Jak se pyšná princezna stala žebrákovou ženou

(TV film)
Rozprávka / Krátkometrážny
Československo, 1970, 15 min

Dnešní Pohádka pro pamětníky je z cyklu Francouzské pohádky. Princezna si tak dlouho vybírá ženichy, až se král rozzlobí, zavře ji do věže a prohlásí, že ji provdá za prvního pobudu, žebráka, který se o ruku princezny bude ucházet. Tak se i stane. Princezna se musí z paláce přestěhovat do chudé světničky, naučit se živit svou vlastní prací. Dokonce se stane kuchtičkou v paláci svého otce. Připravuje sama tabuli pro prince, kterého s posměchem odehnala... (Česká televize)

milos.bradik

Nikdy mne nezaujaly tyto laciné pohádky z doby komunismu, kde hraje princeznu i vypravěčku Štěpánka Haničincová a prince, žebráka i kapitána vojáků její manžel Přeučil. Také ta proměna je tam princezny je tam příliš překotná. ()

ostravak30

Verzi této pohádky jsem už viděl. Cyklus Francouzské pohádky je pořád stejný. Vypravěčkou je Štěpánka Haničincová, která zastane i většinu dalších ženských rolí. Sekundují jí Jan Přeučil a Oldřich Velen. A devětatřicetiletá Haničincová nemůže přeci hrát vypravěčku, ale hlavně princeznu zároveň. Netuším, kde nastala potřeba za každou cenu ušetřit pár korun za další herečku, ale tohle složení, natáčené čistě v kulisách, z velké části vyprávěného děje v krátké stopáži prostě neobstálo ani tehdy. Alespoň tomu nevěřím. ()

Tommassi3

"A teď už pojďte, než nám svatební hosté všechno sní !!" ;) Jediný zdařilý korálek navlečený na nitce francouzských pohádek.. ()