Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

MatyRock

Herecká poezie v čele s Fraserem. Osobní, dojemný, skvělý. Přestože nemám s Aronovskyho režijním stylem problém, tak musím s lítostí konstatovat, že mi závěr úplně nesedl. Dokonce jsem za ním viděl jen a pouhou snahu samoúčelně vyvolat nejryzejší emoce. ()

dragon'88

Je naprosty zazrak, ze sa to dalo dopozerat.  Nevidim ziadny presah ani entertainment hodnotu. Samoucelne cvicenie.  Casto som uvazoval ci je fyzika tlstych ludi zobrazena realisticky. 2.5* ()

jara12

A24 nám opět dokazuje, že je nejlepší filmové studio na světě. Tentokrát tu máme Brandona Frasera, který se vrací k herectví ve velkém a s minimálním budgetem nám ukazuje smutný příběh jednoho člověka, který si prošel peklem a nabral na váze dosahující 270 kg. Rozměr 1:1, báječná hudba a hlavně skvěle napsané postavy dávají reálnost celému ději a vy si uvědomujete, že vám film mluví do duše. Snímek je jedinečným zážitkem, který by měl každý člověk vidět. ()

KinoDoksy

Příběh a sled událostí, kterým lze jen těžko uvěřit, odehrávající se na jenom místě, kam vstupují náhodně lidé a říkají své fráze. ()

Dakota1978

To, že snímek z diváka ždíme emoce, bylo napsáno o tomto příběhu mnohokrát. Možná je na snadě si říci proč, protože vypráví o opravdových emocích, o téměř hmatatelném smutku a upřímnosti. Film ukazuje příběh o hlavním hrdinovi neskutečně intimně a opravdově. Byl jsem vtažen do děje a žasl jsem nad reálným zpracováním a také nad tím, jak BF role sedla a jak se jí chopil. Klobouk dolů. Nádherná hudba, skvělý scénář, jednoduše nevytkl bych asi nic. Možná za spešl zmínku stojí ještě dcera hlavního hrdiny, byla skvělá. Doporučuji a držím na Oskarech palec! Byl by zasloužený... ()

SMEKY88

Velryba je strašně silný snímek, který tlačí na vaše city a snaží se z vás dostat i klidně slzy. Životní role Brendana Frasera, který je zde famózní a doufám, že si pro toho oscara půjde. Jak jsem říkal snímek je emocionální a strašně silný, a i slzy mi ukáply mnohokrát. Film se odehrává na jednom místě a to ničemu nevadí, protože u tohoto snímku to prostředí ani moc vnímat nebudete, ale spíš budete vnímat skvělého Frasera. Na film rozhodně koukněte je za co stát. 10/10 ()

Charliesed

Vidím dvě stránky filmu - jedna je jistý styl (kamera, barva, atmosféra) včetně surovosti, výkonu Brendana Frasera a konečné emocionální části, což je vše působivé a zanechává dojem, ale na druhé straně vidím i skřípavý scénář ve smyslu rozhodnutí, co do toho filmu dát. Část děje je věnován Thomasi a bližšímu poznání této postavy, přijde mi ale, že je to zbytečné a postava pak prostě odejde. Myslím si, že by mohlo být lepší, kdyby Ellie dali víc prostoru a my se o ní dozvěděli víc, nebo by se déle vyvíjel jejich vztah (ať už v tom pozitivním či negativním smyslu). Na tak komorní film tam bylo nakonec dost postav, hodně se tam mluvilo a hlavně pořád, což působilo trochu úmorně, poslíček s pizzou si s Charliem začal vytvářet pozitivní vztah jen aby se nad ním později znechutil a jako Thomas opět prostě odešel, což mi spolu s koncem trochu leželo v hlavě. SHRNUTÍ: Kvůli negativům vnímám snímek jako nevyrovnaný a zážitek neuspokojivý jako celek, ale protože je v něm i působivost a surovost, různé pohledy a témata (+ rozdílné přijetí od veřejnosti), jinakost, nápad, zpracování, je z něho zajímavý film, včetně záporů, jako zážitek nebo pro diskuzi (jestli je vůbec dobrý nebo co se z něho dá vyčíst). Spoiler - dodatek ke konci: Závěr mi přijde zvrácený, jeho smrt nikomu neprospěje a do poslední chvíle mohlo dojít k jeho záchraně. Ellie ho ztrácí zrovna, když spolu mohli začít znovu. ()

