Gallipoli

Historii australsko-novozélandského armádního sboru (ANZAC), zdecimovaného v roce 1915 na poloostrově Gallipoli, chtěl režisér Weir natočit už dříve, ale kvůli značným finančním nákladům byla realizace filmu neustále odkládána. Dlouhá příprava a režisérova neústupnost se vyplatily, neboť Gallipoli patří k nejpůsobivějším protiválečným snímkům, vůbec. Příběh australských mladíků, jejichž naivní představy o válčení jsou krutým způsobem uvedeny na pravou míru, je přes svůj historický rámec právě dnes velmi aktuální. Velkoryse pojatý film vyniká kupodivu především drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Film Gallipoli získal celkem 9 australských filmových cen (nejlepší režie, mužský herecký výkon - Mel Gibson, mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Bill Hunter, kamera, scénář, zvuk, střih a výprava). (oficiálny text distribútora)

kaylin

Výborný australský film, který především ukazuje sílu toho, když má scénář velmi dobře napsané postavy. Nejde ani tak o to, co se děje, ale primárně o to, že postavy poznáte. Stávají se naprosto zásadním prvkem a díky nim ty momenty, které jsou v tomhle kontextu historické, můžete prožít skutečně silně. ()

Maq

Podezřívám tento film z něčeho, co jsem u Australanů pozoroval již ve více filmech i při jiných příležitostech. Oni totiž mají pocit, že ve 20. století dvakrát pomáhali imperiální Británii z jejích globálních průserů, a vždycky byli diskriminovaní, skoro jen kanónenfutr. Tenhle film takto jednoznačně vyznívá, ale realita byla přece jen jiná. --- Je myslím dost zřejmé, o co Weirovi šlo: ukázat, jak je mladý a nadějný život nesmyslně a neodvolatelně zničen válkou. No dobrá, jenže má-li to implikovat, že válka jako taková je jen nesmyslným a zbytečným ničitelem životů, musím oponovat. Válka není a priori zbytečná a pochybuji, že je hloupější než život v míru. Nápadný a drsný rozdíl je v tom, že všechny chyby a blbosti, které lidé dělají v každém okamžiku, mírovém stejně jako válečném, se ve válce vymstí bleskurychle a definitivně, zatímco v míru leží na člověku jako mokrá deka, ze které se marně vymotává přibližně 75 let. ()

slunicko2

Dobrodružství, které je větší než sám život. 1) Film nabízí zajímavou podívanou ve stylu - ze všeho něco. Něco sportu, něco road movie, něco australského "westernu", trochu o přátelství, trochu o hledání sebe sama. The thing I can't stand about you, mate, is you're always so bloody cheerful._____ 2) Ve druhé polovině se dílo mění ve válečný film. O bitvě u Galllipoli stejně jako o australském zapojení do první světové války se nic nedozvíme, ale ono to vlastně nevadí. Film je o naivitě mládí spíš než o válce samé._____ 3) Zaujali mě 23letý Mark Lee (blonďatý běžec Archie) a 25letý Mel Gibson (Frank). ()

Thomassi

Smutné drama o přátelství dvou kamarádů, kteří se potkali na běžeckých závodech v Austrálii a poté se vydávají na dobrodružnou, pro jednoho ale tragickou, cestu, která končí v zákopech na březích Gallipoli. Spíše než válečným snímkem je to silný příběh o přátelství a dlouhé cestě, ale jako protiválečný film je hodně působivý. Celkově mě to ale tak nějak nechytlo. Jsou určitě lepší protiválečné snímky. Líbilo se mi ale prostředí v Egyptě, až velmi skutečné. Výkony hlavní dvojice Gibson a Lee jsou asi to nejlepší, co mi film dal. Mezi 4* a 3*. ()

Aiax

Bohužel můj velký oblíbenec Peter Weir mě tentokrát zklamal na plné čáře. Ze všech jeho filmů je pro mě Gallipoli nejhorší. Last Wave byla sice zmatená, ale bylo v ní kouzlo a nenapodobitelná mystika, svědek bezkrevně nevzrušivý, ale byl v něm Harrison Ford a zvláštní atmosféra, jenže v Gallipoli není nic, co dělá Petera Weira Peterem Weirem. Žádná magie, kouzlo, atmosféra, mystika, nic zvláštního, nic neobvyklého, nic originálního nebo objevného, a dokonce ani nic moc zajímavého. Dvě hvězdičky za to, že jsem se dozvěděl něco málo o australské roli v 1. světové válce a za Jarrovu hudbu. Jinak hořké zklamání. ()

