Vojnová dráma režiséra Jiřího Weissa sa odohráva na jeseň roku 1944. Poslední zranení partizáni opúšťajú dedinskú školu. Mladá učiteľova žena ukrýva jedného z nich a kritizuje manžela za jeho prílišnú opatrnosť. Je to však práve on, kto musí napokon urobiť zásadné rozhodnutie... (oficiálny text distribútora)

GIK

„28. října 1944 zahrál generál dva blesky Hermann Höffle sám slavnostní Tedeum na oslavu potlačení Slovenského národního povstání“ – v publiku příliš velké nadšení ale nepanuje. Proč se neradují?? Už je to divadlo asi nebaví. Podle scénáře mají za týden zase začít prohrávat. Soudruh Weiss tam má gramatickou chybu. Podvodník se nejmenoval Höffle ale Höfle!! Hospodský: „Aj Němci pijú pálenku, aj partyzáni pijú a predávat musíš.“ – přiznání, že je to ve skutečnosti jedna parta. „Ak si tu uniformu neoblečem, vyžerem si to od Němcú. Ak si to oblečem a prídú potom naši…“, to je ale dilema. Vrah s vražedkyní na útěku. Nejhnusnější část filmu, když učitelka bodá nožem vojáka do zad. Co jí konkrétně tento člověk udělal?? Hláška filmu samozřejmě od Chudíka: „Já seriem na vašeho Hitlera!!!“ – následuje neuvěřitelná trefa přímo do Adolfa. Ke konci tragikomická absurdita s přiznáváním se. Neuvěřitelně přepálená stopáž. Blábol o sovětském kosmoNOTovi (nebojte se, už jste na zemi), teda parašutistovi mohl být hotový za 15 minut. Parašutista má samozřejmě kašel. Takže každé zakuckání má šponovat divákovy nervy. Přežitelné pouze při přehrávání 1,5násobnou rychlostí. Podivně slabý výkon Smutné. Tu bolí hlava asi 24/7. Zednářská symbolika: 4:55 – prsten s dvěma blesky. Blesk je symbol Satana. Lukáš 10:18 A on jim řekl: Viděl jsem Satana, když jako blesk spadl z nebe. 51:28 – dvojitá symbolika: GLOBUS na skříni + skrytá ruka Chudíka! Proč vlastně maj všude ty globusy??? ()

ilclassico

Ivan Bukovčan byl mistr psychologicky prokreslených charakterů. Věčná škoda jeho předčasné smrti. Jen na upřesnění: jak v Polnočnej omši tak i v tomto filmu německý důstojník nemluví slovensky ale česky. Bez rozdílu žánrů za 4,5. ()