Black Space

• Kanada Black Space (viac)

Pravidla moc neřeší a využívá dost nezvyklé prostředky. Teď vyšetřuje masakr na izraelské střední škole, který má na svědomí parta zabijáků v maskách jednorožců. (Netflix)

DJ Kritik

Tento seriál je zdramatizovaný tak, aby lahodil oku diváka, ale stráca sa ten kriminalistický počin. Vyšetrovanie, zber a analýza stôp a pod. Ak by sa držali týchto zásad a pri výrobe seriálu by pomáhal odborník z kriminológie, seriál by mal len jednu časť. Pretože hneď v prvej časti sa dopustili fatálnej chyby, ktorú by nik neopomenul. a to i pri strelenom seriáli Papierový dom sa takýchto chýb nedopúšťali. ()

Plastík

Sledujeme na NETFLIXU. A je to moc příjemné sledování. Díly utíkají jak po másle a nemají chybu. Postavy nečitelné, v tom smyslu,že nemáme tucha, kdo by t mohl spáchat. Což je velmi příjemné napětí. Až na konci 6-tého dílu se odvažujeme vynést rozuzlení zápletky. Tak jsme zvědavý, jak to bude ve skutečnosti. Za nás, mě a manžulu, plný počet. ()

uhlerado

Slušne spracovaný seriál v mikro prostredí Izraela. Ale ano Fauda to nie je, ale pozerať sa to dá. Pekne baby v tom svete hebrejskom, no žiť by som tam nechcel, keď jednooky policajt je tak prísny ()

Ironhead

Ale jo, izraelské seriály a filmy poslední dobou můžu. Tady to ale zase trochu zabil poslední díl (jak často u jinak dobrých seriálů dnes trochu neblahým zvykem), kde se dělo pár hloupostí, nejen těch technologických například ohledně kvality a rychlosti 3D tisku, ale i třeba těch taktických, které by izraelské ozbrojené složky asi řešily daleko radikálněji a pohotověji. Ale jinak hlavní hrdina drsný sympaťák se sveřepým výrazem ve tváři, tak to má být. Jen tedy, jestli tohle byl alespoň malinko reálný profil středoškolské mládeže v Izraeli, tak to teda potěš koště :_) ()

Saxos

V celkovém dojmu minisérie, kde se konečně mezi sebou nemlátí Izrael a Palestina, u mě jen nedostatky. Zbytečně 8 dílů. Sice krátkých, ale, jak se říká "skutek utek". Nic se nedělo, napětí nikde, akce nic, sympatie k nikomu. 3D tiskárnou vytisknete vše, ale ten tisk rychlostí stovky Usaina Bolta, nevím, nevím. A hlavně ti kluci i holky z bezpečnostních sborů jsou opravdu hodně opatrní. Pronést jim zbraň a nějaký ten náboj, ještě k tomu, jako zadržený lump, až pod nos na služebnu, je nemožné. No jo, ona byla 3D a mazaně jí šoupnul do ortézy, a náboje měl v asi alobalu, nebo úplně jinde. Prostě kravina. Stále přítomný chlast na školní půdě také mimo čáru. Závěr: doporučit stejně lze. ()

VLADEK

Z mého pohledu lehce nepřehledný začátek, ale asi to má smysl s ohledem na popisovanou událost. Věnujte se postavám. Pak přijdou gradující epizody, ale od té páté jakoby docházel scénáristům dech. ()

pistik.r

Taká Izraelská verzia "13th reasons why", ale o niečo drsnejšia a kvalitnejšia. Hlavným hrdinom nie je študent, ale policajt vyšetrujúci zločin na jednej na prvý pohľad bezproblémovej strednej škole. ()

