Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

Yardie

Skvělá komedie! Ale to jen zásluhou jednoho jediného člověka - Saturnina. Bez něj by to bylo naprosto o ničem. Ono to bylo celkem o ničem i takto, ale díky němu to celkem nic bylo velmi vtipné. Oldřich Vízner předvedl naprosto vynikající výkon - je kamenný výraz, sarkastické poznámky, i "normální" konverzace byly prostě skvostné. Hodně jsem se pobavil! Howgh! ()

waits

Největší devizou je bezpochyby obsazení, je naprosto přesné! Synkovou, Lipského a Lasicu by Jirotka od svých knižních postav nerozeznal a ostatní postavy by ho neurazili. Jistě, film na knihu pár końských délek ztrácí, ale ta má sama o sobě tak velkí náskok, že i se ztrátou jde o radostnou podívanou. ()

Pawlisman

Napěchoavný snímek, perfektní obsazení a výkony. Hřejivá atmosféra. Někdy suchý, někdy pěkně ostrý, vždy však inteligentní humor. Komedie, která mě skutečně bavila, nenudila a měla osobitý šarm. 8,5/10 ()

Andresito

Nadšení nečtenářů chápu, ovšem já, znalý předlohy, vidím jen tu řadu tupě opsaných vtipů a komických situací, které ve filmu nevyzní zdaleka tak dobře jako v knize. 70% ()

bolan

Kolem tohoto filmu jsem chodil léta jak kolem horké kaše a záměrně se mu vyhýbal. Teď jsem ho nechtěně viděl a byl jsem příjemně překvapen chytrým humorem a zásadním objevem, že Lucie Zedníčková je moc krásná ženská. ()

LudeCZek

Bohužel jsem týden před filmem dočetl knihu... nečíst ji tak dám nejspíš 4*, ale takto jsem jej v půlce vypnul... Líp to zpracovat filmově nejspíš nešlo, ale i tak max 2* ()

Mariana8

Skvělá komedie, která má rovněž knižní podobu, mě svým jemným suchým anglickým humorem přímo nadchla! Herecký výkon O. Víznera je bravurní a dnes bych si ani nedokázala na jeho místě představit někoho jiného. Nezapomenutelná je taktéž teta Kateřina s Miloušem. Saturnin rozhodně patří k nejlepším českým komediím. ()

pend

Po opakovaném zhlédnutí jsem se utvrdil v přesvědčení, že seriál je lepší než film, ve kterém je řada situací střihem ukončena a vyšumí. Film se tak stává přehlídkou hlášek jednotlivých postav. Oceňuji herecké obsazení. ()

Tumáš

Kdybych byl taky tak pohotový jako Saturnin... Skvělá a inteligentní zábava, která zaručeně pozvedne náladu spolehlivěji, než >>Hradní svíce ()

Caesar1993

Jedna z nejlepších českých komedií, kterou bych zařadil ještě k nestárnoucím komediím typu Vesničko má středisková, Slavnosti sněženek atd. ()

Siriuss

No není to sice tak dobré jako skvělá Jirotkova knížka, nicméně je to sranda. (kdybych neznal knižní předlohu, asi bych se tak nepobavil) ()

Corvaxus

"Je prostřeno"... Knihu jsem četl mnohokrát. Filmové zpracování pochopitelně není tak výstižné, ale stále je to za 5 hvězd. Oddechovka ke každé příležitosti. ()

HouseMK

Tenhle český skvost jsem se dal nezi nejoblíbenější filmy zejména proto, že je to snad jediný film, který se v mých očích vyrovná své knižní předloze. Neumím si představit lepšího Saturnina než Oldřicha Víznera, tetu Kateřinu než Janu Synkovou či Milouše jako Petra Vacka. A ostatní nejmenuju jen proto, že jsem línej psát - znáte to "Mnoho psů, zajícova smrt". Ale nechval den před večeří! Nádherná atmosféra první republiky převedená na plátno, humor suchý až anglický a pěkné herecké výkony. A nezapomenutelné hlášky! Asi si podám inzerát na šikovného a ztřeštěného sluhu... :-) ()

Vilg

Krotká adaptace podstatně lepšího románu, sklouzávají občas do nepříjemné trapnosti. Těžko se mi chápe, proč má tenhle film status kultu a třeba Rozmarné léto zas tolik ne. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)