a krok, možná se na vás i dostane!!! 75% ()

Michelle_S

Černobílé postavy, průhledné příběhy a pro mě neskutečně iritující knírek hlavní postavy... A ženám s knírkem já zásadně nevěřím!:-))) ()

trx2010 odpad!

Ukázka zrůdnosti bolševické propagandy. Důkaz toho, že I ŽENA S KNÍREM MŮŽE BÝT SLAVNÁ! Jaké překvapení má asi soudružka Jiřka tam dole? ()

ssarka odpad!

na tento seriál se nejde dívat jinak než s odporem... plná sámoška jídla??to snad nemyslí vážně...banány a ananas??drahý vína...to je jako když popřete holokaust...hnus a odpad...a zasloužilá soudružka Švorcová s tím svým vševědoucím úsměvem se doufám škvaří v pekle..je mi upřímně líto všech herců,kterým role byla nabídnuta,protože třeba chtěli ale nemohli odmítnout...a ještě jeden dodatek,může mi zde někdo vysvětlit,jak se soudružka Švorcová stala herečkou?jestli je tohle podle vás i jen dobré hraní,tak já se zapisuji do pionýra...lepší je se dvě hodiny dívat do kýblu hoven,než na tuhle obludu s knírkem..dost mě udivuje tak vysoké hodnocení tady.. ()

Jara69

Jako děcko jsem se na to díval, ono taky nic jinýho nebylo. Po novém shlédnutí jsem se nestačil místy divit, jak byly plné krámy, vše bylo, chlebíčky, lahůdky :-) Anna vždy poradila. Byla vlastně takovým psychologem na pracovišti. V pracovní době nezištně každému poradila :-) Jednu hvězdičku jen za slavnou erotickou scénu s Petrem Haničincem...:-) ()

Zackk

je to tak hloupé až se mi to líbí. jak je všechno dokonalé, jak tam mají zboží 3x více jak v dnešních krámech, jak je hlavní hrdinka perfektní socialistická žena kterou všichni muži chtějí ale ona se zajímá jen o svou práci a rodinu, k tomu klasické zápletky které jsou vidět běžně v seriálech... sice se to nesnaží být vtipný protože to prostě není cesta východního bloku což je škoda, ale je zajímavé po masáži západní propagandy stylem rádoby vtipných seriálů, homoušů, rozvrácených rodinách a zločincích vidět tu východní která se snaží udělat dojem perfektního světa ve kterém žijí jen slušní lidé. je to prostě pitomě hezký ()

Honza__St.

Seriál mě sice moc nenadchl, protože na můj vkus je narozdíl př. od Sváti Kuřátka až moc "ze života", tedy spíš pro ženské publikum. Na druhou stranu ale v životě nepochopím, proč má tak nízké hodnocení. To opravdu jen proto, že prý toho v obchodech nebylo tolik, jako u Anny Holubové? Podle toho bychom mohli plivat na všechny detektivky, vždyť zejména u nás po devětaosmdesátém není zdaleka taková úspěšnost odhalování pachatelů závažných trestných činů včetně vražd, jakou mají poručík Columbo, Bodie a Doyle, nebo Jake a tlusťoch. Takže zde nejde o nic jinýho než o další příklad fanatických antikomunistů, kteří si vylívají zlost na úspěšných socialistických dílech. A mimochodem, ten seriál je rozhodně blíž pravdě, než současná antikomunistická propaganda. Moje mamka mi nejednou říkala, že v těch letech chodila u nás v Brně do lahůdek na Náměstí Svobody, a tam měli stejně bohatý výběr jako Jiřina Švorcová (a sám jsem viděl klip Elánu z Pionýrské vlaštovky, ve kterém nakupujou v obchodě v centru Bratislavy plném zboží). Samo o sobě je to na 3 hvězdičky, ale vzhledem k hoře antikomunistických pitomců, kteří zde onanují, zvedám ještě o jednu výš. ()

Oxiduji

Dietla prostě miluju...nedělá mi žádný problém odmyslet si bolševické žvásty, protože jinak je to skvělý seriál s živými postavami, kterým to prostě věřím. V každém díle minimálně jedna super hláška. Jiřka je sice toporná, až hrůza, ovšem můžeme polemizovat, že takto to bylo zamýšleno. Přece jenom, když ji ho tam o prázdninách statik Karel konečně šoupne, i ona se rozsvítí jak lampion v průvodu. No a kdo by nenenáviděl supermanipulátora starého Holuba, žejo... ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (viac)