Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (234)

jonyyy 

všetky recenzie používateľa

Neskutečný film o skupině lidí, ke kterým se osud zachoval krutě. Lidé se jim posmívají, urážejí je. Ale mezi sebou rovnocenné, i přes všechny překážky veselé společenství, které má své vlastní zákony - urazit jednoho znamená urazit všechny..... v životě bych neřekl, že mě může 3/4 století starý film takto zaujmout. Tolik lidského neštěstí v jednom cirkuse. Ten konec v dešti působil opravdu děsivě. ()

genetique 

všetky recenzie používateľa

Aj tentokrát sa oplatilo pred filmom o ňom nič nevedieť. O to viac som sa zhrozieval nad niektorými scénami s ľudmi, ku ktorým bola 'matka príroda' nemilosrdná. Keď sa objavil na scéne muž bez končatín, zdeformované bytosti a iní kruto poznamenaní ľudia, bolo mi jasné, že to nebude zásluha trikárov. Kontroverznosť je preto na mieste. Ted Browning ale tieto bytosti našťastie nezneužíva pre zahanbenie, alebo bezduché vzbudenie pozornosti alebo na čosi iné, ako by to bolo v dnešnej dobe. Namiesto toto správne a trefne vyvodil morálne dôsledky, ktorými by dalo ľudí usmerňovať dodnes. Tak, že nad slovom 'zrůda' sa tu musí každý zamyslieť. 80%. ()

Reklama

berg.12 

všetky recenzie používateľa

Tohle není hodnocení originality snímku, ale jeho filmovosti.Ve většině scén jde vesměs o odříkanou záležitost a pokusy o romantiku, napětí, soucit, či humor, vyznívají značně rozpačitě. To ale nic nemění na faktu, že jde, i s přihlédnutím k době, o výjimečnou záležitost. Jen jsem už před tím znal "Plechový bubínek" a ve svém hodnocení jsem tentokrát trochu rezervovaný, protože ho nechci dávat jen za to ´´panoptikum´´. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Freaks sú iste šokujúci, poburujúci, vzbudzujúci súcit, ale sú hlavne dobre vyrozprávaným príbehom s pevným a jasným scenárom. Takže sú okrem prehliadky autentických anomálnych postavičiek aj plnohodnotným filmom so silným katarzným záverom. Dnes ich môžeme vnímať aj ako dielo, ktoré bojuje s predsudkami ľudí a ich deformácie môžeme zameniť za ľubovoľnú farbu pokožky alebo náboženstvo. To, že sme všetci rovnocenní ľudia bola však v 30tych rokoch minulého storočia úplne nová myšlienka, ktorá ešte dlhé desaťročia nebola plno akceptovateľná. Obludnosť človeka sa totiž prejavuje jeho skutkami, ako ukazuje aj tento film. ()

Stanislaus 

všetky recenzie používateľa

Zrůdy jsou perfektní ukázkou pořekadla: "Nesuď knihu podle obalu!", aneb tělesně ("zrůdně) postižený člověk může být mnohdy více lidštější než kdejaká femme fatale či krasavec. Samozřejmě obsazením autenticky postižených lidí dosáhl Browning nepřekonatelného efektu, který vygradoval zejména v deštivé scéně při honu na Hercula a Cleopatru. Vůbec se nedivím, že film vyvolal takovou vlnu kontroverze a že si vysloužil přídomek "jeden z nejnebezpečnějších filmů". Zkrátka moc dobře odvedená filmařská práce, která mě niterně dostala. ()

Galéria (69)

Zaujímavosti (38)

  • Pro zvýšení publicity režisér Browning prohlašoval, že mluví "drmolivým jazykem" trpaslíků. (dezert)
  • Během společného focení s Olgou Baclanovou dělal trpaslík Harry Earles stále oplzlé poznámky. Její výrazy na fotkách jsou proto někdy autentičtější než by byly normálně. (Kulmon)
  • Režisér do filmu obsadil skutečně handicapované herce. [Zdroj: časopis Cinema 04/2019] (ČSFD)

Súvisiace novinky

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?

16.02.2006

Když nepočítáme sledování odpoledních telenovel, je jediný způsob, jako to zjistit: sebrat se a jít do pražského kina Aero na některé - a nebo rovnou na všechny - snímky uváděné v rámci přehlídky… (viac)

Reklama

Reklama