Je 7. prosince roku 1941. Americká posádka obsluhující radiostanici na ostrově Guam, tráví poklidné ospalé ráno v tomto tropickém ráji. Z rádia hrají havajské šlágry, když tu náhle je vysílání přerušeno informací o přepadení námořní základny v Pearl Harboru. To už však nad Guamem přelétá první Zero s červenými kruhy na křídlech... 10. prosince se na ostrov vyloďuje 5500 mužů japonských speciálních sil. Americký odpor statečných obránců brzy utichá. Muži na kopci u radiostanice vše vidí jako na dlani. Jeden z námořníků bojoval v Číně a ví jak Japonci zachází se zajatci. Vzdání se tedy nepřipadá v úvahu. Proto se skupinka 5 mužů rozhodne terénním Dodgem prchnout do kopců hornatého a divokého ostrova i s radiostanicí. Věří, že US. Navy se na Guamu brzy vylodí a získá ostrov zpět. Netuší, že to bude trvat několik dlouhých let než na ostrov zase vkročí noha Američana a že Guam je jen jedním z mnoha obsazených ostrovů a atolů v celém Tichomoří. Velitel japonské invazní skupiny získá od přeživších amerických důstojníků seznamy padlých, raněných i zajatých mužů. Ze seznamu zjistí, že jim několik vojáků uprchlo i s vysílačkou. Je na ně zahájen hon. Japonci vědí, že uprchlí vojáci jsou nedostatečně vybavení pro dlouhodobější pobyt v džungli a že budou muset vyhledávat pomoc domorodého obyvatelstva. To motivují cedulemi s vysokou odměnou za informace vedoucí k dopadení Američanů a zároveň hrozí přísnými tresty každému, kdo by jim jakkoliv pomohl.--- Toto je tedy skutečný příběh jednoho z oné pětice uprchlíků. Je to příběh námořníka a radisty US. Navy - George Ray Tweeda (2.7.1902 - 16.1.1989). Za svoji statečnost za války získal několik vysokých vojenských vyznamenání. (Big Bear)

Big Bear

Další ze skvělých filmů z druhé světové války. Pravda z té stopáže mohlo být odkrojeno alespoň 30 min a i té romantiky tam mohlo být méně. Na stranu druhou v celém Tichomoří většina domorodců pomáhala seč mohla spojeneckým vojákům, i když jim za to od okupujících Japonců hrozilo brutální mučení a smrt. Ve filmu Japonci opět užívají výhradně americkou válečnou techniku s japonskými znaky což mně osobně dost mrzí. Pravda sice mohlo jít o zabraná vozidla, z toho co vím jich však mnoho bylo zničeno při japonských náletech i cíleně samotnými americkými vojáky právě proto aby nepadla do rukou nepříteli. Film je již v barvě což potěší a což dává vyniknout zeleni džungle na Guamu i blankytně modrým očím Jeffreye Huntera. Tenhle bývalý skutečný mariňák se asi pro podobné role narodil a já rozhodně doporučuji aby si divák nenechal ujít i jeho předchozí film Hell to Eternity, který se odehrává opět na pacifickém válčišti. Více v mém obsahu. Dávám 4 autobaterie. * * * * ()

Volodimir2

Ide o skutočný príbeh radistu námornictva US, popisal ho George Ray Twed, ktorý prišiel na ostrov Guane v auguste roku 1939 ako 17 ročný. Po invázii ostrova Japoncami 10.12.1941 spoločne s ďalšími 5 námorníkmi ušli s radiostanicou do Guanamskej džungle. Jediný z nich prežil za pomoci domorodých obyvateľov a ukrýval sa až do októbra 1944. Podarilo sa mu odovzdať informácie o vybudovanej obrane ostrova svojim záchrancom z torpedoborca McCall DD-400. Za svoje hrdinstvo bol ocenený niekoľkými vojenskými vyznameniami. Je to ďalší z výborných filmov z obdobia 2. svetovej vojny ()

majo25

Priemerný vojnový film, na ktorom cítiť nízky rozpočet a absenciu zaštítovania významnejšieho filmového štúdia (koproducentom USA boli aj Filipíny). Vidno to nielen na technickom spracovaní, menej početných akciách, ale aj na slabších hereckých výkonoch. Tiež to čierno biele videnie - zlí Japonci vs. dobrí Američania brániaci Guam, ktorí maximálne miestym domorodcom nadávajú do rybích hláv. Tí im na oplátku všemožne pomáhajú (!). Ale čo ma dostalo, bolo to, keď miestni civilní Japonci nenapomáhali krajanom, ale domácim a Amíkom. Mínusom je aj dlhšia stopáž. Hunter sa na podobné hlavné role hodí, či už ako vojak, dobrodruh alebo milovník a romantická linka bola aj o niečo záživnejšia než neustále utekanie amerických námorníkov pred Japoncami. ()