Křížem krážem Izraelem

Réžia:

Michal Herz

Kamera:

Jan Pivoňka

V tomto díle s Veronikou procestujeme Negevskou poušť, která tvoří více než polovinu rozlohy Izraele. Nejprve navštívíme v národním parku Bejt Guvrin obrovský antický holubník a arénu, kde se konaly zápasy gladiátorů. V beduínském městě Rahat nakoupíme na trhu. Podíváme se k nejslavnější studni na světě v městě Beer-ševa. Ve vojenském leteckém muzeu budeme hledat československou stopu. Projdeme se po Kadidlové stezce, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Nenecháme si ujít ani Machteš Ramon, největší erozí vzniklý kráter na světě. (Česká televize)

kocik1

Na Negev jsem se moc těšila, protože pro mě je to místo, kde jsem se naučila milovat poušť. Obzvlášť tajuplný osamělý Machteš Ramon je moje srdcovka. Nedostala jsem ale nic a Machteš Ramon tu působil jako ničím nezajímavá písečná díra, kam by mě po zhlédnutí tohoto dokumentu v životě nenapadlo jet.. https://dobrodruzka.cz/2019/10/15/izrael-na-divoko/ Exaltovaná V. Žilková by mě k návštěvě této nádherné země opravdu nepřesvědčila. ()

ilemas

Tak jsem se těšil na krásnou cestopisnou sérii o podrobném poznávání celého Izraele, kam jsem se letos kvůli covidu nedostal (letět o dva dny!!! dřív, tak mě to vyšlo) a místo toho dostávám jakési praštěné putování s mnohdy hloupými komentáři., ale něco i tak zaujme, tak mě nezbývá, než celý seriál přetrpět a dosledovat. ()

Marze

Veronika Žilková se jako manželka tamního velvyslance Martina Stropnického snaží působit jako nezávislá uvolněná osamělá poutnice batůžkářka. Její okouzlení majestátní tichou biblickou pouští je uvěřitelné. Občas říká rozverné vtípky, jako když holubí jeskyni označí za strašidelnou, nebo v amfiteátru napodobí řev krále zvířat. V muzeu letadel se dozvíme, že jsme prostřednictvím Jana Masaryka v době embarga jako jediní Izraelcům prodali letadla, která vydávala prý takový hluk, že před ním Egypťané utekli bez boje. Pobavila mě scéna s prodejcem pěkných šatů pro mladé a ošklivé pro staré. Toto dělení je u nás hodně viditelné. ()