Mary and Gretel

Howard S. Moss

Scenár:

Howard S. Moss

Radko

Nejde ani zďaleka o prvý z animovaných filmov, v ktorom bola použitá technika stop-motion animácie. Ale o jeden z prvých, kde v priebehu siedmich minút je pomocou tejto techniky predstavený plnohodnotný fantazijný príbeh dvoch bábik z titulu filmu, ktoré zásahom čarovnej víly ožijú. Dostanú však podmienku. Podmienku, ktorú keď porušia, navždy stratia život. Motív oživenej detskej hračky pripomína Buratina/Pinocchia . Oživené bábiky zažijú dobrodružstvá s partiou v podzemí žijúcich trpaslíkov. A tiež s nezbedným bielym králikom, ktorý túži poriadne si vypiť piva. Nabudené vzrušujúcimi zážitkami, zdá sa, že zrazu začínajú zabúdať na sľub, ktorý dali víle. Rozprávka s atmosférou, funkčne prepájajúca do originálneho príbehu viaceré ikonické motívy známych rozprávok (okrem spomenutých oživených drevených panáčikov napríklad aj Alicu v krajine zázrakov). ()

corpsy

Zaujalo ma to ako raritku, technicky vzaté. Pre detičky, a určite aj pre rodičov to musela byť ale v tej dobe menšia udalosť. Každopádne, si treba vážiť, hlavne mi filmový fanúšikovia, že sa dochovajú vyše storočné kotúče filmového materiálu. ()