Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Poľsko Jak pokochałam gangstera
Poľsko, 2022, 184 min

Réžia:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (viac)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

mira007

Historie polského organizovaného zločinu na příběhu jednoho gangstera v podání Tomasze Włosoka (nar. 1990) ,... přesně takhle začínala moje recenze i u předchozího počinu ( Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019)) od režiséra Macieje Kawulskeho , který jako producent stojí i za erotickými 365 dní (2020) . Život gangstera od sedmdesátých do devadesátých let ( něco na způsob českého Příběh kmotra (2013)) což mám jako divák rád, ale tady jsem měl pocit dvakrát opakovaného vtipu, nebo dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, protože ve srovnání s předchozí gangsterkou je to slabší. Jede to ve slušném tempu, technicky i herecky supr, ale i tak tomu chyběla šťáva, něco co by mne chytlo a délka tři hodiny je prostě smrtící, když to nemá pořádně děj, jen sled scének jedné kariéry grázla. ()

bearmeedek

Na to, že nejde o klasickou gangsterku nebo akčňák, má to brutální délku. Více to zavání hraným dokumentem, navíc snad jako polská oslava národního hrdiny. Nevyskytují se konkrétní akce s napětím, jako v západních gangsterkách, vše je pohodově odvyprávěno. Je zde hodně vyprávění - dějových okomentování od různých postav. Tak jak filmové "komenty" nemám moc rád, tady mě vůbec nevadily. A pak to má neuvěřitelné plusy. Kamera, dobová atmosféra, střih a zároveň hudba - dobové pop skladby (ne polské) perfektně vložené do děje. Rozdělil jsem dívání na dvě části po 1,5 hodinách a mám dva odlišné pocity. Dějové zpracování bez úžasu a vizuální pocit s úžasem. ()

Happens

Tohle mi sedlo. Krásně šitý vypravěčský styl pracující s divákem jako pozorovatelem dokumentu, ale tak živého, že divák každou emoci skrz hudbu, kameru, barvy a místy až alegorické herecké výkony prožívá s hlavním hrdinou - tygrem - největším gangsterem Polska, který miloval ženy (a svatby), rodinu, peníze a bujarý život. ()

pornogrind

Kawulskiho Jak jsem se stal gangsterem(2019) byla pecka a proto jsem chtěl dát šanci i tomuhle filmu. Odrazovala mě celkem dlouhá stopáž(184minut) ale můžu říct, že Kawulski to ukočíroval tak, že jsem se ani na minutu nenudil. I přesto mi jeho předchozí film(Jak jsem se stal gangsterem) sedl o něco víc. Proto jen 4hvězdy. Rozhodně ale stojí za vidění a i zde si neodpustím napsat, že Patryku Vegovi vyrostla opravdu silná konkurence. Což je jenom dobře. ()

Enšpígl

Jak vidím gangsterku z Polska, tak je jasný že do ní jdu a nic na tom nezmění ani 184minutová stopáž, protože Poláci jsou v současný době v tomhle žánru světový jedničky. Na začátku mě trošku dráždilo vyprávěný postav do kamery, ale neskutečná vyzrálá a sebevědomá filmařina ti nedává šanci něco řešit, prostě do tebe sype příběh s naprostou vyprávěcí jistotou, že si zapomeneš dolejt i panáka diplomatika. A Mateusz Schmidt ? Mistrovský výkon, absolutní, prostě polskej = dokonalej. Ta frajeřina vysrat se na cool fight zpomalovačky, mraky přestřelek, honiček na efekt, ale soustředit se na postavu, věrohodnost, příběh, ponořit se do toho až dřeň a dát to syrový, ale kurva kvalitní maso na talíři divakovi, to mě přivedlo úplně do diváckovýho rauše. A ta hudba, ta hudba. Hudební podkres někdy třicet minut před koncem a dvě prolínající se scény, ochchohou to je místrovství. A neboj se, neznamená to, že ve filmu není nasiílí, sex nebo drogy, máme to mam, je to přece mafiánka. První pětka tohoto roku letí do Polska. ()

• Okrem Poľska sa natáčalo aj v Litve. (MikaelSVK)
  • Ve filmu zazní písnička „Gyöngyhajú Lány“ od skupiny Omega, kterou v ČR známe pod názvem „Dívka s perlami ve vlasech“ od Aleše Brichty. Také zde zazní píseň „Big in Japan“ od německé skupiny Guano Apes. (Skarface)
  • Ve filmu zazní mimo jiných známých interpretů (Scorpions atd.) i norská skupina Wardruna, konkrétně jejich skladba „Odal“. (WolfIssen)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD