Tanečnica v tme

• Slovensko Tanec v temnotách (viac)

Hrdinkou príbehu je česká emigrantka Selma, ťažko pracujúca ako robotníčka vo fabrike na americkom vidieku. Jej veľkou vášňou je hudba a tanec. Napriek svojej očnej chorobe, ktorú tají, pracuje navyše, aby zarobila na operáciu svojho rovnako postihnutého syna. Keď jej ťažko zarobené peniaze ukradne jej zdanlivý ochranca, je to začiatok jej tragického konca...Hlavnú úlohu vo filme kontroverzného režiséra Larsa von Triera, ocenenom Zlatou palmou, stvárnila islandská speváčka Björk, ktorá za svoj výkon v Cannes získala ocenenie pre najlepšiu herečku. (STV)

sinclair84

Nejdepresivnější film všech dob. Bjork prý někde řekla, že Trier ve svých filmech rád mučí ženy. Měla pravdu. Šílený režisér, šílená Bjork, šílená kamera. Výborný je pak David Morse, který jako zbabělý policista poruší veškeré základy slušnosti a etiky. Provokativní film při kterém se divák moc nezasměje. Trier všem ukazuje co to známená opravdu trpět. Lepší nekonvenční film než nudný film. ()

StrixCZ

Úžasný soundtrack (hudba Björk je pro mě srdeční záležitost) a velmi silně natočeno. Nicméně zároveň tak koncentrovaná deprese, že už se k tomu pravděpodobně nikdy dobrovolně nevrátím. Přesto u mě zasloužených 75% ()

fafejt001

ZVLÁŠTNÍ film . Ta Bjork je z jiné planety . Tento příběh vcelku jednoduchý , ale ty písně , tanečky a tak celkově z toho dělá snad i mimořádné dílko . A ten závěr . Drsný . To tedy jo . Tak atˇ žije Selma . ()

Tristesse

Co se reálií týče, tak Lars von Trier je asi moc nestudoval, nebo mu to prostě bylo úplně jedno. Se jménem Selma se v českých luzích a hájích setkáme zcela výjimečně, děvčata s inuitskou vizáží u nás opravdu nemáme a s Oldřichem Novým coby křepčícím bělovlasým staříkem byl také mimo. Když pominu tyto nesrovnalosti, tak se mi to filmařsky moc líbilo. Zpracovat takto depresivní téma jako muzikál je originální a snad kromě West Side Story a Hair je to jediný muzikál s tragickým koncem. Björk jistě není nejlepší herečkou pod sluncem, ale role nevinného, naivního stvoření, jehož životním leitmotivem je záchrana milovaného syna před slepotou, se zhostila velice dobře. Chtě nechtě, Catherine Deneuve mám už asi navždy spojenou především s rolemi mysteriózních a osudových krasavic, s Truffautem a Buñuelem, takže mě v této roli poněkud překvapila. Ukázala ale, že jí nejsou cizí ani jiné polohy a v postavě mateřské a praktické kamarádky hlavní představitelky byla výborná. ()

Luky61

Po delší době od shlédnutí filmu jsem schopen reagovat. Z filmu jsem byl opět nadšen, jak je krásný a hrozný. Dogmatický začátek nutí diváka vžít se do příběhu Selmy a zamýšlet se nad její "nevinností", ale pořád na něco čeká, něco se stane, přijde nějaká hrůza, jenomže kdy...! Pak se poruší velké množství zásad dogmatu 95, kamera se změní na statickou, dobarví se zvláštním nostalgickým nádechem a přichází první krásná, odlehčující muzikálová scéna, odlehčující jak pro diváka, tak i pro Selmu. Muzikál se postupně, ale velmi zvolna vyvíjí a pomalinku cílí k nevyhnutelnému závěru. Zamiloval jsem si filmy Larse Von Triera díky cynickému a realistickému pohledu na svět a společnost. První myšlenky, co mě napadly, když jsem vyšel z kina, byly: „Dokud jsem neznal Larse, nevěděl jsem co je to film!" a další: „Lars nenávidí lidi!" A měl jsem pravdu. Film ukazuje, že vražda může být opodstatněna dobrým úmyslem a bezmocí, ovšem ne omluvena. Také ukazuje, že když má nejlepší přítel možnost pomoci příteli, učíní tak pouze, když ho to nebude nic stát, jakmile má čerpat ze svého, „tak čert tě vem a radši si za tebe jen pobrečím!" Film ukazuje nejhorší lidské vlastnosti. Konec zase poněkud silný, jak někdo kritizuje, ale mě se líbil, nebo líbil... přesněji řečeno seděl jsem nehnutě skoro v křeči, kdy to přijde a půlkama bych mohl stříhat dvojku drát:) Zapůsobila na mě ta síla, opravdu hodně nepříjemný konec. Vy by jste zvládli udělat 107 kroků?? Nemůžu zapomenout na úžasnou Björk, excelentní herecký výkon. V kině bylo buď naprosto hrobové ticho, nebo bylo slyšet smrkání do kapesníčků, pár lidí to taky nevydrželo a odešlo. Ženy měli po konci totálně rozmočené stíny. 99% pro Dancer in the dark. 1% dolů za Selmu Džeškovou a Oldrič Nouy:) ()

cubiczech

Vždy když zahlídnu novou práci Björk, vzpomenu si jak jsem na přelomu tisíciletí viděl v kině Tanec v temnotách, což byla tvrdá rána pro tehdy třináctiletýho kluka co měl rád Lego. Od tý doby už neberu život tak vážně, což se mi s odstupem času vyplatilo. ()

Radek273

Tento film zdá se mi poněkud nešťastný!!! Hlavní představitelka hraje úžasně, ale jinak .... pošahaný, divný, depresivní! Kamera má být sice taková pro autentičnost, ale nedá se na to koukat. No a ty muzikálové proklady ... opravdu bizár! Přiznám se, že jsem si sám dokonce musel film dávkovat, abych ho vůbec dokoukal. Už nikdy víc. A když říkám nikdy, tak už opravdu NIKDY!! ()

solidsnake

Jako z oliv z nás s nekompromisností lisu drcením Trier bezohledně mačká to nejlepší, co v nás je - emoce. Pokud z vás Tanec v Temnotách nic nevymáčkne, nic ve vás není. ()

Joee

hrubě napsaný komentář, neuhlazenou formou: co se týče Björk, popravdě mi jeíi hudba nebyla nikdy moc sympatická, ale v tomhle filmu v ruku v ruce s obrazem je špičková a moc jsem si jí užil... ani náhodou to není muzikál, milné zařazení, je to drama jak "prase"... na konci emoce šílený... celý točený dokumentárním stylem s vyblitýma barvama, což dodává na skutečné realističnosti, která by nefungovala bez přesvědčivých hereckých výkonů... a "tance v temnotě" (slepotě) jsou točeny naopak barevně a co je hodně zajímavé, každý záběr je stabil... režisér prostě věděl co chce a v jakém stylu... muzikál by to byl, kdyby byl příběh vyprávěn prostřednictvím hudby, tady se hudba odehrává pouze v myšlenkách Selmy, v jejím světe... je to film jak vyšitý do filmového klubu pro náročnějšího diváka s opravdu silným příběhem. ()

antragus

A tu druhou hvězdu přihazuju jenom za to, jak to na konci krásně křuplo. Tohle mohlo citově vydírat nebo jinak citově působit pouze na osoby 1) bezmezně milující a obdivující Björk nebo 2) trpící syndromem "opičí matky", tedy takové matky, která pro svoje děti nevidí ani reálný svět, ani různé možnosti řešení daného problému. Tedy podobným syndromem, jaký se pokoušela předvádět Björk. Pakliže by měl být příběh reálný, musela by být Selma nejenže slepá, ale její IQ by se muselo motat někde kolem hodnot teploty vody na koupališti, aby v některých situacích jednala tak geniálně, jak se jí to dařilo. A z ruční kamery jsem měl místy pocit, že švidrám já, nebo můj monitor. Toť za mě vše, jdu k očnímu... ()

matracak42

Moje oblíbená Islandská zpěvačka Bjork je hodně dobrá herečka. Tento film je tak surově reálný a dost ostrý psycho. Musím to doporučit každému nadšenci a vlastně komukoliv. ()

DVCAM

Mě osobně dostal. A to jak napoprvé, tak i na podruhé. Tři hvězdičky a níž složili panu Trierovi největší poklonu! ()

agent00074

Bohužel mě film zklamal (i když jsem na něj měl dobré reference), ani nevím kde začít se špatným hodnocením: bohužel byl neskutečně nudný (zdlouhavý) stopáž 20min by na tohle stačila. Myšlenka možná špatná není ale provedení značně pokulhávalo. Snad tedy nějáké to plus byl dle mě výkon Bjork - ta zahrálo opravdu dobře, to však stejně nestačilo (málem jsem u toho usnul), a i když je to trochu morbidní nejlepší na celém filmu je konec (pro ty co neviděli nebudu prozrazovat, ti to viděli ví o čem mluvím) s odřenýma ušima 2* ()

losy

Pro mě emocionálně uchvátná záležitost. Bjork mám rád jako zpěvačku a ve film mě nadchla i herectvím. Celkově temná atmosféra s brutálním koncem způsobuje, že oči citlivého diváka nemohou zůstat suché. Hudba vyníkající. V mém případě rozhodně 100% film. ()

enyvan

Pro mne prostě neskutečně emotivní a silnej film! Viděl jsem ho před několika lety, mám ho ve filmotéce, ale nenašel jsem ještě odvahu pustit si ho podruhé! Musím ale taky podotknout, že miluju Björk... ()