Veselý dětský film o pětici sedmáků, kteří prožívají velké i malé příhody a dobrodružství v jihomoravské obci Čejkovice. Staňo Matička, Rosťa, Edison, Fera Ondráček a cikán Štefan Daniel zvaný Daňo jsou nerozlučnou pětkou kamarádů. Díky dalekohledu jednoho z nich jsou první kdo vidí příjezd nového mladého učitele Petra Mikeše. Pomohou mu se zavazadly a dokonce mu zařídí byt tak, aby byl obyvatelný, mimo jiné palmou, která v sále kulturního domu cudně zakrývá nahotu sochy Thálie. To je jen první z "průšvihů", které učitel s pěticí kamarádů během školního roku prožije. Když se za ním nakonec přistěhuje jeho dívka Petra a její uvítání se klukům zvrtne do další katastrofy, nemůže už zkušeného učitele nic rozházet. Dobře ví, že s klukovkou pětkou si ještě užije. (oficiálny text distribútora)

vox_populi

vcelku príjemný a pohodový český film s mimoriadne prirodzenými výkonmi detských hercov - tu by som chcel najmä vyzdvihnúť výbornú prácu režiséra (scenár za veľa nestál)...dokonca aj zatracovaný Jan Hartl hrá mimoriadne presvedčivo...sú tu i vtipné hlášky: "rozmáha se nám tu hazard, soudruzi...tak - a teď už chybí jenom hašiš"...trápne pôsobilo neprirodzené predabovanie Dušana Blaškoviča a Mariána Zednikoviča - stále neviem pochopiť, prečo sa do českých a slovenských filmov obsadzovali a obsadzujú cudzojazyční herci s následným predabovaním... ()

xenopus

Tenhle film jsem "za mlada" neviděl, takže bez nostalgie. A hodně jsem se u něj tuhle nudil navzdory jeho kratší stopáži. Holota vyvádí různé nezbednosti, tak to bylo odjakživa... ať ta školní, tak tak již odrostlejší. Vůbec jsem se nebavil. Jinak ukázka předlistopadového školství jaksepatří - soudružka Mlýnková je skutečně úča jak má být. "A teď už chybí jenom hašiš." P.S.: je někdo - jen tak pro zábavu - schopný identifikovat klavíristu hrajícího Beethovenovu 8. klavírní sonátu ve 42. minutě filmu? ()

pafka

Parta kluku, ktera na prvni pohled udelala peknej prusvih, ale na druhy pohled to byla spravna vec. Urcite je to informace pro deti v tom, ze z prvniho pohledu na vec nelze delat zavery. Koneckoncu, to poslouzi vsem. Jinak nemuzu si pomoct, ale trosku me tam schazi nejaka atmosfera. Jan Hartl presne ve sve oblibene herecke poloze. Osobity. ()

Olík

Nebudeme se tady nalhávat, že máme tu čest s dalšími Pány kluky, ale já mám k Pětce z hvězdičkou, již od dětských let, specifický vztah. Téhle party jsem chtěl být členem, s touhle pětkou jsem chtěl trávit své školou nepovinné dva měsíce a ačkoliv jejich filmové dobrodružství je v pointě skromňoučké, tak v sobě kombinují prázdniny u Babičky na vsi, vůni Jižní Moravy, již zmiňované Pány kluky a svým způsobem i nesmrtelného Vikyho Cabadaje a jeho machry. Za mne určitě jeden z nejlepších, co se týče tuzemské "druhé ligy" propubescentních snímků. ()

Lyžař

Moc hezké zavzpomínání na staré dobré časy. I když jsem o něco málo mladší a tak se mě popisovaná doba a příběhy ne zcela mohly dotknout, ale kdo by neměl podobné zážitky z klukovského věku? Vylomeniny, vylomeniny a vylomeniny. Jenže..dost z nich bylo dobře míněno a ne zrovna stejným způsobem pochopeno. Bohužel. Dospělí holt nedokáží myslet jako děti. Bohužel. ()

• Letní kino se natáčelo v obci Roštín. (M.B)
  • Film je natočen dle stejnojmené knihy Jiřího Jilíka, který popsal své zkušenosti během působení na základní škole ve Vlčnově. Postavy vycházejí z reálných osob. (Ganka)