Buffalo Bill a Indiáni

• Česko Buffalo Bill a Indiáni (viac)

Na Oscara pětkrát nominovaný režisér Robert Altman přináší pravdivý pohled na jednu z největších legend amerického historie. William F. Cody, známý jako Buffalo Bill, získal svoji slávu jako lovec bizonů a stvořitel zábavné divadelní show z Divokého západu. Když se do ní rozhodl obsadit jednoho z nejznámějších žijících Indiánů Sedícího býka brzy zjistil, že to nebyl úplně nejšťastnější nápad... (oficiálny text distribútora)

Han22

Jediný známější western o Buffalo Billovi. Plejáda známých herců - Lancaster, Duvallová, Sampson, Chaplinová, Keitel, Grey. A Paul Newman, který už stvárnil Billy the Kida, Butche Cassidyho a Roye Beana. A vyšla z toho naprostá kravina. Proč? Protože Altman. Nemá to začátek, prostředek, konec, žádný vývoj, je tu operní kvílení, hloupá "cirkusová" vystoupení, postavy o kterých se za celý film nic nedovíme a herci co nemají co hrát. Je to laciné, Buffalo Bill je ukázán v pár střípkách ukazuje jako tragikomický idiot, ožrala, rasista a podvodník. Skutečný Buffalo Bill byl přitom roky skautem (i armádním) a lovcem. S tím nic moc nesvede ani Newman, ač se snaží. Jediná světlá stránka je marná snaha indiánů upozornit na to jak to tehdy bylo. Za to 2* a to jsem ještě hodnej. ()

Mouzon

Neuvěřitelně vtipný a (ačkoli nerad jakkoli komentuji hodnocení dalších diváků) dle mého soudu dost nepochopitelně podhodnocený film. Na geniální povyšuje BUFFALO BILLA zejména závěr v duchu zcizujícího efektu a samozřejmě spousta vynikajícího humoru. Skvělé je též organické propojení americké národní hrdosti s ála westernovým výzorem - když Altman dekonstruuje jedno, zákonitě musí dekonstruovat i druhé. Resp. v dekonstrukci westernového hrdinství se vysmívá americkým hodnotám a naopak. ()

Klajnik odpad!

Demýtizace je to asi dobrá, ale já se narodil v roce 1998 a žádné brakové kovbojky s hrdinným Buffalo Billem nebo Wayettem Earpem jsem nečetl. Westerny mám sice nakoukané (hlavně ty revizionistické), ale toto bylo mé první setkání s touto postavou, tudíž toto nehrdinské pojetí ve mně nevzbuzovalo žádný zvláštní úžas nebo vztek. Od Altmana jsem navíc viděl i jeho jiný, o pět let starší, (anti)western (McCabe a paní Millerová), takže jsem i očekával, že se budu nudit... Film opět postrádá jakýkoliv strhující dramatický oblouk. Po většinu času se postavy připravují na představení nebo o něm diskutují nebo ho dělají. To se skládá z nějaké akrobacie na koních, přesné střelby a operním hvízdání, které jsem přeskakoval, protože mě sralo. Vlastně by ale nevadilo, že ve filmu o nic moc nejde, že se postavy plácaj na místě a nic napínavého neřeší. Stále by to totiž mohly táhnout, interakce mezi nimi a jejich vyjasňující se psychologie. Ani ty to však rovněž netáhnou, protože režisérovi šlo o autenticitu a realismus, tudíž to není vyhrocené k ničemu zábavnostně pozoruhodnějšímu, ačkoliv řada vedlejších postav je poněkud potrhlá nebo hloupá. Protagonista, Buffalo Bill, v podání mnou oblíbeného Newmana není samozřejmě vylíčený jako hrdina, jak už jsem předestíral, nýbrž jako kretén, alkoholik a podvodník. Takovou osobnost však stále lze pojmout způsobem, který bude humorný či interesantní. Tvůrci se však neodvázali a výsledek je jen nudný. Proto se na tento film nevzpomíná - a to po právu. Altman neudělal dost pro to, aby se tak dělo. ()

