Pelé

Veľká Británia, 2021, 108 min

Pelé

Na pozadí bouřlivých dějin Brazílie se odvíjí mimořádné životní osudy talentovaného fotbalisty, ze kterého se stal národní hrdina. Dokument o legendárním Pelém. (Netflix)

e.Boďo

Ide o veľmi dobrý životopisný dokument jedného z najúspešnejších športovcov (futbalistov) histórie. Dokument je super zostrihaný a v správnom pomere obsahujúci súčasné zábery spomínajúcich spoluhráčov trénerov a Pelého samotného, historické zábery dôležitých futbalových podujatí Brazílie a klubu Santos (samozrejme so zainteresovaným Pelém), ale aj zábery týkajúce sa politického režimu a spoločenského diania vterajšej Brazílie. Film samotný mi ubehol veľmi rýchlo a myslím, že ako pocta tejto legende je na vysokej úrovni. ()

Robbi

Jako klad vidím skutečnost, že tvůrci neshodili pod stůl i obecnější témata - politický přístup hráče a kritické hlasy některých jeho spoluhráčů či novinářů. Naopak dokument zopakoval určitý nešvar podobných filmů - i přes setkání bývalých hráčů ze Santosu a reprezentace vlastně vše končí rokem 1970 a pak jako by se nic nedělo - padne jen skromná zmínka o závěru kariéry v americkém New York Cosmos. Pelého mise na MS 1974 nebo účast ve filmu Vítězství jako by neexistovaly... ()

hrumsrt

Stalo se čeho jsem se obával.. Film o Pelém mě bavit nebude, jelikož mám k němu jako fotbalistovi výhrady. Hrál za doby, kdy byla hra v plenkách, nebylo to tak fyzicky vyspělá hra, a kdo uměl nějakou kličku, tak byl král.. Ano, tehdy to bylo jiné, rozhodčí nechránili útočníky jako dnes, ale i tak prostě je na těch záznamech vidět, jak to měl Pelé na hřišti snadné.. Brankáři byli tehdy tragičtí! Co mě bavilo byly samotné komentáře Pelého k jednotlivým situacím, ale když tam zase naopak byly jiní starší hráči, tak prostě nic mi ty jména neříkají, a to mám historii hodně nastudovanou! Když to porovnám s dokumentem o Maradonovi, tak ten mě chytil daleko více.. Diego byl sympatičtější a ten příběh měl přeci jen pestřejší.. 60% ()

JohnCoffe

Pro mě je společně s Usainem Boltem největším sportovcem všech dob. Na pozadí střídání státních zřízení a režimů se odehrál příběh dobře vychovaného, skromného a usměvavého kluka ze slumu. Narozdíl od dokument o Maradonovi se v Pelého soukromí moc neštouralo a stačila tak věta, že mu věrnost moc nešla a má několik mimomanželských dětí.Navždy králem 💓 ()

bonovox

Pele je z pohľadu histórie jednoznačne kráľ futbalu, vyhrať ako hráč 3 krát majstrovstvá sveta je v dnešnej dobe neprekonateľné. Na druhej strane nikdy nehral v Európe. Tento dokument výstižne rekapituluje jeho reprezentačnú kariéru, len škoda že vynecháva väčší pohľad do jeho rodinného života, resp. klubového a aj po futbaliveho. Ale i tak je to povinnosť pre milovníka futbalu. 80% ()

Bogrant

Skratkovité, bez väčšej kontroverzie (ak sa dá do nej vôbec rátať čo i len apolitickosť) dielo, ktoré je "len" pekným ohliadnutím sa za najväčšími Pelého úspechmi. Nehrozí hľadanie akejkoľvek senzácie, no ani hlbšia sonda do jeho duše a bežný fanúšik sa tu nedozvie o nič viac, než by o ňom už dávno vedel, a to i napriek faktu, že väčšina dnešnej populácie ho nikdy priamo ani nevidela hrať. Ako pripomienka, prečo je nazývaný kráľom futbalu je to dostačujúce, zároveň je z toho však cítiť i určitý autorský alibizmus. ()

jethrotull

Potesilo a pobavilo. Pele je Kral plnym pravom za svoje futbalove vykony a vysledky. Ten krpaty sfetovany argentinec mu nesiaha ani po kolena aj s jeho "bozou rukou". ()

JOHNZI

Pouhá glorifikace jednoho z největších egocentriků sportovní historie. Krásné archivní záběry to rozhodně nezachrání. Škoda. ()