Jan Žižka

Československo, 1955, 102 min

Réžia:

Otakar Vávra

Predloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký (viac)

Druhý diel husitskej revolučnej trilógie podľa románu A. Jiráska. Odohráva sa v rokoch 1419 - 1420 a zachytáva napätie a rastúcu nenávisť ľudu voči postupu vtedajšej katolíckej cirkvi a panstva a prvé víťazstvá tzv. božích bojovníkov - husitov - proti križiackym vojskám v bitke u Sudoměřiciach. Kráľ Václav IV. podľahne hrozbám Ríma a dá rozkaz odzbrojiť Pražanov. Jan Žižka, vojenský veliteľ, sa napokon postaví na stranu ľudových povstalcov, odmietne poslúchnuť kráľa a dá otvoriť kráľovské zbrojnice, aby rozdal ľudom zbrane. Husitská revolúcia sa začína tzv. pražskou defenestráciou - proti nej pošle cisár Žigmund križiacku výpravu...Dobou svojho vzniku poznačený film nakrútil v r.1955 - s veľkolepou výpravou - režisér Otakar Vávra. V hlavnej úlohe tu exceloval Zdeněk Štěpánek. (STV)

Tafee

Celá husitská trilogie mi přijde docela fajna. Je to příjemná podívaná se skvělou výpravou, místy skvělými hereckými výkony, perfektně zvládnutou režií. Historicky je to bohužel poplatné době a propaganda se z toho sype každým záběrem. Kdyby se to totiž natočilo tak, jak to opravdu bylo, tak byzme viděli mraky mrtvých, spoustu vypálených vesnic, měst, hradů a kostelů... Ale filmově se mi to fakt docela líbí -3,5/5 ()

GrooteLulu

Úplně se mi tajil dech, když vyrazila pánská jízda s koňmi u Sudoměře ze zálohy. Miserére a Václav IV jsou tady nezapomenutelní. Zdeněk Štěpánek jako Jan Žižka z Trocnova je po Husovi jeho nejlepší role co znám. Nikdy, nikdo, nemůže překonat Jana Žižku od Otakara Vávry. ()

wistar

Film, který přetočil celou historii a udělal z vrahů hrdiny.  film, který nás měl připravit na federaci s Poláky, k níž nikdy nedošlo. Přesto má několik povedených scén( bitva, vždy když se objeví Žižka, který má výborného herce),které vyvažují ty nudné. ()

horskejvlk

“Chamraď sedlácká nechce orat naše pole” pronáší spupně šlechtic v podání Miloše Kopeckého vyloženě si zápornou roli užívá. Celý film je dobře natočen vše inspirováno Aloisem Jirásku zde jasně vidíme tři hlavní pilíře literární komunistické ideologie:  je to soudruh Hus, Soudruh Žižka a soudruh Alois Jirásek. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011

16.09.2011

Ve věku 100 let zemřel včera nejstarší žijící český režisér Otakar Vávra. Režisér před nedávnem podstoupil operaci zlomeniny krčku, kterou si přivodil krátce po jarních oslavách svého významného… (viac)