Cigalone

Až na pár detailov, ktoré tvorcovia zrejme považovali za zbytočné riešiť (výroba 3D zbrane za krátky čas, prepašovanie zbrane na policajnú stanicu, nevyužitie špeciálnych jednotiek pri zásahu v závere, Rami nevyužil majáky na aute pri ceste do pôrodnice, neodhalenie špióna v blackspace, hoci ide o systém, ktorý ho ľahko odhalí) ide o solídne dielo založené na vysoko aktuálnej tematike šikanovania. Chvályhodné je, že aj napriek vysielaniu na netflixe nevzhliadneme v podstate stereotyp, ktorým netflix bojuje proti stereotypu (pre tých, čo nevedia čítať medzi riadkami, ide o nevkusne nanútené gejské, lesbické, transsexuálne a transkultúrne vzťahy, keď v každom netflixovskom seriáli musí popierajúc históriu a reálie byť ideálne čierny gej, ázijská transka, parafilická lesba, ZŤP aj s preukazom atď.), až na jednu scénu, kde sa pokúša chlapec pobozkať chlapca na párty pri strome, avšak je odmietnutý a takmer prehliadnuteľnú líniu, že prvá obeť mala gejský vzťah so synom starostu. Hoci sa to in medias res zdá ako ústredný motív, upadne do stratena. Ak seriál zhodnotím subjektívne racionálne, od druhej časti sa začal bezprízorne naťahovať, hoci musím uznať, že zameraním sa na pointu (kto je vrah a prečo) bola rozvláčnosť seriálu skvelá. Niektoré postavy, žiaľ, umreli skôr, než sme ich spoznali. Chýba hlbšie spoznanie jednotlivých aktérov (nebolo ich zas až tak veľa, aby sa nedalo ísť do hĺbky) a veľmi citeľne chýba hlbšie spoznanie Ramiho Davidiho. Tvorcovia išli len po povrchu - u Ramiho sledujeme jeden ústredný traumatický zážitok z detstva, vedľajšiu dejovú líniu predstavuje jeho asi nie celkom naplnené manželstvo, ktoré nevedno, či sa rozpadalo, alebo ho udržalo pri živote len dieťa, alebo manželka mala predstavovať tú najtolerantnejšiu ženu na svete, hoci mu sem tam naložila. Do seriálu nemusela byť vôbec zakomponovaná tá pralinka americkej ľudskosti a žiadna kolegyňa nemusela prísť. Rami si vystačil aj sám a perfektne zvládal svoju rolu kedysi šikanovaného dieťaťa a zahral to skvele. Prototyp samotára. Ako píšem, povrch sa prejavuje - chýba hlbšie spoznanie Ramiho, jeho rodiny, ostatného detstva, dovysvetlenie, čo sa udialo po 11. ročníku, keď prišiel o oko, ako sa stal policajtom, čo ho k tomu priviedlo (najmä, keď si riaditeľ mal myslieť, že skončí ako kriminálnik-žeby narážka na stereotyp, že týrané dieťa musí byť nutne patologickým?), prosto "vyšetrovanie odbité". Z toho vyplýva absencia emócie medzi Ramim a jeho peknou kolegyňou Shmuel Morag. V takto nastavenej skupinovej dynamike bola uveriteľná emócia asi len vzťahu Rami-Chino. Škoda, že sa s tým tvorcovia takto uspokojili. Emotívne ma však chytil a zaujala ma samozrejme hlavná dejová línia a čakanie na odhalenie vraha, preto ostatné dejové línie pôsobili na mňa skôr rušivo. Herecké obsadenie slabšie. Svoju rolu uveriteľne zahral len Guri Alfi (Rami), miestami jeho kolegyňa Reut Alush (Morag). Všetci herci bol skôr individualisti, chýbala chémia medzi nimi, čo bolo citeľné. Mladí nehrali svoje role uveriteľne, najmä keď bolo treba prejaviť emóciu. Už aj v kinematografii sa začína prejavovať syndróm vzrastajúcej sociálnej izolácie a alfa generácie. Vybrané nedotiahnuté pasáže - Rami v závere zahral prekvapenie, že jedným z útočníkov je Itamar, pritom však chýbala scéna, v ktorej by bola zachytená jeho pozitívna afinita k Itamarovi (pôsobilo to skôr ako pripečený kaktus); Guy otvoril notebook, keď bol na návšteve, a hneď ho aj zavrel - žiaden ďalší súvis s dejom - rovnako ako jeho fotenie si spisu na WC.. Jednoducho sa zdá, že tvorcovia chceli ísť do hĺbky, ale nezvládli to, najskôr preto, že ide o začiatočníkov a ich prvé tvorby, ale možno aj pre neznalosť základnej teórie kinematografie, resp. absentuje riadna a kvalitná príprava scenára a tvorcovia, zdá sa, ho menili "za jazdy" a improvizovali počas natáčania s rezignáciou na kauzalitu deja. Ako som písal v úvode, inak je to pomerne kvalitné dielo s vysoko aktuálnou tematikou a "srdcervúcim", no úprimným prejavom riaditeľa Hanocha s pištoľou na zátylku. Osobne si nemyslím, že Hanoch bol obľúbenou postavou a mohol byť zabitý, čo by prejav netolerovania tolerancie šikanovania, zneužívania detí a násilia páchaného na nich. Tak či onak, vetami Hanocha: "Ste skazená generácia. Ste nuly.", bolo povedané všetko (vnímanie mladých staršou generáciou, skutočné rozdiely, ktoré badáme v realite, úpadok morálnych hodnôt, strata zábran, neúcta k tradíciám, hodnotám a ľuďom, alkoholizmus, drogy, tu síce neukázaná, ale promiskuita, atď.), aj keď jeho prejav bol prinajmenšom rozporuplný a odporujúci si. Viac hodnotový, než pod tlakom strachu z hroziacej smrti. Záverom, úprimne som očakával pri vývoji viac masakru, že obete budú pribúdať, že riaditeľa nakoniec zastrelia, alebo že Itamar aspoň skončí. Ako kniha by to bolo top dielo, ako seriál pokuľháva na viacerých miestach a zachraňuje to hlavná dejová. Skrátka, nevyužitý potenciál. () (menej) (viac)

lineker

Dlouho jsem čekal na nějakou klasickou krimi starý, bez zbytečných odboček a zákrut. Izraelci mne to v tomhle seriálu nabídli. Navíc atraktivita školního prostředí ve kterém je vždy dost místa na svinské chování dává řešení případu dalekosáhlý prostor. ()

McGuffin

Čtyři maskovaní střelci zavraždí před očima celého maturitního ročníku právě tolik studentů. Protože do školy před činem kromě žáků nikdo další nevkročil ani z ní neodešel, hledá izraelská policie vrahy nutně jen mezi čtyřmi sty přeživšími spolužáky. Jednoduše tak, že hned z kraje prolomí studenty používanou šifrovanou komunikaci Black Space, jejíž obsah vrahy i jejích pomstychtivý motiv po delší, spíš příliš dlouhé době odhalí. Vlastní středoškolský scénář přifouknutý o vzpomínky vyšetřovatele na pobyt na stejné škole si zrežírovali Anat Gafni a Sahar Shavit. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()