Delikatesa

• Česko Delikatesa (viac)
Francúzsko / Belgicko, 2021, 112 min (Alternatívna 109 min)

Réžia:

Éric Besnard

Grégory Gadebois, Isabelle Carré, Benjamin Lavernhe, Guillaume de Tonquédec, Christian Bouillette, Lorenzo Lefèbvre, Marie-Julie Baup, Laurent Bateau (viac)

Francúzsko, 1789. Prestíž šľachtického domu závisí predovšetkým od kvality ponúkaných jedál a v predvečer francúzskej revolúcie je gastronómia výsadou aristokracie. Jeden talentovaný kuchár sa však po tom, čo ho vojvoda de Chamfort prepustí zo svojich služieb, rozhodne situáciu zmeniť. Zrodí sa prvá francúzska reštaurácia, demokraticky prístupná všetkým gurmánom... (RTVS)

stone

Vcelku příjemný film, který ale také ukazuje, že bez blížící se revoluce by nebyli rebelové a ani převlékači kabátů. ()

Habanera

Dobré pokrmy nejsou pro nuzáky, ale pro vyvolené…mělo být snad ústředním mottem snímku. Od koho jiného se učit gastronomii, když ne od Francouzů!? Poklidně plynoucí děj, plný pokory, strasti i slasti, ale i neporozuměni a odplaty. O tom je delikatesa. ()

rigby

Sympatický film. Jen jsem čekal trochu víc toho požitku z vaření, více vůní a chutí. A to tam jaksi chybělo. Ano, bylo to hezky barevné a takové pohodové a sluníčkové, ale hlubší prožitek se tím nedostavil. A to je škoda, protože potenciál to jistě mělo. ()

hony23

Dvorní kuchař opouští nuceně sídlo vévody, který si po léta nad jeho pochoutkami honil péro. Na venkově zanevře na vaření, ale jen do chvíle, kdy se objeví záhadná žena, která se chce od něj učit jeho řemeslu. Otevírají si restauraci a časem se jim i naskytne možnost zúčtovat se samolibým vévodou. ()

PTuranyi

Príjemný historizujúci film o počiatkoch francúzskej gastronómie postavenej na kuchárskom majstrovstve lákajúcom vyskúšať delikátne pokrmy ponúkané v reštauráciách, ktoré už nepatria len šľachte ale aj obyčajným ľuďom. Atmosféra vytvorená produkciou je ľahká a hoci sú problémy, s ktorými sa musí kuchár Manceron vyrovnať dostatočne dramatické, celkovú atmosféru to veľmi neovplyvní. Dôležité sú tu skôr vzťahy a tvorivá atmosféra medzi členmi Manceronovej domácnosti, hlavne Louise, v ktorej túžba pomstiť sa vojvodovi Chamfortovi nakoniec prerastie do lásky k Manceronovi a gastronómii vôbec. Ich herecké výkony sú pritom prirodzené a bez zbytočných gest. 65% ()

J.CTORN

Velice příjemný komorní historický film s absolutně perfektní kamerou (tak nádherné záběry jsem dlouho neviděl) a dlouhým ale poutavým a zajímavým příběhem. Co je luxusní, tak že si všechny postavy a místa zapamatujete, že po polovině filmu si budete připadat jakože jste tam už doma. Rozhodně ending byl moc fajn a potěšil a osobně si myslím, že je škoda že se dnes takové komorní historické filmy netočí. Téma šlechty mi hned připomnělo anime Moriarty the Patriot a kámo, oba snímky to zvládli historicky skvěle. 7,5/10 ()

Sejkorka

Z herců znám jen Isabelle Carré (Louise) - z poměrně slušné komedie Láska s vůní čokolády. Zde je její minulost dlouho nevyjasněná, nakonec se happyendem propracuje k Pierrovi jakožto jeho parťačka až družka (řekl bych). Jinak je to zajímavý film z pohledu gastronomie a pokud platí, že se oba hrdinové  rozhodnou otevřít první francouzskou restauraci, mělo by to mít i dějepisné pozadí. A ta určitě, na rozdíl od vévody z Chamfortu, na smetišti dějin neskončila. ()

Dieman

Poslední dobou mě překvapuje francouský film. Člověk si předplatí HBO a občas má chuť se jen tak kouknout na něco nenáročného, ale dostane výbraně zpracovaný příběh s přesahem. Já měl vždy francouský film spojený s Fantomasem, Četníkama, Belmondem a obecně tou starou gardou. Pak jsem jednou narazil náhodou na film Nedotknutelní (2011), ale nijak jsem tomu nevěnoval pozornost. Ale v posledním roce mě zaujalo více titulů, že snad je budu i vyhledávat. ()

Hexx

Gastro pohlazení osmnáctého století! A jak mám všechny filmy o vaření rád, ani tento není výjimkou. Moc pěkně to plyne, zápletka je sice víceméně fádní, ale pro tento případ trefná a tvůrci obstáli i ve všech ostatních směrech. Bohužel není radno shlédnout s prázdným žaludkem, neboť všechny ty pomazávané husičky, paštičky a ostatní šmakuládičky vás okamžitě přivedou přímo do ledničky! ()