Golden Kamuy

• Japonsko ゴールデンカムイ (viac)
Japonsko, (2018–2023), 18 h 47 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Satoru Noda (komiks)

Takeo Ócuka, Čikahiro Kobajaši, Hirojuki Kinošita, Džódži Nakata, Haruka Širaiši, Kendžiró Cuda, Kendži Nomura, Takajuki Sugó, Hóčú Ócuka, Kentaró Itó (viac)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (4)

Season 1 (2018) (S01)

Pamatujete si na Revenanta s Leonardem DiCapriem? Já si na něj při sledování tohohle anime párkrát vzpomněl. Už jen třeba proto, že Golden Kamuy stejně jako Revenant přináší nezapomenutelnou scénu s medvědem! Ale pozor, zatímco medvěd v Revenantovi je tím nejlepším počítačovým medvědem, jakého jsem kdy viděl a je těžké poznat, že není živý, tak medvěd v Golden Kamuyi je tím nejodpornějším animovaným stvořením, které spatřilo světlo světa a celkově je sledovat jakýkoli souboj, v kterém je medvěd, čirým utrpením, při kterém se budete tvářit asi tak, jako by vám dal někdo do jídla to, co Ainu označují slovem "osoma" a nebo se jen zoufale smát, protože tohle se nedá brát moc vážně... Medvěd se nepovedl a ani třeba vlk se v některých scénách zrovna nevydařil, zkrátka po stránce animace by tam bylo rozhodně co zlepšovat. Naštěstí je tohle ale asi jediná věc, která se nepovedla, protože Golden Kamuy má jinak opravdu hodně co nabídnout! Je to dobrodružný příběh z nádherného prostředí drsné japonské divočiny, která má opravdu své kouzlo a Golden Kamuy ho umí prodat. Člověk se dozví něco o zvířatech, nebo i něco o zvycích zdejších domorodců, lovců i obyčejných lidí a vše působí na jednu stranu tak trochu drsně, ale zároveň i velmi zajímavě a lákavě. Golden Kamuy je také napínavý hon za pokladem, který má atmosféru a to především díky hodně silným a výrazným charakterům. Opravdu, člověk si velice rychle zapamatuje, kdo je kdo, každý charakter je svým způsobem originální a má své kouzlo, ovšem ústřední dvojice a jejich vzájemná chemie okořeněná vtipnou interakcí rozhodně vede. I samotný hon za tetováními, která k pokladu vedou, je občas slušně dramatický, přináší různá překvapení i zábavné situace. Zkrátka člověk se při sledování rozhodně nenudí, je to drsné, je to napínavé, je to vtipné, je to i milé a hlavně je to zajímavé + se mi hodně líbil opening. 7,8/10 ()

Season 2 (2018) (S02)

Musím říct, že druhá série je ještě lepší jak ta první. Pořád si to uchovává všechny kladné atributy z předchozích dílů, takže je to neskutečně zajímavé, zábavné se spoustou veselých faktů ze života Ainu, vše v nádherném a drsném prostředí v kombinaci s napínavou honbou za pokladem plnou zvratů a podrazů - a to vše perfektně vyvážené!!! Kromě toho se dozvídáme víc o postavách a tak si k nim můžeme vybudovat zase o něco hlubší vztah. Takže už to pro mě není třeba jen o Sugimotovi a Asirpě, ale člověk si najde cestu snad ke každému kdo tady je (ať už je to okouzlující Inkarmat, chrabrý Tanigaki, chladný samuraj Toshizou, nebo "lehce" šílený poručík Tsurumi). Jistě, občas je to hodně zvláštní podívaná, při které valím oči a zároveň bych si přál abych radši nic neviděl (třeba ty díly s velmi oddaným preparátorem kůží, nebo když pánové snědí jisté maso s afrodiziakálními účinky), ale i tohle budou silné okamžiky, na které si člověk i po měsících vzpomene... Takže jsem se opravdu skvěle bavil a doufám, že další série bude ještě lepší. 8,4/10 ()

Season 3 (2020) (S03)

Je super sledovat, kam jsme se od první série posunuly. Odporného CGI medvěda vystřídal nádherný a smrtící rosomák, který strčil do kapsy i všechny šelmy kočkovité, co se tu objevily... Příroda opět nádherná i drsná, výlet do Ruska byl neskutečně zábavný i poučný a plný různých překvapení a emocí. Jsem spokojený! Už od druhého dílu, který byl jedním z nejvíce mužných okamžiků, které mi anime zatím nabídlo a který jsem si neskutečně užil, jsem se dobře bavil. Některá překvapení byla skvělá a vůbec bych nečekal, že to největší mi připraví někdo, kdo se celé výpravy vlastně ani neúčastní (kdo viděl tuší, ostatním nebudu spoilerovat). Opět jsem se dozvěděl spoustu nového, nejen o japonských a ruských domorodcích, fauně a floře, ale hlavně o postavách samotných. Sice mi tam chyběla interakce mezi Sugimotem a Ashiripou, která mě z toho všeho baví možná asi nejvíc, také mi přišlo, že těch zajímavých informací o zvycích a tradicích Ainu lehce ubylo a některé postavy, které zůstali v Japonsku, mi opravdu hodně chyběli, ale i tak pořád výborný zážitek - stejně jako v předchozí sezóně a na další se těším. 8,4/10 ()

Season 4 (2022) (S04)

Předposlední série Golden Kamuy mě (jakožto nečtenáře mangy) opět nezklamala a ani neplánované přerušení uprostřed sezóny mi nemohlo zkazit dojem. Animačně mi totiž připadá, že je každá nová řada lepší a lepší. Pasáže, kdy se dozvídám nové věci ze života Ainu, poznávám nové Kamuy a kochám se zdejší krásnou přírodu, nebo se třeba jen připravuje nějaké nové jídlo, jsou pro mě prostě úžasné. Škoda že jich je každou sezónu méně a méně. Stejně tak si užívám většinu postav, mám strašně rád vztah mezi hlavním triem a jak se vyvíjí. Jsem rád i za každý ten flashback a rozkreslení některé z vedlejších postav, nejvíc hltám cokoli, co mi seriál nabídne o poručíku Curumim, i když začínám mít občas dojem, že některé příběhy by si zasloužili trochu víc rozvést, nebo spíš pomalu věřím, jak mi tvrdí někteří čtenáři mangy, že se občas zkracovalo. Mám rád i zdejší humor, i když je tak neskutečně mužný a někdy mám i dojem, že Noda Satoru je až nezdravě posedlý pánskými přirozeními. A i tahle sezóna opět nezůstává pozadu a třeba scénu s chlapskou „přestřelkou“ z předposledního dílu z hlavy asi ještě dlouho nedostanu, jak šílený bizár to byl. Dále mě velice potěšilo uspokojivé zakončení linky pro mě velmi oblíbených Tanigakiho (aneb toho o němž Noda Satoru uvedl, že má ze všech postav ty největší koule – lze dohledat na anime wiki v sekci Trivia) a Inkarmat.  Když ještě přidám, že se mi hodně líbil opening, tak i tentokrát končím na silných 4* a s nadějí koukám na již potvrzené velké finále, jestli mě zasáhne natolik, abych dal konečně Golden Kamuy plný počet. Tentokrát opět jen 8,4/10. ()