Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil

• USA Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
Dokumentárny / Krimi / Mysteriózny
USA, 2021, 3 h 42 min (Minutáž: 54–58 min)

Pověst nechvalně známého hotelu Cecil se po zmizení Elisy Lam ještě zhoršila. (Netflix)

borec999

Dokument umne kombinujúci pohľad ľudí, ktorých sa prípad priamo týkal ale aj tých, ktorých sa priamo netýkal (youtuberi a influenceri, ktorí sa snažili o vyriešenie prípadu cez net). Berlinger nám ponúka detailne spracovaný priebeh vyšetrovania, pri ktorom sú nám informácie dávkované chronologicky- čo umožňuje počas sledovania formovať vlastné názory a domnienky. Niektoré záhady a vyslovené konšpirácie boli veľmi zaujímavé a stáli za pozornosť. Samozrejme, že pravda je nakoniec niekde úplne inde a je celkom jednoduchá i logická. S pointou dokumentu( i ten najjednoduchší človek môže v súčasnosti na internete slobodne vyjadriť svoj názor, či obviňovať a urážať hocikoho a to bez dôsledkov) sa plne stotožňujem a už dnes môžeme vidieť, aké negatíva tento fakt prináša. Hlavými mínusmi počas sledovania boli pomalší rozbeh a tiež, že dokument sa rôznymi výpoveďami pri ktorých nám 2 ľudia zdelili v podstate to isté natiahol o takú hodinku navyše. Inak viacmenej bez výhrad. 80% ()

Goldbeater

Netflix opět dokazuje svůj dobrý čich pro „true crime“ látku hodnou adaptace. Samotný námět Zmizení v hotelu Cecil je nosný a většinu času velmi mrazivý. Nicméně tentokrát se už výrazně ukazuje i velký neduh moderních seriálů, kdy obsah vystačí sotva na polovinu zvolené stopáže, a tak se ve zbylém čase operuje s nastavovanou vatou a umělým natahováním. Sám jsem se při sledování cítil o hodinu napřed - kdykoliv mě napadla logická otázka hodná okamžitého zodpovězení, minisérie si dala na čas a vytáhla ji až v následující epizodě. Jinými slovy celé to mystérium mohlo být vyřešené na ploše celovečerního dokumentu, nebo maximálně dvoudílné série, divák by přitom o nic nebyl ochuzen. Bohužel Netflix potřebuje sypat obsah ve velkém, a tak tu máme dokument nataženější, než by bylo vhodné, a je to docela škoda. ()

Djoker

Zmizení Elisy Lam není tak záhadné, jak by tvůrci chtěli. Vyšetřování případu není už vůbec zajímavé. Prostor dostane i nechvalně známý Hotel Cecil, ale události, které se kolem něho dějí, se dají logicky vysvětlit. Bylo tedy nutné dodat hromadu zdegenerovaných onanistů z internetu, kteří dokument zásobují svými bláznivými teoriemi. Jedinou děsivou osobou je tak bývalá ředitelka. ()

Tom Hardy

Neuvěřitelná true story, u které si první polovinu říkáte, že ji musel psát Stephen King a u té druhé doufáte, že se zvrhne v horor a dojde na masakr všech creepy fanoušků, pro které se Elisa stala "sestrou / kámoškou co nikdy neměli". Dokument je to každopádně hrozně chytře postavený. Sice schválně vynechává informace, aby mohl po svém posouvat děj a jednotlivé drobky pouštět tehdy, kdy se hodí do zvoleného syžetu, ale coby celek to téměř dokonale funguje. Joe Berlinger prostě umí. ()

JamesSi

Průměrnej až lehce podprůměrnej dokument, který má to štěstí, že našel skvělé téma. Nic nového jsem se já bohužel nedozvěděl, jelikož jsem byl jeden z těch kdo příběh sledoval kolem toho roku 2014. V té době se ale velká část o bipolární poruše už věděla (nevzpomínám si, že by někdo obviňoval nějakého metalistu). Stále však byla spousta věcí, která byla "zvláštní" (to s poklopem se ještě nevědělo/nebylo pořádně medializováno). Tenhle seriál by se dokázal natočit několika různými způsoby - buď sledovat celou historii hotelu nebo řešit dopad internetových sítí a popkultury na vyšetřování a nebo prostě řešit jen ty neuvěřitelné konspirační teorie k nimž nakonec došlo. Včetně porovnání japonského snímku Deep Water a podivných náhodách. Víceméně příběh Elisy v sobě má takovou spoustu konexí, že to skoro vytváří neuvěřitelnou myšlenkovou mapu samo o sobě. Lidi prostě hledají spojení tam, kde nejsou a tenhle příběh jich má spousty. Nakonec však musíme odstoupit a čelit tvrdé realitě, že šlo jen o bipolarní tumblererku, která se vypsávala na tomhle internetovém blogísku. Když si to uvědomíme zjišťujeme, že to snad není ani to nejzajímavější, co se v tomhle hotelu stalo. Ať už je to ubytování Night Stalkera, či že čtvrť inspirovala skvělou píseň v Little Shop of Horrors. A abych řekl pravdu - i když jsem ten příběh v té době sledoval nepoznával jsem nikoho ze xindloidních džustuberů, který se předhazovali jak se kdo "creepy" cítí. Pokud vím, většinou jsem o tom jen četl a jediné video, které jsem viděl bylo jen tvořené ze záběrů a komentáře - žádný ksicht inflencera tam nebyl. Zkrácení by prospělo, často se tvůrci opakují. PS.: Voni tam pili vodu z mrtvoly, that's what I call "Morbid" (podle slavného mexického metalisty). PPS: Herní vývojář použil video z výtahu jako "funny reference" do jeho šitoidní rpg hry YIIK a byl za to "naštěstí" strhán na Twitteru. ()

• V hotelu Cecil byl ubytován i Richard Ramirez, známý jako "The Night Stalker", který se proslavil ve stejnojmenném seriálu. Právě z tohoto seriálu se zde objevují záběry. (TheSpearCZ)
  • Jediné vědecké vyšetřování temných událostí a nevysvětlitelných jevů, které kdy majitel hotelu schválil, provedl v polovině 90. let parapsycholog Christopher Chacon. (LUKICKK)