KajaVohnul

Brendan Fraser předvedl zmrtvých-buřto-vstání. Škoda jen, že tahle těžkotonážní onemanshow se proměnila v režisérovo opulentní sebeukájející něco, co filmu hrozně škodí. Herecky to muselo být extrémně náročný, vývoj tohohle tučného dramatu by potěšil i nízkotučný kefír, kdyby Aronofsky nechtěl vycpat z každý vteřiny litry megakalorických emocí. Za mě 7 z  10. Kdybych tu měl hodnotit Frasera, tak 9/10, snad ještě zhubne a někde si zahraje. ()

Ways

Souhlasím s Torenem. Ten film má hluboce intimní zážitek a nemá ho asi cenu nějak komentovat, pokud člověk nedosáhne určitého pochopení a zralosti... Pro mě velkolepý zážitek a recenze jsou mi tak nějak u prdele... Aronofsky ví, co dělá... ()

Mat.t

Brendan Fraser je dokonalý. Veľká škoda, že bol tak dlho preč. Na druhej strane platí to, že čo ťa nezabije, to ťa posilní. Je to istá parafráza jeho vlastného života. Minimalistické, no o to väčší zážitok. Po dlhom čase vo víre pocitov a prežitkov. Ďakujem. ()

Oup

Brilantná práca štúdia A24 znova prekonala moje očakávania. Je to citová vydieračka ako hrom, ale všetko tu perfektne funguje, medzi postavami je chémia cítiť na sto honov. Ani to oko nezostalo suché. ()

rostsoft

Velmi smutný a silný příběh o člověku, který ztratil milovanou osobu, a ze žalu se doslova užral k smrti. Je až neuvěřitelné, co dokáže psychika při ztrátě milované osoby, a to i přesto, že stále jsou okolo lidé, na kterých jim záleží, a naopak jemu záleží na nich. Herecký výkon Brendana Frasera je i v takto omezené možností pohybu úctyhodný. Hlavně co se týče obětavosti, kterou musel podstoupit, aby vůbec mohl tuto roli zahrát. Jedná se o téma, které nebývá tak časté, a upřímně, já jsem nic podobného ještě neviděl. ()

Lukkas99

Film, který i přes svou komornost překypuje dramatičností a především emocemi, které ve vás zanechají silný otisk, který ve vás dokáže rezonovat i několik hodin poté. Shodnu se tu i s dalšími, když tu potvrdím, že jde o mistrovské dílo režiséra Darrena Aronofskyho a stejně tak, že snímek Velryba je opravdu životní role Brendana Frasera, který se po několika letech v ústraní, kvůli nešťastným okolnostem, kdy k nejzásadnějším patřil jeho zdravotní stav, osobní problémy a menší sexuální obtěžování jeho osoby na udílení cen Golden Globe Awards r. 2003., kdy mu, jak později vyšlo najevo Zlaté glóby díky nařčení Philipa Berka (bývalého ředitele asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu), který se ho dotkl na zadních partiích, odstřihli od téměř jakékoli spolupráce mezi lety 2003-16, se konečně díky druhé šanci vrací na stříbrná plátna. A upřímně doufám, že se snímku... (který je sice připisován do loňského roku, jelikož v zahraničí vyšel dříve,)... bude momentálně v Českých kinech dařit a modlím se, aby si letos Brendan Fraser toho Oscara za nejlepšího herce odnesl právě on, jelikož Brendana jako herce dost obdivuji, především díky jeho ikonické roli Ricka O'Connella v dnes již kultovní trilogii Mumie. A ještě potom, co posledních pár let opravdu neměl jednoduchý život a procházel si dost složitým obdobím, kdy si dával vše za vinu. Ale ovšem to, co předvedl ve Velrybě je něco nepopsatelného a osobně doufám, že se mu takovýchto šancí, ukázat co v něm je, naskytne víc a po několika dlouhých letech se zase vrátí na Hollywoodský vrchol. Nakonec bych chtěl, aby všichni, kteří tohle čtou dali Velrybě v kinech šanci a podpořili tak nejen tento snímek, ale i návrat Brendana Frasera, herce, který vždy do svých rolí dával naprosté maximum! Celkem: 99% ()

TeaWithMilk

Film o touze dosáhnout svobody a o dosažení této svobody ducha zotročením vlastního těla. Je sebedestrukce- zde jako následek citového zhroucení hlavního hrdiny- opravdu tou nutnou daní, která se musí "vládnoucí většině" a mainstreamu zaplatit? No pain no freedom. A také film, u kterého vám opravněně přestane popcorn tak moc chutnat 😆 ()

entokr odpad!

