Chirurgický řez

• USA The Surgeon's Cut
USA, 2020, 3 h 37 min (Minutáž: 51–58 min)

Filozofové, vypravěči i průkopníci v tom, co dělají. Inspirativní dokumentární seriál, ve kterém se čtyři chirurgové zamýšlejí nad svým životem a profesí. (Netflix)

theSaint

Nejvíce mě zaujal poslední díl indického věhlasného kardiochirurga (Dr. Devi Shetty), který povýšil své řemeslo na skutečné životní poslání, když se rozhodl operovat pacienty bez finančních nároků. 20 let bez jediného odmítnutí kvůli penězům. Jestli tohle nezaslouží hluboký respekt a blahořečení, tak už nevím, co by mělo. ()

TheEvilTwin

Výborná minisérie, která skvěle kombinuje dokument o lékařských zákrocích a příběhy jednotlivých hrdinů - velkých lékařských kapacit a průkopníků svých oborů. Dobře se na to dívá, seriál naučí, zaujme a v průběhu chytne za srdce skrz příběhy pacientů. Z tohoto žánru za mě bezkonkurenční seriál. ()

jedna_vrana

Fascinujúce, náhodné prekvapenie v podobe štvordielnej minisérie. Každý z lekárov je kapacitou vo svojom odbore. Každý z nich má zvláštny príbeh, ako ľudia možno pôsobia trochu zvláštne. Niekedy pôsobia sebavedome, niekedy prekvapivo ľudsky. V našich končinách sa správajú lekári k pacientom často inak, neosobne a nezanietene (pritom nie sú ani svetové kapacity). Fascinujúce príbehy, zábery z operačných sál a JIS-iek, príbehy pacientov. Môžete zostať ohromení, čo dnes veda a zdravotníctvo dokáže – a pritom človek je stále rovnako krehký a niekedy neopraviteľný mechanizmus ako pred stáročiami. Dnes dokážu lekári robiť naozaj zázračné zákroky - najviac ma zaujal prvý diel o prenatálnej medicíne. ()

Beliel

Naprosto fantastická minisérie, u které bych se nezlobil, kdyby pokračovala dalšími díly v budoucnu! Doktoři zde ukázaní jsou mistři a chápou lékářství jako poslání, nikoliv slušnou obživu. Jejich morální kredit je na nrjvyšší možné úrovni. Doporučoval bych se na to podívat všem lékařům, kteří mají pacienta jen jako položku na svém seznamu, aby pochopili, co je smyslem doktora. ()