Jak se pyšná princezna stala žebrákovou ženou

(TV film)
Rozprávka / Krátkometrážny
Československo, 1970, 15 min

Dnešní Pohádka pro pamětníky je z cyklu Francouzské pohádky. Princezna si tak dlouho vybírá ženichy, až se král rozzlobí, zavře ji do věže a prohlásí, že ji provdá za prvního pobudu, žebráka, který se o ruku princezny bude ucházet. Tak se i stane. Princezna se musí z paláce přestěhovat do chudé světničky, naučit se živit svou vlastní prací. Dokonce se stane kuchtičkou v paláci svého otce. Připravuje sama tabuli pro prince, kterého s posměchem odehnala... (Česká televize)

ostravak30

Verzi této pohádky jsem už viděl. Cyklus Francouzské pohádky je pořád stejný. Vypravěčkou je Štěpánka Haničincová, která zastane i většinu dalších ženských rolí. Sekundují jí Jan Přeučil a Oldřich Velen. A devětatřicetiletá Haničincová nemůže přeci hrát vypravěčku, ale hlavně princeznu zároveň. Netuším, kde nastala potřeba za každou cenu ušetřit pár korun za další herečku, ale tohle složení, natáčené čistě v kulisách, z velké části vyprávěného děje v krátké stopáži prostě neobstálo ani tehdy. Alespoň tomu nevěřím. ()

Tommassi3

"A teď už pojďte, než nám svatební hosté všechno sní !!" ;) Jediný zdařilý korálek navlečený na nitce francouzských pohádek.. ()

milos.bradik

Nikdy mne nezaujaly tyto laciné pohádky z doby komunismu, kde hraje princeznu i vypravěčku Štěpánka Haničincová a prince, žebráka i kapitána vojáků její manžel Přeučil. Také ta proměna je tam princezny je tam příliš překotná. ()