Operácia Morský vlk

• Česko Operace Mořský vlk (viac)

V posledních dnech 2. světové války se Německo zoufale snažilo porazit spojenecké mocnosti, a proto sáhlo po posledních zbývajících zbraních a vojácích. Německé námořnictvo a poslední zbývající U-Booty byly zformovány společně pro poslední misi, misi s cílem napadnout vlast Spojených států, operaci Mořský vlk. Kapitán Hans Kessler, ostřílený velitel ponorek z obou světových válek, je povolán do služby, aby jednu misi dotáhl do úspěšného konce a pomohl zvrátit průběh války. (Bontonfilm)

MickeyStuma

Nízkorozpočtový ponorkový snímek jakoby pro svůj příběh použil dějovou šablonu německého filmového hitu Wolfganga Petersena „Ponorka“ (1981). Společných bodů mají skutečně hodně, jen si samozřejmě šel režisér a scénárista v jednom Steven Luke svou cestou. Děj je jednoduchý až hanba, o postavách se toho zrovna také moc nedozvíme, kromě toho, že zkušený německý kapitán je silný alkoholik a zvrací kudy chodí, a když vezmeme v potaz americkou stranu, tedy velitelství v nějaké nespecifikované místnosti a velení jedné válečné lodě, vyznívá to jen jako nutnost ohledně druhé strany barikády. Kratičké scény děj nikam neposouvají a skutečně vypadají značně nadbytečně. Drama v německé ponorce zadrhává každou etudou, takže napětí žádné a ponorková atmosféra už teprve ne. CGI scenérie oceánu s loďstvem sice vypadají hezky, ale jakoby vypadly z nějaké videohry. Nejvíce je to znatelné u scén zásahů lodí torpédem. Námět příběhu sice není špatný, ale scénář je značně plochý, přímočarý a bez fantazie. Takže bohužel. Tentokrát se jedná o lehce zapomenutelný ponorkový filmový počin z období konce druhé světové války a právem. A je to škoda, neboť je příběh zpracován na základě skutečných operací německé Kriegsmarine pod názvem Operace Paukenschlag. Skupina pod názvem Seawolf skutečně existovala. Její akce probíhala v dubnu a v květnu 1945 a je považována za poslední pokus Němců akci u amerického pobřeží, která si vyžádala asi 500 německých objetí. ()

Lacike

Film na rovnakej úrovni ako War Pigs. Plusom sú rekvizity starej vojenskej techniky (tentoraz ponorky) a pre mňa vzhľadom na nízky rozpočet aj celkom pekné CGI pri bojových scénach. Mínusom je všetko ostatné. Film absolútne nefunguje po dramatickej stránke. Herecké výkony jak známych ksichtov, tak ochotníkov sú otrasné. Napätie je nulové a akcia bez nejakej poriadnej taktiky. Párkrát som sa nad tými blbosťami aj zasmial. O tom, že posádku jedného krížnika tvoria samí černosi, si neviem čo mám myslieť. To už tam mohli dať indiánov. Steven Luke je evidentne fanúšik vojnových filmov a starej bojovej techniky, ktorú vie získať pre natáčanie, ale ako režisér je na tom asi ako ja. Dávam 35% a 1 hviezdičku, nech si pre zmenu drbe hlavu Wacík. ;-) ()

kenkaku

Film přitáhl moji pozornost výskytem Franka Grillo a Dolpha Lundgrena. Pak vyplavalo, že jde o WWII a ponorky… za mě více než dobrý. Když se potom městě jako bonus ukázalo, že jde konkrétně o U-546 a popis událostí Operace Teardrop, bylo jasno. Luxusní stopáž, celkem solidní triky a historicky daná zápletka. Za mě sakra solidní základ, který sice šel zpracovat lépe (v rámci udržení tempa tu historii “malinko” ladí) a má několik vyloženě debilních momentů (příprava rakety jako příklad za všechny), ale vůbec není takovou tragédií, jak se z místního hodnocení zdá. ()

Mamlas odpad!

Jako celek to působí, že se jedná o mediální seminárku nějakého středoškoláka. V hlavních rolích jsou dva z nejhorších dostupných herců (plus kompars). Na celý film stačí studio a v něm tři místnosti (vše ostatní z venku je velmi ubohé CGI). Scénář je asi z pera nějakého spolužáka z nižšího ročníku a někdo z jeho kámošů to natočil na kameru z Walmarku a do rozpočtu se vešel i stativ. Hrozná mizerie. (6%) ()

borec999

Steven Luke si odhryzol až príliš veľký kus koláča. Snažil sa vyrozprávať vcelku zaujímavý príbeh z WW2, no evidentne na tento druh námetu nemal dosť peňazí a ani talentu. Práve preto pôsobia dialógy tuctovo a efekty bitiek a akcie vyzerajú ako z 15 rokov starej videohry. Pozitívami sú len autentické priestory (natáčalo sa v reálnych ponorkách) a Dolph Lundgren, ktorý má regulérnu hlavnú úlohu, celkom sa snaží a pôsobí ako najlepší herec vo filme (aspoň si môžete odvodiť ako nevýrazní sú ostatní vo vedľajších úlohách). Vzhľadom na to, že som film pozeral viac menej kvôli nemu, to udržím na 1*, ale inak je to chabé béčko, ktoré sa nedá doporučiť asi nikomu a ktoré mi subjektívne prišlo, že má stopáž 3 hodín a nie 80 minút. 10% PS: Frank Grillo má vedľajšiu postavu a svoju minutáž si poctivo odsedí za stolom. ()

• Film sa natáčal v Clevelande (Ohio, USA), Los Angeles (Kalifornia, USA) a Minneapolise (Minnesota, USA) vo februári a marci 2021. (Arsenal83)

Akční hvězdy v béčku s ponorkou

Akční hvězdy v béčku s ponorkou

24.06.2021

Hvězdy béčkových akčních filmů Dolph Lundgren a Frank Grillo našly zjevně nový projekt. Snímek Operation Seawolf natočí režisére Steven Luke (Válečná banda) a bude vyprávět o posledních dnech druhé… (viac)