Něčím mě film přecejen inspiroval, a to tím že by se mělo psát upřímně od srdce, nezvažovat každé slovo a prostě napsat upřímně jak to člověk cítí a jaký z toho měl dojem. Musím říct, že to byla bohužel prvoplánově konstruovaná dojímavá sračka, co i přes veškerou snahu a extrémní tlačení na pilu ve snaze dojmout diváka, vůbec nefungovala, tak jak má. Příliš mnoho nesrovnalostí nelogičností a debilita hlavního představitele neznala mezí. "Hlavně se sobecky seznámit s dcerou, kterou jsem v 8 odkopl kvůli téže teplému studentíkovi, abych ji mohl zase odkopnout tím, že se užeru k smrti a udělal jí v už tak dojebaném životě ještě větší binec." No, nepřesvědčilo mne to, co se týče hereckých výkonů ani ničeho jiného. Tihle lidi se za zavřenými dveřmi ujídaj k smrti denně a když jim není pomoci a oni sami nechtějí pomoc, je celýmu světu šumák jestli se zabijí rychle skokem z mostu nebo pomaleji "užráním se k smrti". SPOILER ALLERT: Při úvodní scéně, kde si k mé nevěřïcnosti dokázal nahmatat pod pupkem lachtana, aby ho proplesknul u gay porna, jsem opravdu přemýšlela, že film v prvních minutách hned vypnu, bo se mi to nad míru eklovalo a můj žaludek se stal na chvíli akrobatem... Zpětně hodnotím, že by to nebylo na škodu vzhledem k tomu, že se jedná o lehce zapomenutelnou sračku. ()

ilegal1983

Silny dramaticky epos hlavne o rodine a jej uskaliach.Aronofsky je majster a nikdy som jeho diela nebral lahkovazne.Stale len dokazuje v akej je skvelej forme.Od hercov k scenaru a rezii vypiplane dielo.Je to komorne a odohrava sa to vlastne cele v jednom byte na poschodi.Charlie je uveritelny a Brandan ho hra povedal by som co mu sili stacia.Nechcem tuto dramu s nicim porovnavat a uz vobec nie s inym zanrom ale poviem vam.Zacal som pozerat Banger a vypol som to po 15 minutach.Viete co vobec mi nie su po chuti ty vypatlany rapperi a ich hudba,nezaujimaju ma ani tie ich skvele zivoty plne drog a sexu.Vzdy uprednostnim nieco co ma aspon emocionalne zasiahne a ukaze silu rodiny kde otec mohol byt s dcerou nez zomrel. ()

Enon

Vzhled není všechno, důležitá je duše a jaký je člověk uvnitř, to mě tenhle film naučil. Přesně tyto filmy jsou pro mě nejhorší na zhodnocení, jelikož mě tak chytí za srdce, že se pro mě stává až nemožným k nim cokoliv říct. Celý film je neskutečně autentická a emocionální výpověď nemocného člověka, který ztratil někoho sobě blízkého a s tím i vůli k životu. V jeho posledních dnech života chce ještě naposledy vidět svou dceru, jejíž výchovu zameškal, najít v ní pochopení pro jeho minulé chyby a hlavně... jí poznat. Téma člověka, který je v nitru křehký a dobrý, ale přesto skrz různé důvody jaksi nemá důvod žít, už jsem viděl několikrát a toto téma je pro mě asi zdaleka nejsilnější. Právě do těchto lidí, jako je Charlie nebo například John Coffey ze Zelené míle, se dokážu nejvíce vcítit a prožívat s nimi veškeré situace. Když potom dojde na jejich konec, je to ten největší zásah do srdce, co mi můžou filmy nabídnout... co mi tenhle film nabídl. Momenty, kdy jsem se chopil kapesníků zde byly snad čtyři, ne-li více. Charlieho ustavičné omlouvání a optimismus mi byli tak sympatické, že jsem si tu postavu hrozně oblíbil a když pak své dceři říkal to, jak je úžasná, cítil jsem přesně to, co cítil on. Jednoduše, poznamenalo mě to a já si z toho odnáším jen to dobré, všechny zprávy vyslané z úst Charlieho do života se ve mně uchytí ještě na hodně dlouhou dobu a dunivý smutný soundtrack jakbysmet. 85% ()

Argocz

Hezký komorní příběh, který není pro každého díky velkým emocím, které mě osobně moc nevzali a přišly někdy přehnané jako i jednání některých postav a to hlavně protagonisty. ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+