Železní anjeli

• Česko Železní andělé (viac)

V osmdesátých letech prorůstá Hong Kongem mafie pro výrobu a šíření drog. Policii se díky dobrým informátorům podaří zjistit místo, kde pěstuje opium a na místo vyšle zvláštní komando. Po přestřelce zvítězí policie a obrovské opiové pole je zničeno. Tento zásah mafii rozhořčí natolik, že postupně začne vybíjet vyšší policejní důstojníky. Proto jsou najati tři specialisté, aby našli a zneškodnili hlavní představitele syndikátu. (ČSFD)

HKstars

Válka hongkongské policie s překupníky drog je tématem, které se objevuje v každém druhém akčním béčku. Nejinak je tomu v Iron Angels a úvodní sekvence útoku tajné policie na sběrače máku je parádním rozjezdem, který jistě ocení nejeden fanda hromadného zabíjení... Úspěšná operace ale znamená velké ztráty pro mafii, která se začne mstít vybíjením vyšších policejních důstojníků. Na podobné akce je expertkou (tzv. sadistickou sviní) paní Su (Yukari Oshima), která se ve volném čase věnuje mučení vězňů a zabíjení nadřízených. Brzy se dostane až do vedení organizace, což ji chtě nechtě pasuje na post hlavního záporáka filmu (což je jedině dobře, protože Yukari s přehledem všechny přehrává). Hongkongská policie ovšem obdrží finanční injekci od americké tajné služby a tak je povoláno elitní komando "Iron Angels", které má celou mafii poslat do horoucích pekel a zabránit tak dalšímu krveprolití... To věru nebude lehký úkol, protože pokud jste už pár HK béček viděli, víte že cesta k happy endu je dlážděna mrtvými těly padouchů... Ačkoliv na první pohled film nezapře žánrovou příbuznost ke snímkům jako Ultra Force, Teresa Woo (je i autorkou scénáře) dovedla využít dobré obsazení a z banálního příběhu se pomocí dobře zvládnutého řemesla (což zahrnuje i vysokou úroveň kaskadérských kousků a bojové choreografie) stala klasika žánru, která si vyžádala další dvě pokračování. Není to perla na kterou byste roztáli blahem a i když přivřeme obě oči, stále se najde dost chyb (když pominu jednoduchý a předvídatelný příběh (který je beztak u podobných filmů v tzv. "povinné výbavě"), je to především relativní plýtvání některých herců, např. Hwang Jang Lee je odsouzen do role mlčícího statisty, díky bohu že na konci má alespoň dva krátké (asi dvacet sekund ;) souboje s Hideki Saijem), ale... jestli máte chuť na béčko, které se za svůj původ nemusí stydět a nevadí vám když ve filmu hrají ženy prim, pak tyhle "andílky" zkuste. S trochou tolerance nebudete litovat... 60% ()

TO

Železní andělé mě odjakživa přišli slabší jak Ultra Force či Red Force. Policisté zničí opiová pole a drogová baronka se pomstí zabitím mnoha policistů. Proti ní je nasazena skupina dvou holek a chlapíka, kteří překazí té zákeřné mrše zásilku zlata. Akce tam je dost, i scény boje jednotlivců proti mohutné přesile nechybí, ale právě vůči Ultra Force, Red Force nebo filmům Johna Woo mi toto přišlo trochu horší, jak dějově tak choreograficky. Jen průměr ()

choze

Voice-over z trajleru: "Film Iron Angels shows spectacular action scenes never before seen on the screen. Film is hard and is though as people must be to fight drug syndicate. Film that gets under your skin like a needle." Tak tady byla ta památná scéna zabetonování bankovní dodávky na staveništi, kterou později vykradla v jednom díle "KOBRA 11"... Ano, je to o dost slabší než ULTRA FORCE a RED FORCE, i když tu úřadují jedny z nejkrásnějších HK girls with guns, Moon Lee a bárbínoidní Elaine Lui. Standartní zápletce chybí lepší postavy, víc humoru, mučení je fádní a choreografie akčních scén je až na pár drobností zcela nezajímavá, vůbec to celé působí odflákle. Ale finále se zmíněnou zabetonovanou dodávkou a s krvavým soubojem Moon a Elaine se sadistickou záporačkou špatný dojem trochu napraví. Zajímalo by mě nakolik "CHARLIE´S ANGELS" ovlivnili hongkongská GWG druhé poloviny 80. let. Film má ještě dvě pokračování od stejné scenáristky a režisérky a se stejným hereckým ansámblem (jen v trojce absentuje Elaine Lui). 50%. P.S.: Pochvala Vapetu, že konečně sáhl po starých HK peckách od Intersonicu. ()

Chřástal

Nekompromisní řezanice bez jakýchkoliv okecávaček, v níž akce střídá akci a mluví se jen proto, aby bylo jasné, kam se jde na další ...akci. Přestřelky a souboje jsou hongkongsky rychlé a neustále se něco děje (i když to občas nedává smysl). Samopaly, kopačky do ksichtu, skoky ze střechy, džínové bundy. Veškeré dialogy, mimika a výlevy citů jsou ze suterénu telenovel a v podání herců ochotnického divadla - a těžko říct, jestli je to pro film mínus, nebo plus. Bonusem navíc je sadistická záporačka madam Sue (finta, kterou odzbrojí jednoho z hrdinů, ukazuje na scénáristčinu hlubokou lidskou zkušenost) a finální dámská rvačka „dvě na jednu“. ()