Reklama

Reklama

Poslední akce a Ti Lung končí s organizovaným zločinem. Jeho bratr, policista Leslie Cheung, může být spokojen, jenomže podsvětí se brzy začne mstít... (oficiálny text distribútora)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (148)

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Prvý Wooov mafiánsky film a hneď najlepší aký natočil, keďže sa do veľkej miery sústredí na príbeh a prestrelky sú ešte len doplnkom. V tomto filme najintenzívnejšie pôsobí môj obľúbený motív kamarátskeho vzťahu medzi dvoma mafiánmi, keďže ich priateľstvo trvá už roky a majú za sebou dosť spoločných zážitkov. U jedného z nich je celý čas tento vzťah porovnávaný so vzťahom k skutočnému bratovi. Akokeby to nebolo málo, tak je tu ďalší konflikt, keďže jeden z bratov je mafián a druhý policajt. Ďalej tu máme líniu o mafiánovi, ktorý výjde z basy a chce žiť čestne, ale okolnosti mu to nedovolia. A možno som ešte na nejaké ďalšie línie zabudol. Proste je to film nabitý mnohými líniami a napriek tomu sú všetky zvládnuté perfektne. Herecké obsadenie je špičkové. Chow Yun-fat ako energicky Mark si ma naplno získal práve týmto filmom a scéna v ktorej sa po rokoch stretne Mark s Tse-Hom ma zakaždým dojme. Hviezda sedemdesiatkových kung-fu Ti Lung tiež prekvapil kvalitným dramatickým výkonom a aj keď jeho postava nie je tak cool ako Chowova, tak je pre film je rovnako dôležitá. A vzhľadom na jeho vzťah k bratovi snáď ešte dôležitejšia. Leslie Cheung ako jeho brat má nevďačnú úlohu urazeného a nasraného brata, ale zvládol ju podať natoľko dobre, aby nezačala liezť na nervy a celý čas si želáte, aby sa bratia konečne pomerili. Úlisný záporák v podaní môjho obľúbenca Waise Lee tu nemá zase tak veľký priestor. Predsalen je v tomto filme dôležitejší vzťah ústrednej trojice ako konflikt so záporákom. Ale na tom malom priestore ani Waise Lee nesklame a ukazuje, že vie zahrať jak sympaťáka, tak zloducha, ktorému prajete bolestivú smrť. Absentuje tu len Wooov tradičný záporákov zabiják so svojimi vlastným kódexom cti. Vo vedľajších úlohách sa nestratia ani Kenneth Tsang ako dobrácky majiteľ taxislužby alebo John Woo ako spravodlivý policajt. Poteší aj zábavne cameo Tsui Harka. No a akcia? Nie je jej tu veľa a veľkoleposťou sa nemôže rovnať s neskoršími opusmi Johna Woo. Ale rozhodne nesklame a scéna v ktorej Chow Yun-fat ukrýva pištole do kvetináčov a následne so zápalkou v hube vystrieľa všetkých záporákov sa stala natoľko kultovou, že ju mnohokrát citovali alebo parodovali. Za všetky odporúčam komédiu z rovnakého roku Romancing Star, v ktorej ju sparodoval samotný Chow Yun-fat. Finále je kvalitné, ale viac ako samotné killshoty nepriateľov si viac vychutnávam napríklad scénu v ktorej sa Chow Yun-fat veľkolepo vráti do boja, čím dá najavo, že priateľa nenechá nikdy v núdzi. A všetkým týmto scénam dodáva eľte viac emotívnosti fantasticky soundtrack. Takže pre mňa je to top Wooov film s dokonalým záverom. V nedávno vydanom remastere konečne dobre vyzerajú všetky tie výbuchy, ktoré doteraz boli tak prežiarené, že sa v nich strácali všetky detaily. 10/10. ()

