Továrnik Sam Dodsworth (Walter Huston) sa vyberie s manželkou Fran (Ruth Chatterton) na svadobnú cestu po 20 rokoch.
Časom zistí, že jeho starnúca frivolná žena prežíva aférku a odpúšťa jej. No zápletka sa na inom mieste opakuje. (matriosa)

JimiH

Výborné drama, které v záplavě filmů o lepší společnosti vyčnívá svou upřímnosti. Základní zápletka je jednoduchá, ale z ní se pouze odvíjí řada událostí, které jsou velmi reálné jak pro bohatou smetánku, tak pro střední a nižší třídu (byť v obměnách). Wyler už zde ukazuje svůj nepopíratelný talent, který ční nad jinými režiséry, kteří byli až příliš otroky producentů a filmových studií a svůj styl standartizovali. ()

LeoH

Největší půvab pro mě měla dlouhá expozice – hořkosměšný nadčasový obrázek dvojice lidí, kteří se k sobě nikdy moc nehodili a ani jeden se nikdy moc nehodil pro manželství, jen si toho ve víru pracovního a rodinného života jaksi nestačili všimnout a vlastně si to pořád nepřipouštějí, pořád se snaží každý po svém přispívat k tomu, aby jim spolu bylo hezky, ale jejich snahy se dokonale míjejí. Tahle část je opravdu tou „připomínkou, že Hollywood kdysi točil i filmy pro dospělé“, s řadou navýsost zábavně podaných trefných situací a postřehů o dlouhodobém partnerském soužití. Jak se ale věci začnou pootáčet k modelu „štramák továrník s takovými těmi roztomilými mužskými slabůstkami versus hrozná ženská, co neumí stárnout“ a na scénu vstoupí „ta pravá“, velká část dospělosti, realismu a modernosti se z toho pro mě vytrácí a stává se z toho konvenční limonádička, byť pořád výborně zahraná, zrežírovaná a ozvláštněná všemi těmi hloubkami ostrosti a víceplánovými záběry. ***1/2 ()

LadyRainier

Tenhle film jsem si pustila, a zjistila jsem, že nějak není nálada ..Vypnula jsem, a nechala náladu, aby sama přišla .. Dnes jsem shlédla, a ač filmy tohoto typu nejsou můj šálek ... kupodivu jsem dokoukala ,-) Bylo to tedy především díky Walteru Hustonovi, který tu podává neuvěřitelný výkon ... Perfektně tu zahrál a jenom mi potvrdil, že se mi má proč líbit ,-) Téma nadčasové, a ta jeho žena, ta byla fakt na ránu .. ()

M.E.J.L.A.

Měl to být jeden z Wylerových nejlepších filmů, ale minimálně v mých očích patří spíš k jeho slabším kouskům. Jistě, téma je nadčasové, herecké výkony vynikající, ale celé je to takové......unylé. Podle mnoha ohlasů jedno z nejsofistikovanějších a nejzávažnějších hollywoodských dramat 30. let. Já si ale raději dopřeju "lehčího" Lubitsche nebo Capru. *** 1/2 ()

Anderton

Namiesto nejakého premúdrelého komentára odcitujem knihu 1001 Filmov, ktoré musíte vidieť: "V dobe, keď celý hlavný prúd americkej filmovej tvorby sa zdá byť zameraný na publikum štrnásťročných chlapcov, je Továrnik Dodsworth vítanou pripomienkou, že sa kedysi v Hollywoode točili aj filmy pre dospelých." Iba dodám, že Dodsworth je filmom ešte pre staršie publikum, medzi ktoré spadám ja, ale verím románu aj Wylerovi, že takéto problémy rieši väčšina manželstiev po tom, čo stratila po vychovaní dieťaťa "spoločenskú funkciu". Nechcel by som vidieť, ako by dnešné publikum reagovalo na tento film, ak by mu bol náhodou pustený v kine. To by bolo utrpenia.... ()

• Továrník Dodsworth je jediným snímkem dvojice Goldwyn-Wyler, na němž se nepodílel Gregg Toland, ale jiný význačný kameraman, krakovský rodák Rudolph Maté. Wylerův styl, včetně smysluplného využití hloubky filmového pole, tím však nebyl dotčen ani v nejmenším. (Zdroj: Letní filmová škola)