Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším... Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu... Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří. (Česká televize)

Gilmour93

Úvodní epizoda, v níž Sherlock raději předstírá homosexualitu, než aby v Benátkách vyměnil stradivárky za své sperma, nemá kromě přirovnání případu k Labutímu jezeru žádný odraz v následujícím dění. To se „Holmesianovi“ na režisérské židli podařilo ozbrojit břitkými dialogy, suchým humorem i lehce melancholickou náladou, kdy se ten, co není „horlivý ctitel ženského pokolení“, nejdřív stane vepřem hledajícím lanýže, aby pak jak puberťačka bláznivá čekal na deštníkovou morseovku. Jediné mínus spatřuji v tom, že zatímco Robert Stephens připomínající Alana Rickmana zapadl do role znamenitě, z Watsona učinili prostřednictvím Blakelyho rozjařeného troubu se sklony k afektu. To však nebrání tomu, aby autor seriálového Sherlocka Mark Gatiss viděl v téhle své přiznané inspiraci zoufale nevyřčenou zamilovanost Holmese do svého asistenta. Je fakt, že i Wilder jí tam chtěl, ale já ji nepostřehnul.. ()

zette

Wilderova rezie je vyborna jako vzdy. Jeho komedie vnimam jako ty nejvtipnejsi, Wilder vsak v tomto filmu natolik dobre imitoval britsky humor, az ho dohnal k dokonalosti a me tim zacal trochu nudit a otravovat:-). Robert Stephens v roli Sherlocka me taky moc nenadchnul. Od Wildera jsem videl celkem 21 filmu a Soukromy zivot Sherlocka Holmese je prvnim, ktery me nezaujal. ()

YURAyura

7/10 Prijemna nostalgie za Surlockem, ktereho ale v tomto filmu s prehledem zastini osoba jeho romanopisce doktora Watsona. Prvni ukecana pulka je podstatne lepsi nez druha akcni polovina. Suchy humor a narazky moc potesily - pekna oddechovka s Christopherem Lee jako Holmesovym bratrem Maycroftem. Homosexualita, housle, drogy - co vic si prat ;]] ()

01Zuzana10

Ukričané (Watsonom), nesympatické, jednoduché. Chýba mi výraznejšia sherlockovská invencia, prekvapivé zložité dedukcie. Namiesto toho sa dočkáme dlhočizného /prepána 2 hodiny?!!!!! / dlhého trápenia sa s jednoduchou zápletkou. Polhodinový úvod, kde sa nič nerieši krom jeho nudy a orientácie aby sme mohli začať zaujímavejší príbeh v Škótsku. Ženská hrdinka toľko oslavovaná v príbehu nijako nepreľstí Sherlocka, iba v ňom neprejavuje pátrať po jej príčinách konania. Ach koľké sklamanie... aspoň že sme videli zaujímavé hrady. ()

pakobylka

Úvod by se při troše dobré vůle dal označit jako lehce frivolní, leč žádného pikantního dobrodružství se nedočkáte. Přesto se budete podílet na řešení případu, v němž ženský element Sherlocku Holmesovi poněkud zastře jeho pohotovou mysl - a už jenom proto si zaslouží vaši plnou pozornost. Ke škodě věci po velice stylovém a velice nadějném rozjezdu přichází lehké zklamání, neboť přítomnost nadprůměrného množství příznivých okolností je krajně nepravděpodobná. Nejrůznější drobné indicie jsou prostřednictvím dějové linie snaživě podsouvány velkému detektivovi přímo pod jeho slavný nos - celá ta nešťastná historka se tak stává nehodnou jeho důvtipu, a to bez ohledu na to, že nese označení "komedie". Veselost lze vyvolat i důmyslnějším způsobem. ()

• Skladateľ Miklós Rozsa si odohral malé cameo dirigenta pri scéne baletu Labutie jazero. Je otočený chrbtom a nie je mu poriadne vidieť do tváre. (Tvrdolín Veliký)
  • Christophera Lee môžeme v tomto filme vidieť jediný krát v jeho dlhej kariére bez príčeskov. Na žiadosť režiséra Wildera si dokonca nechal v maskérni predĺžiť svoju postupujúcu pleš až na temeno hlavy. (Tvrdolín Veliký)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022