Bílá hora 1620 - 2020

Černý den na Bílé hoře (E02)

(epizóda)

Arsenal83

Tu treba priznať tvorcom odvahu. Odvahu priznať, že hoci mýtus o obrovskej tragédie na Bielej hore leží dodnes v pamäti českého národa, ono to z hľadiska vývoja až taká tragédia nebola. Po prvé, Habsburgovci boli riadne zvolení panovníci na český trón, žiadni uzurpátori. Po druhé, ako píše Marze, neprehrali Česi s Nemcami, ale protestanti proti katolíkom, takže to nie je až taká národná ale skôr konfesionálna porážka. Kam by šiel vývoj v prípade opačného vývoja? Protestanti predsa riadili hlavne nemecké krajiny, takže tá germanizácia by možno bola aj pozvoľná. ()

Marze

Mýtu o posledních statečných Moravanech jsem věřil jako malé dítě až do shlédnutí tohoto dokumentu. Jak je vidět, schopný vojevůdce jako třeba Napoleon by bitvu na Bílé hoře vyhrál. A jak je vidět, nebyla to ani z hlediska národa porážka, protože podle Pekaře (kterého jsem četl) zvítězila vyšší románsko-katolická kultura nad kulturou německo-protestantskou, která by byla brzdou našeho vývoje. Z hlediska nás katolíků také dobře. Jen mě napadlo, proč za posledních 50 let v naší zemi ubylo 5 milionů katolíků ve prospěch ateistů a proč v demograficky vymírající křesťanské Evropě vítězí kultury arabské a africké. https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/13518035471-bila-hora-1620-2020/220411033280002 ()