Bergen: Město na západ od rozumu

(festivalový názov)
  • Nórsko Bergen – i all beskjedenhet (viac)

Druhé největší norské město není jen tak obyčejným sídlem s komplexem méněcennosti a velkými ambicemi. Z jedné strany obklopeno mořem a z druhé horami, v mírném odtržení od vnějšího světa, si Bergen žije svůj osobitý příběh. Kinematografická pocta městu a jeho lidem je pojata jako série mikropříběhů vyprávěných na pozadí filmových obrazů pořizovaných více než sto let. Dozvídáme se z nich, co vtisklo Bergenu jeho modernistickou architektonickou tvář, proč je stále vstřícný k nově příchozím, a především na čem se zakládá nezahubitelná hrdost obyvatel na své věčným deštěm bičované město. (MFDF Ji.hlava)

Azurose

Je neuvěřitelné, jak tento snímek dokázal s lehkostí odvyprávět historii a kulturu Bergenu pomocí archivních záběrů natočených na film. Vypráví moderně, hravě a vzbuzuje pocity, že je prostě Bergen potřeba navštívit. Plusem je, že jsme zavedeni do Bergenu jeho obyvateli, nikoliv generickým vypravěčem, kteří komentář doplňují i o vlastní historky nebo historky svých předků. Už dlouho jsem neviděl takto svěží historický dokument. Big thumbs up! ()