Dont

Není to typický válečný film, o válce se v něm daleko více mluví, než tam skutečně je. Spíše je to drama o přátelství, které se rozvíjí na pozadí sportovního soupeření, a o pohledu Australanů na vzdálený válečný konflikt, který se jich týká i netýká. Vyobrazení předních bojových linií mi nepřišlo kdovíjak skvělé, ale popravdě nevím, kdo a v kterém filmu dokázal zachytit první světovou válku věrně a kvalitně. Rušil mě hudební motiv od Jean-Michel Jarreho, který se objeví na asi dvou nebo třech místech, nepřipadalo mi, že by se do filmu hodil. Strhující závěr, protiválečný podtón snímku a výkon Mela Gibsona ale mají svou váhu, takže čtyři hvězdy jsou na místě. ()

Joe321

Podle mě velmi dobře zpracované válečné drama. Od narukování, přes tréning v Egyptě až po zákopy. Hlavní postavy jsou podrobně vykresleny a člověk se nezačne nudit. A ty poslední minuty jsou opravdu silné až mi z toho bylo zle, skoro jsem nedýchal. Naprostá zbytečnost. -"Tell Major Barton that the attack must proceed." -"Sir, I don't think you've got the picture. They, our men, are being cut down before they can get five yards from the trench." -"I don't care!" ()

Martin741

Vojnove filmy mam dost rad a reziser Peter Weir sa vyzna do remesla. Ale Spielbergov Zachrante Vojina Ryana, alebo Eastwoodove Vlajky nasich otcu ...... su u mna vyssie. 64 % ()

honajz2

Ale je to hodně slabých 5*a tu pátou hvězdu dávám jenom kvůli silnému závěru. On ten film je hodně povedený a skvěle natočený a zahraný, taky je perfektně vedený a krásně ukazuje, jak dvojice hlavních hrdinů má zpočátku o válce dost naivní představy a na konci jim je krutě ukázáno, jak moc byly jejich představy zkreslené... Celkem mě ten film i bavil, akorát první polovina pro mě měla podmanivější tempo, než ta druhá, u které mi připadalo, že se mírně táhne. A jelikož mě to už nebavilo tolik, jako první polovina, dlouhou dobu jsem chtěl dát jen silné 4*, ale naštěstí to zachránil závěr. Jinak jsem bůhvíproč čekal, že to bude méně válečné (jelikož tenhle žánr moc nemusím), ale tohle je můj problém a do hodnocení ho zahrnovat nebudu. I tak se mi ten film líbil, i přes tu ne tak zajímavou druhou polovinu. Slabých 5* ()

MrPierc

Křehké mladistvé přátelství až do smrti. Spíše pocitový příběh, který naznačuje konec naivity dětství a příchod kruté reality války. Výborná hudba: Jean-Michel Jarre - Oxygene, Tomaso Albinoni - Adagio in G minor. ()

1frida2

Tohoto režiséra bych přirovnala k našemu K.Kachyňovi. Takový "cíťa" šéf. Už jeho "Básníci" mi ho trošku připomněli. Dokáže dolovat dno duše a vylovit ten nejniternější cit a myšlenku, se kterou pak pracuje a rozvětvuje a vybírá a třídí. A to se mi líbí a mám to ráda. Challenge tour 2015 ()

C0r0ner

Kdyby se Weir víc věnoval válce samotné, tak by to bylo super, ale bohužel těch devadesát minut předtím je sice skvěle udělaných, ale ještě pořád je to mlácení prázdné slámy. Vím, že Gallipoli je pro Australany něco jako Okinawa pro Američany a tak by člověk řekl, že si tohle bojiště zaslouží trochu lepší ztvárnění. 60% ()

Wormboy

Nie kazdy ciel je ten spravny a najlepsi...posledny zaber filmu hovori za vsetko!!!!Inak velmi dobre odtocene ludske filmove remeslo, ktore ma skor milo prekvapilo ako nejako velmi nadchlo, ale na tie poctive styri hviezdicky to urcite je! ()

Venkovan

Film Gallipoli ve mně vyvolává vzpomínku na knihu Ericha Remaqua Na západní frontě klid pro svůj velice silný příběh o pěti mladých australanech, kteří se díky svému vlasteneckému cítění a odhodlanosti bojovat za svou zemi dostávají do světové války, kde poznávají ohavnost a zejména nesmyslnost válečného procesu. Opravdu nádherný film, který jak známo nezůstal bez povšimnutí ani v samotném Hollywoodu a otevřel Melu Gibsonovi dveře do Ameriky. ()

zette

Spise nez valecny je film dobrodruzny, prvni polovina z civilniho zivota se mi libila mozna jeste vice. Kazdopadne mi zaver filmu prisel tak nejak nasroubovany. Kamera pekna, atraktivni prostredi, pekna hudba a z hercu zaujme mlady Gibson. Cekal jsem vice... ()

pakobylka

Velice výmluvné drama s puncem nevyhnutelnosti. O válce, která může vyhlížet jako lákavé, vlastenectvím podepřené dobrodružství s vůní exotiky ... dokud na ni nepohlédnete zblízka. Neboť její oči jsou prázdné a lidský život pro ni zhola nic neznamená ... 4,5* ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (viac)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (viac)