Čarodějnice Bludimíra se probudí po dlouhém zimním spánku a rozhodne se spáchat další lotrovinu. Tentokrát se chce zmocnit kouzelného královského měšce. Z toho se sype tolik zlata, co jen chcete. Na ten má zálusk i princ Velemír z Dolního království, který přijel na zámek s úmyslem požádat pana krále o ruku princezny Blanky. Ukáže se však, že Bludimíra je přece jen rychlejší a když princ zjistí, že je měšec fuč, ztratí o Blanku zájem. Nešťastný pan král proto vyhlásí, že ten, kdo měšec najde, získá i ruku jeho spanilé dcery. Je však jasné, že než se bude moci na zámku začít chystat svatba, stane se moc a moc věcí.... Koprodukční filmovou pohádku natočil v roce 1996 režisér Václav Vorlíček. Kouzelné exteriéry se natáčely v Telči, na Okoři, na Kokoříně, v Průhonicích a v Náměšti nad Oslavou. V hlavních rolích uvidíte Sašu Rašilova (Petr), Tinu Rulandovou (Blanka) a výtečnou Mahulenu Bočanovou jako čarodějnici Bludimíru. (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Kouzelný měšec sází vedle pohádkových prvků na humorně laděnou dějovou linii a vcelku se mu to daří - o zábavu se zde postarali zejména prostořeká Bludimíra, potrhlý Huhla a popletený král. Z technického hlediska jde spíše o zastaralý film, nicméně i tak dokáže oslovit i dnešního diváka, a to i díky nepřeslechnutelnému hudebnímu doprovodu od Petra Hapky. Po této pohádce člověk přehodnotí, jak mohou být takové "obyčejné" hrábě nebezpečné. ()

Linsang

Velmi příjemná pohádka z dob, kdy čeští filmaři pravidelně spolupracovali s našimi německými sousedy a vzniklo hned několik výpravných a především kvalitních pohádek (Jezerní královna, Pták Ohnivák...). Vtipný děj, řada hlášek (rozpáral mi pradědečka...) krásné exteriéry, příjemní herci (Saša Rašilov je prostě k nakousnutí), zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo, on a ona se vzali, zkrátka, co jiného si přát? ()

Historik

Jak se obecně ví, koprodukce s německou stranou byla pro režiséra Vorlíčka na jednu stranu dobrá (více peněz, lepší výprava apod.), na druhou stranu špatná (zejména dosazování německých herců, v nejhorším případě pak hereček). V Kouzelném měšci si podle mne není nač stěžovat. Král byl solidní a princezna nad očekávání pohledná a sympatická. Pohádka jako taková je milá, velmi vtipná, zkrátka povedená. Má hlavu a patu, dobré herecké obsazení, krásnou hudbu. Pokud je někdo po jejím shlédnutí schopen napsat, že to stojí za jednu hvězdičku, či že to je dokonce odpad, dává tím najevo pouze svou zaujatost. Toto je rozhodně jedna z nejlepších českých pohádek porevoluční doby, a to zejména ze zpětného pohledu, když už skutečně je s čím srovnávat. ()

nickymilka

Tak a dala jsem 5 hvězdiček, abyste věděli! Vždyť je to úplně super film! Je tam tak akorát napětí, akce (Ohnivec), tak akorát se tam kouzlí - ne moc, ne málo a Bočanová to hraje skvěle! (No kdo by nechtěl mít vlastního Huhlu!) Má to vtip, zajímavej příběh, kterej má hlavu a patu a princezna je krásná a není trapná. Saša Rašilov by sice mohl mít ty vlasy kratší, ale to je snad jediná výtka, kterou k týhle pohádce mám. A hudba - držící se dvou hlavních témat - záporáci vs. klaďáci - výborná. Písnička co si brnkaj na klavír je chytlavá. Zkrátka oproti tomu, co dávaj každou neděli v jednu na jedničce (pohádky, který tady maj cca 50%) , je tenhle snímek asi tak o bambilion procent lepší. ()

Peabody

Docela slušné, tady akceptuji i německé herce, ke kterým bývám velmi kritický. Princezna je ale vyloženě pěkná a král je snesitelný. Pan Rašilo vypadá dobře a ti dva k sobě dobře ladí, jejich vztah je uvěřitelný. Hlas Simony Stašové nechápu, ale je pochopitelně dobrá. Myslím, že tady se skutečně podařilo uhájit poetiku českých pohádek, určité lehčí pojetí, tedy ne seversky děsivé a i macourkovské nebrání se smrtelně vážně. Zase to ale není trapní pitvořerní,. které se objevilo o něco později v rámci svobody.  Rozhodně v kontextu jiných koprodukcí je to dobré. ()

• Ve filmu se dvakrát objevuje melodie, jež je na MC nosiči soundtracku k seriálu Cirkus Humberto označena jako "Příjezd královského vyslance". Poprvé je to poté, co se princ Petr (Saša Rašilov) pohádá s princem Velemírem (Ondřej Vetchý) o pomoc při hledání kouzelného měšce - opouští při tom místnost, v níž došlo k hádce - a od sluhy (Ladislav Trojan) si poručí přinést obyčejné šaty. Podruhé je to ve chvíli, kdy na koni sjíždí z kopce do města království, kde se ztratil kouzelný měšec. (VMa)
  • Film bol natáčaný v Telči, Kokoříne, Okoři a Pruhoniciach. (dyfur)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (viac)