drankeryth

To bol teda podivny film o Bufffalo Billovi. To som vobec neocakaval, ze taka blbost sa vykluje z tohoto filmu. Nechapem vysoke hodnotenie filmu, co mi vobec nejde do hlavy. Pre mna osobne to bola velka nuda, kde sa nic dokopy nedialo. Vsetko sa to len tocilo okolo show Buffala Billa, to fakt nemusim. A ta prehnana dlzka filmu ma fakt ubijala k smrti, pretoze vytuzeny koniec filmu nie a nie prist do zaverecnych tituliek. Mal to byt akoze westernovy film, ale podla mna to bola atrapa ffilmu. ()

kubilov

Westernové drama od Roberta Altmana, které se nese v duchu boření kultu Buffalo Billa ohledně jeho divadelních machinací a sporů nejen s indiány. Jenže.. strašně nudně, nezajímavě a místy i tak otrocky zrežírované, že bych to od takové osobnosti jako byl Robert Altman opravdu nečekal. Navíc Newman úplně mimo. ()

cinema_cz

Originální, podvratný filmařský pohled na slavnou legendu Divokého západu. V lákavém obložení hereckými hvězdami v titulní roli znovu objevte Paula Newmana v nezvykle koncentrované, vážné poloze. 80 % (Ci 10/2005, str. 100) ()

PTuranyi

Dejiny divokého západu v podaní Buffalo Billa aka Williama Fredericka Codyho a jeho jazdeckej šou. Jeho plány však narušuje náčelník Sediaci býk, ktorý ako súčasť jeho šou predstavuje úplne inú mentalitu a aj históriu. Bez neho by tento film bol obyčajným príbehom z divokého západu. Paul Newman hrá svoju úlohu výborne. Blysne sa tu aj Harvey Keitel v roli jeho synovca. ()

JimLogan

OK, tohle není western. Tohle je (možná trochu absurdní, ikdyž v každém případě zcela romantického patosu zbavený) portrét muže, který ale představy o Divokém západě a také jeho následné zobrazování ve westernech hodně ovlivnil. Komorní pojetí hodně odkazuje na fakt, že se jedná o adaptaci divadelní hry. Na druhou stranu Buffallo Bill je natolik známá postava, že nemusí být divákovi ukázán jeho život před dějem filmu a vyprávění se může v podstatě zaměřit jen na jeden důležitý moment v jeho životě, resp. v životě jeho show - získání Sedícího Býka. Osobní dojem z filmu by odpovídal spíše třem hvězdám, ale scéna rozhovoru Neda Buntlinea a Billa ke konci filmu mi jej o tu jednu rozhodně zvýšila... ()

bertrand

Pro pana Bertranda jeden z nejlepších Altmanových snímků s nimiž měl tu čest. Není to zřejmě příliš dobrý film ve smyslu, v jakém býváme zvyklí - neděje se v něm nic, co by stálo za řeč, nedrží příliš pohromadě a hlavní hrdina je beznadějný blb bez jakékoli jiné charakterizace či posunu postavy. Ale nese oblíbené téma pana B. - střed dvou kultur, kdy ta zajímavější, spjatá s přírodou a její moudrostí musí ustoupit brutální zhovadilé síle polointeligentních tlachapoudů, kteří se nedokáží vyznat ani sami v sobě. Altman, stejně jako pan B. v tomto komentáři přehání, nedrží se reality a poněkud nekorektně nadržuje jedné straně, ale musíme uznat, že co se týče konfliktu, který takto zvýrazňuje měl a má recht. Nejedná se tedy jen o nějakou demýtizaci Divokého západu, ale rovnou o obnažení tváře celé naší současné civlilizace. Znalec navíc ocení pečlivou westernovou výpravu a B. Lancastera coby Neda Buntlineho. Pro YURAyura: Indián střílející do stanu je Sedící býk, člověče. ()

JARDAHONDA

Buffalo Bill, jedna z nejslavnějších postav americké historie, si získal svou slávu jako lovec bizonů a tvůrce proslulého představení z Divokého západu. Nápad obsadit do něj i známého indiánského náčelníka Sedícího býka se však poněkud nezdařil. Režisér Robert Altman představuje skvělou demytizaci legendárního hrdiny s Paulem Newmanem v hlavní roli. Největší show Divokého západu začíná. ()