tombac 

všetky recenzie používateľa

Ještě teď mám v živé paměti večer tak před deseti lety, v době, kdy se jedna z tuzemských televizních stanic uvolila vysílat kompletní trilogii Lepší zítřek, z nichž první dva natočil jakýsi John Woo, o kterém jsem věděl jen to, že z jeho filmů aby odváželi mrtvoly valníkama, zapnul svou černobílou televizi, vypnul zvuk, abych náhodou nevzbudil ve vedlejším pokoji spící rodiče, a pak se po dvě hodiny oddával u prvního dílu do té doby ještě neviděnému akčnímu orgasmu. Já a hongkongské heroic bloodshed opusy od toho malého sympatického mužíka, to byla láska na první pohled :-) Dnes už jsem u prvního Lepšího zítřku tolik blahem nehýkal, přeci jen ve srovnání s masakrální dvojkou a dalšími kousky ze "svaté hongkongské pětky" (ještě Hard Boiled, Killer a Kulka v hlavě) jeho zář trochu bledne, leč jedná se o pílíř žánru, Chow Yun-Fat s neodmyslitelným párátkem v ústech je jednoduše boží, chlapy tu šlechtí až dojemná zásadovost a ochota nasadit pro kamaráda i život, a nakonec ta přestřelka s květináči... ta je prostě fenomenální. Nostalgických 5*. ()

Reklama

genetique 

všetky recenzie používateľa

Alebo ako schovať do vrecka hollywoodske trháky. Woo svoj osobitý štýl - spomalené zábery v hustých prestrelkách (a je ich požehnane) a k tomu nemenej dôležitá hlavná dejová línia - dáva divákom na vedomie už vo svojich prvých akčných peckách. Aj keď tu je dej až na druhej koľaji, určite nezaostáva a nestáva sa z neho klišé. A predsa mi to príde ešte trošku nevyzreté. Spolu s hercami. 80%. ()

iamek 

všetky recenzie používateľa

Lepší zítřek se mi vůbec nelíbil a měl jsem i chuť film vypnout a podívat se někdy jindy, ale nakonec jsem se přemluvil a dokoukal jsem první část tohoto legendárního akčního snímku. Osobně jsem čekal pořádnou akční jízdu, ale místo toho jsem jen viděl uječené herce kteří navíc mizerně hráli. Sice snímek je dost akční oproti jiným akčním snímkům, ale kdo viděl Killer nebo Hard Boiled tak mi dá za pravdu, že tam bylo akce více a navíc byla i více zábavná. Na druhou stranu i zde jsou přestřelky hodně dobré akorát mi lezly na nervy zpomalené záběry. Nejlepší scéna z celého filmu jsou schované zbraně v květináči. ()

okkac 

všetky recenzie používateľa

První klasická "wooovka". Chow Yun-Fat je tu sice jako až třetí hlavní postava, nicméně jeho postava Marka si celý film ukradne spíš pro sebe, hlavně díky skvělé a Johna Woo definující přestřelce v restauraci, kde si Mark schová pistole do květináčů, takže tragický osud dvou bratrů bude pro vás až na druhem místě. A samotný John Woo se zde v několika scénách mihne jako policejní inspektor. ()

Galéria (58)

Zaujímavosti (20)

  • Film sa stal v Hongkongu tak extrémne populárnym, že deti sa po vzore ústredného hrdinu začali obliekať do dlhých kabátov zvaných dusters. (beso74)
  • John Woo si jako hrdiny vybral gangstery, protože cítil, že v hongkongském lidovém povědomí neexistují žádní jiní životaschopní „muži činu“. (tequilla)
  • Postava Marka Gora (Chow Yun-Fat) se ukázala být tak populární, že mnoho mladistvých v Hong Kongu přijalo jeho styl (černý trenčkot, sluneční brýle, sirka v ústech). Obchody po celém městě byly vyprodány včetně slunečních brýlí značky Ray-Ban za necelý týden po premiéře filmu. To vše vedlo k tomu, že filmoví kritici a vládní úředníci obvinili režiséra Johna Woo, že glorifikuje životní styl triád. (tequilla)

Reklama

Reklama