"Po tolika bojích, hrůzách i bolestech přichází nyní rozhodující úder. Úder tak dlouho očekávaný. Začala velká bitva o Francii. Mohutné útočné síly, které nám jdou na pomoc, se daly do pohybu a míří od břehů staré Anglie... Bitva o Francii právě začala. A v celém národě, v celém státě, i ve vojenských jednotkách už nyní panuje jediná a společná vůle, jediná a společná naděje, že za mraky ztěžklými naší krví a našimi slzami konečně opět vyjde slunce naší velikosti." Takto oznamoval de Gaulle v rádiu BBC z Londýna, zprávu o vylodění Spojenců... Epizoda nazvaná Všechny bitvy světa začíná v září 1940 v Dakaru napadením francouzské flotily. De Gaulle na chvíli zapochyboval a postavil se Churchillovi, který všude upřednostňoval britské zájmy a čelí Rooseveltovu tlaku. De Gaulle se snaží sjednotit hnutí odporu ve Francii. Na jaře roku 1943 se generál s rodinou přestěhoval do Alžíru, k radosti Anny, své postižené dcery. Ale Churchill ho žádá, aby se vrátil do Londýna, kde mu sdělí, že o vylodění Spojenců, plánovaném na další den, bylo rozhodnuto bez něj. (Česká televize)

fabecc1222

O něco uhlazenější, než první díl, ale stále se stejnými neduhy. Je vidět, že finanční podpora pro tvůrce byla dost malá, takže se většina scén odehrává v interiérech, kde De Gaulle sedí, a důma nad aktuální válečnou situací. Oceňuju, že jsem se dozvěděl i pro mě nové informace, třeba ohledně vylodění v Normandii, ale jinak to zatím není víc, než klasická obrázková encyklopedie. ()