Gepardi a já

• Veľká Británia Cheetah Family & Me
Veľká Británia, 2021, 2x51 min

Gordon Buchanan (sprievodca)

Proslulý filmař divoké přírody G. Buchanan se sžívá s rodinami divokých gepardů, aby se pokusil porozumět jejich budoucnosti v Africe. Může tak velmi autenticky zachytit projevy jejich zranitelnosti... Známý průvodce přírodovědných projektů Gordon Buchanan přijel do Kalahari, aby poznal jedno z nejúžasnějších zvířat planety, jednu z nejzdatnějších šelem, jednu z nejkrásnějších koček světa. Geparda. Nejrychlejší suchozemské zvíře světa dokáže zrychlit z nuly na téměř sto kilometrů za tři sekundy. I přes tu svoji fantastickou rychlost jsou ale tihle predátoři překvapivě zranitelní. A on si uvědomil, jak těžký, jak náročný je život takové gepardí matky. Počty gepardů v Africe povážlivě klesají. Proto se rozhodl sledovat dvě rodinky: Savanu s jejími čtyřmi mláďaty a Chilli s čerstvě narozenými koťaty, aby zjistil, co nejvíce ohrožuje jejich přežití. Je to pro něj první pořádná příležitost perfektně poznat geparda v divočině. (Česká televize)

ostravak30

O gepardech se toho ví hodně, není to zrovna neznámá šelma. Ale za to je krásná a je velká škoda, že jich ubývá. A i kdyby o jakémkoli zvířeti bylo natočeno sto dokumentů, sto první bude opět originální. To je to, co dělá přírodopisné dokumenty tím čím jsou. Gepardí rodinka je úžasná, škoda mláďat. Líbilo se mi, jak se později osmělili a vůbec se nebáli. Ale i  Gordon Buchanan musí mít kus odvahy se takhle přiblížit. Krásná podívaná. ()